ekran kartı taktım işlemci 98 derece

Coplan
05-09-2018, 11:48   |  #1  
Coplan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

ekran kartım tamirden geldi eski düzen online oyunlarda bile ki sistem gereksinimlerinin ultarsının üstündeyim işlemcim böyle değildi aşırı ısınma oluyor 1000 dereceyi gördüm 80 den inmiyor vantilatör koydum yine aynı ekran kartım tamirden geldi taktım olay bu 
asus z97-a
i6 4670k
kingston 4 gb (1600mhz)
r9 270x 2gb 256 bit
daha önce yoktu şimdi neden oldu ekran kartı yokken maksimum 78 e gelen işlemci belli bi süre donuyordu ve pc resetliyordum şimdi 98 100 lere geliyor ısı neden acaba lütfen bi öneri

badwizard
05-09-2018, 15:28   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Kartın tamirden geldiği için fanların ve soğutucuların temiz olduğunu varsayıyorum. Ekran kartının işlemci üzerinde aşırı yüke neden olması ekran kartının yazılımındaki bir sorundan kaynaklanıyor olabilir, ekran kartının driverını tamamen kaldırıp restart sonrası yeniden yüklemen sorunu çözebilir.

Ekran kartının montajı hatalı olabilir mekinayı kapatıp enerjiyle bağlantısını kestikten sonra ekran kartını çıkarıp pinlerin temiz olup olmadığını kontrol edebilirsin, ekran kartı slotunu eski bir diş fırçasıyla temizleyip elektirik süpürgesiyle tozunu alman içerde olası soruna neden olabilecek toz parçalarını temizleyebilir.

Bazı durumlarda kasanın yapısından dolayı kartlar yuvalarına düzgün oturmayabilir ekran kartının slota düzgün oturduğundan emin olmalısın. aşırı ısı sadece tek bir oyunda oluyorsa yada makina boşken ısılar normal ise; oyunun konfigürasyonunu tekrar gözden geçirmen faydalı olabilir.

Coplan
05-09-2018, 20:53   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
12 mesaj

hocam ekran kartını taktıntan sonra oldu yuvaya iyi oturdu eminim yani ne gerekiyorsa yaptım bildiğim ama çözemedim yani şu desem öyle bir şey de yok amaçsız bir şekilde anlamsız ram 4 gb 1600 mhz z97-a i,şlemci i5 4670k format deniyecem inşallah düzelir bütün oyunlarda boşta iken 50 derece oyuna girdiğim ana 80 90 lara çıkıyor pc kapanması lazım kapanmıyorda yani şu an sudan çıkmış balık gibiyim şaşkınlık var

AtAvratSilah
20-09-2018, 23:56   |  #4  
AtAvratSilah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 10
198 mesaj

Ekran kartı tamirini ilk defa sizde duydum . Garanti varsa yenisi ile değişim olur bildiğim .Başıma geldi ondan diyorum vatandan aldığım kartı 1 hafta sonra arızalı olduğu için değiştiler.