Ekran kartı ve işlemci sıcaklık sorunu

yoldas07
06-02-2021, 05:43   |  #1  
yoldas07 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Merhaba, işlemcim Xeon X5660 işlemcide sorun yok şimdilik, işlemcinin kule tipi 3 fanlı snowman soğutucusu var şimdilik iyi soğutuyor (tabi kasanın camını açık bir şekilde kullanıyorum kasa kapalı olduğu zaman işlemcide 100 derecelere çıkıyor ) yaz sıcaklarında ne yapacağım bilmiyorum...sıvı soğutma almaya maalesef bütçem yok...internette bios modlama filan bahsediliyor sıcaklığı bayağı düşürüyormuş ama onlar LGA 775 soket sistemden bahsediyorlar..benimki LGA 1366 ,anakartımda dediğim gibi Turbox x58 1366 LGA bios modlama yapılıyormu faydası ne kadar olur , ısı tatmin edici derecede düşermi ,sonra yanlış birşey yapıp anakartı yakmayalım.. ekran kartım sapphire HD7950 ve çok fazla ısınıyor oyunlarda 85-86 dereceye kadar çıkıyor..AMD nin sitesinde yeni Adrenalin driveri yükledim sıcaklık artınca fan hızı artmıyordu bir ara 100 üstü dereceleri gördüm allahtan GPU yanmadı sonra AMD nin eski sürücüsü olan catalyst driverini yükledim şimdi sıcasklık 80-85 lere çıkınca fan devreye giriyor ve sıcaklık 85 derecenin üstüne çıkmıyor..

neyse esas konuya gelelim eski anakartım ASUS LGA 1366 soket bozulduğu için yeni Ana kart aldım piyasada sadece LGA 1366 Turbox x58 adında bir marka vardı mecburen almak zorunda kaldım (ikinci ellere de baktım ama 1366 soket bulamadım ) 

Şimdi ben öncelikle GPU HD7950 ye undervolt yapmak istiyorum, okuduklarıma göre ısınmayı ciddi bir şekilde azaltıyormuş. MSI Afterburner ile voltajı düşürmeye çalıştım core voltage sekmesi silik bir şekilde ileri geri hareket etmiyor yukarıda yazılan voltaj kontrolünü , voltaj takibini açtım ama değişen bir şey olmadı.

işlemcim intel Xeon X5660, 2800 MHz

ekran kartı Sapphire HD7950

ana kart markası Turbox ,mecburen aldım çünküpiyasada başka marka LGA 1366 anakart yoktu.a

ana kartım Turbox X58 1600 MHz DDR3 Soket 1366Pin mATX Anakart, linkinide vereyim

https://www.n11.com/urun/turbox-x58-1600-mhz-ddr3-soket-1366pin-matx-anakart-1523366#unf-info

şimdi bilgisi olan bir arkadaştan ricam bu anakart üzerinden ekran kartına ve işlemciye nasıl undervolt yapabilirim , kısaca açıklarsa sevinirim.,

ve bios modlamanın faydası ne kadar olur mesela kaç derece sıcaklık düşer , bious güncellemeye değecek ,risk alınacak bir fayda sağlar mı ?

yoldas07
06-02-2021, 05:51   |  #2  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Bu arada söylemeyi unuttum kasada 7 tane fan var , 3 tane önde bir tana arkada , 3 tanede kulu tipi soğutucuya montajlanmış...7  tane fan ve kapağı açık bir şekilde kullanıyorum. hava soğuk,kış bu sıcaklıkları görüyorum, eğer sıcaklık sorununu çözemezsem yaz sıcaklarında oyun oynamam mümkün değil gibi görünüyor.

excel_mustafa
06-02-2021, 13:24   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

ekran kartı sıcaklığı 95 e kadar normaldir ama yine de kaliteli bir termal macunla macununu yenile. riva tuner ile ekran kartına undervolt yapabilirsin. işlemciye gelince o kadar ısınması normal değil. biostan turboboostu kapatıp voltajı 1.30 a sabitle. bu anakartın modlu biosu bulunmayabilir eğer bulursan araştırıp yükleyebilirsin.