Ekran Kartı ve Anakart Chipsetinde Anormal Isınma!

Baran99
20-12-2007, 15:57   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

İşletim Sistemi: Windows XP Professional Service Pack 2 (Build 2600)
Analart : Gigabyte GA-P35-DS3L (Intel P35, GLAN, SATA, LGA775)
İşlemci : Intel(R) Core(TM)2 Duo CPU E6750  2.66GHz
Ram: Kingston 2 Gb DDR2  800 Mhz
Ekran kartı : ASUS X1550 Series (ATI display adapter (0x715F)
Kasa : ASUS TA9A1 350W ATX KASA

Sorunum : Bilgisayarı aldığımdan beri ekran kartımın çok ısındığı dikkatimi çekmişti. Yani Masaüstündeyken, hiç bir işlem yapmıyorken Ekran kartım ve Anakartın chip setleri  Çok ısınıyordu. bir hassa Ekran kartı yanıyordu. El vurulmuyordu. Pasif soğutucu olduğu için heralde normaldir diyordum. Ama işlemci sıcaklık çok düşüktü, Çok zorladım yinede sıcaklık süperdi intel yeni işlemcileri için sıcaklık konusunda çok yol kat ettmiş.
Konumuza dönersek dün Crysis oyununu yükledim oyundayken ekran kartının sıcaklığına bakmak istedim, bir taraftan da o sıcaklığın üstüne birde oyunun yükü binince şimdi erimiştir heralde diyodum kendi kendime ancak çok şaşırdım oyundayken sıcaklık çok ama çok normaldi! Rahatlıkla sogutucunun üstüne el vurulabiliyordu. Aynı zamanda Anakartımın chip setleride öyle sıcaklıklar çok düşüktü.
Yalnız  İşlemci ve Hdd Masaüstündeyken ki duruma göre çok az bir farkla sıcaklık artmıştı, yani orda bir anormallik yok o kadarı olur 99 yılından beri bilgisayar kullanıcısıyım, bir çok arkadaşa bizzat kendim bilgisayar topladım kudum. Aynı şekilde bunuda kendim topladım. Yani yeteri kadar bilgim var donanım hakkında da ama ben ilk defa böyle ters bir durumla karşılaştım. Sicaklık deger ölçme gibi sorftware ları hiç kurmadım bakmadım.
Birde bu konuyu ''Uzmanına sorun'' forumuna yazmak istedim mesajım, Eglence Bölümünde çıktı anlayamadım. Chip online Sayfasından falan bahsediliyor neresi orası acaba?
Konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

delacrimosa
20-12-2007, 17:35   |  #2  
Üye
93 mesaj

Yanlış anlamadıysam oyun esnasında sıcaklık değeri normal ama oyun dışı yüklenme olmadan aşırı ısınmış biçimde değilmi?

Büyük ihtimal fan kontrol porgramın varsa yüklenme dışı ekran  kartının fanını kapatıyordur. Yüzde 30 lara falan düşürüyor olabilir.

Baran99
20-12-2007, 18:55   |  #3  
OP Yeni Üye
22 mesaj
delacrimosa
Yanlış anlamadıysam oyun esnasında sıcaklık değeri normal ama oyun dışı yüklenme olmadan aşırı ısınmış biçimde değilmi?
Evet aynen dediğin gibi yalnız Ekran kartım pasif soğutuculu üzerinde fan yok aşşağıda link vermişim. Model olarak Silent yazmamışım. Zaten  genellikle program agırlıklı kullanıcıyım, sadece crysis'i denemek amacıyla yükledim.
Yani hiç bir işlem yapmıyorken Masaüstündeyken Sıcaklıklara tahmini deger verirsem; Ekran kartı 75* Anakart Chipset 50* İşlemci 15* Oyundayken Ekran kartı 50* Anakart Chipset 35* İşlemci 25*  gibi kendim rakamları koydum her hangi bir test yapmadan aradaki farkı görmeniz açısından beyler! ''*'' işaretini derece olarak yazdım.

Ekran kartı: http://www.mavibilgisayar.com/ye ... etayliBilgi&No=6069
Tek sorun ekran kartıda degil neden Chipsette de böyle bir durum var?

delacrimosa
20-12-2007, 21:18   |  #4  
Üye
93 mesaj

biraz araştırcam ilginç bir durum, bu arada aynı işlemciyi kullanıyoruz benim ki 30 derece de geziyor 15 derece az be :) bi program vasıtasıyla veya biosdan bakarak gerçek değerleri verirsen yardımcı olmaya çalışırım

arslankurt
20-12-2007, 22:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
393 mesaj

hocam en kısa zamanda sıcaklıkları ölçen bi proğram indirin...ekran kartı için "ati tool" ya da "ati tray tool" olabilir.anakart ve işlemci içinse anakartın kendi proğramı yoksa "everest" proğramıyla hepsine birden bakabilirsin.