Ekran kartı takılı değil ve birkaç sorun daha

ScoobyLover
08-08-2018, 21:12   |  #1  
ScoobyLover avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba, laptopum oyun oynarken çok ısındığı için içini temizletmek için birine verdim, geri aldığımda format atılmıştı, güncellemeleri yapıp bir oyun indirdim fps düşüklüğünden dolayı aygıt yöneticisinde GPUyu kontrol ettiğimde "Aygıt Bilgisayara Takılı Değil" sorununu gördüm. Ekran kartını güncellemeyi denedim(ekran kartı yok hatası verdi), BIOS güncelledim, format attım vs. internette bulduğum çözüm önerilerini denedim, düzelmedi. Sonra laptopu şarja takınca aniden kapandığını gördüm, --her seferinde olmasa-- da kabloyu taktığım an kapanıyor. Temizleyen kişiye soruna baksın diye verdim (çünkü ondan önce hiçbir sorunum yoktu), düzeltemediğini, oyun oynamaktan olduğunu, servise göndermemi söyledi(garantisi bitti). Bugün de başka bir sorun keşfettim, laptopun altındaki sol taraftaki fan çalışmıyor(laptopun sol tarafı hiçbir şey yapmamama rağmen bayağı ısındı).

Merak ettiğim şu; bu sorunların birbiriyle bağlantısı var mı? Fan ve kapanma sorununun çözümü var mı? GPU, anakarta lehimli diye biliyorum, GPU bozulduysa tamamen anakartın değişmesi mi gerekiyor? 

Teşekkürler...

Sistem Bilgilerim
  • Lenovo Y50-70 20378
  • Windows 8.1 Home 64-bit
  • Intel 4710HQ
  • nVidia GTX860M
  • Google Chrome
  • - Kullanmıyorum -
  • 16 GB
  • Android
  • - Bilmiyorum -
excel_mustafa
09-08-2018, 01:30   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

bios tan grafik adaptor ayarı yanlış yapılmış olabilir. bir de üretici sitesinden uygun driver ları yükle (özellikle çipset, anakart).

işletim sisteminin doğru seçildiğinden emin ol (32-64bit).