ekran kartı ve ram hakkında

nsydm
01-04-2014, 12:38   |  #1  
nsydm avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
110 mesaj

arkadaşlar ekran kartlarında kurstaki hoca hd yazanların paylaşımlı olduğunu söyledi her üründe böylemi yoksa belli ürünlerdemi böyle birde ram 8gb olduğunda 64 bit işletim sistemi kurmamız gerekiyormuş ama 64 bit te driver sorunu falan oluyormuş bunuda söylermisiniz

pcuzmanı41
01-04-2014, 14:50   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 13
172 mesaj

bak kardeşim öncelikle giriş seviyesi ofis vs ekran kartı ram'ler ile paylaşımlı olur genelde

64 bit olayı kısaca 4gb a kadar 32 bit 4 ve üzeri 64 bit yüklenmelidir sürücü sıkıntısı xp deyken vardı win7-win8 de artık pek bir sorun kalmadı fakat donanım çok eski ise onu yapan firmanın o ürünü için yazılım çıkarmaz ise o zaman sürücü sıkıntısı yaşarsın 

olay bundan ibaret

ha birde sanırım chip'te bir makale okumuştum amd athlon serisi eski işlemcileri artık win 8. i microsof'tun işlemcideki eski kodlama işlem birimini desteklememesi sonucu çalışmayacağıydı win7 bu de problem yok

berk1995
01-04-2014, 21:12   |  #3  
berk1995 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 17
323 mesaj

hahahahah ilk defa böyle bir şey duydum hd olanlar paylaşımlı oluyormuş diye :D ücret verip gittiğin bir kurssa bence hemen terket orayı hocana yanlış biliyorsunuz biraz araştırın falan de :D ekran kartında paylaşımlı paylaşımsız olayı şu şekilde tanımlanır, eğer ekran kartın yoksa yani ayrıca taktığın yoksa anakart üzerinden monitöre bağlantı (anakart üzerindeki vga girişinden) kuruyorsan bu paylaşımlı oluyor yani dilimize öyle geçmiş sebebi de söküp başka bir bilgisayarda kullanamıyorsun ramden çalıyorsun. Ama harici ekran kartı kullanıyorsan ve buradan (yani kasanın arka alt kısmında bulunan vga bağlantısı noktasından) bağlanıyorsan buda senin paylaşımsız ekran kartı yani çıkartılıp başka bir bilgisayarda kullanabileceğin ekran kartının olduğu anlamına geliyor :D :D Bunun hd yazanlarla alakası yok bu hd kelimesi AMD ekran kartlarında model olarak kullanılıyor.(örnek AMD HD7850 gibi) Mesela birde Nvidia var oda HD yerine GTX kullanıyor yani hd kelimesinin paylaşımlı ekran kartlarını tanımlama gibi bir durumu yok.

64 bit olayına gelirsek de Xp de zaten çok az sayıda kullanan var Windows 8 de pek yaygın değil o yüzden tahminimce Windows 7 için dedin Windows 7 64 bit işletim sistemini rahatlıkla kurabilirsin ama sistemin çok eski değilse eğer eski ise 32 bit kurmanı tavsiye ederim
Ayrıca 4-8 Gb ram olayına çok da takılmaya gerek yok elbette 4 ve üstüne 64 kurulmalı ama minimum 2 ve üstüne de 64  kurulabilir.

Son Düzenleme: berk1995 ~ 02 Nisan 2014 18:48
DiamondMines
02-04-2014, 10:52   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: nsydm  
arkadaşlar ekran kartlarında kurstaki hoca hd yazanların paylaşımlı olduğunu söyledi her üründe böylemi yoksa belli ürünlerdemi böyle birde ram 8gb olduğunda 64 bit işletim sistemi kurmamız gerekiyormuş ama 64 bit te driver sorunu falan oluyormuş bunuda sö

1. 64 bit bazı programlar için sorun yaratır ama driver sorunu yaratmaz, sonuçta 64 bit bulup yüklersin ne driver olursa olsun.

2. Evet HD 3000/4000 ekran kartları direk bellek üzerinden de çalışır fakat bazılarında dahili ekran kartları da var en azından laptop modellerinde mesela GT610M, GT635M bunlar kombine olarak çalışır. Windows ortamında HD xxxx devrede olur, oyunlarda gerçek ekran kartı devreye girer, GT 740M gibi.

3. 8GB olduğunda 64 bit zaten yüklemen gerek çünkü 32 bit yüklersen 3.5GB bellek görür daha fazla görmez. 4GB ve üstü için Windows 64 bit daha verimli.

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 02 Nisan 2014 10:53
nsydm
02-04-2014, 11:20   |  #5  
nsydm avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
110 mesaj

bizim hoca karıştırdı herhalde http://www.vatanbilgisayar.com/h ... 11-ekran-karti.html buna bile paylaşımlı dedi sizin önerdiğinizi biliyorum şaşırdım o yüzden sormak istedim