Ekran Kartım İyi Mi?

Jurgas
09-02-2014, 15:51   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
33 mesaj

Arkadaşlar ben bi laptop aldım Casper Nirvana. Özellikleri şöyle :

İntel Core i5 4200M 2.50 Ghz Çift Çekirdekli İşlemci
2GB Nvidia Geforce GT740M Paylaşımsız Ekran Kartı
4GB 1333 Mhz Tek Modül Ram
Windows 8 Enterprise 64-bit İşletim Sistemi

Windows'un derecelendirmesi şöyle :

Bide ben güç ayarlarından işlemci gücünü %100 yaptım hepsini. Görev yöneticisinde 2.50 Ghz'nin altına düşmüyorum. 3.00 Ghz falan oluyo.

Benim bu bilgisayarımın gücü nasıl? Hangi oyunlarda zorlanmaya başlar? Bide hangi parçası iyi hangisi kötü? İyi parçaların iyilik yönünü, kötü parçaların kötülük yönünü belirtir misiniz ? Sanırım Ram düşük boyut olarak. Ona Ram takmayı düşünüyorum. Başka?

Şimdiye kadar pek oyun test edemedim ama Pes 2013 ve 2014'ü son çözünürlükte(1366x768) en iyi grafik ayarında(Pes'te en fazla "Yüksek" oluyo) rahat oynuyorum.

Bi eleştirseniz iyi-kötü diye.

Son Düzenleme: Jurgas ~ 09 Şubat 2014 15:52
0nurKavak
09-02-2014, 19:17   |  #2  
0nurKavak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 7
164 mesaj

Pes, Fifa gibi oyunların girafikleri neredeyse piyasadaki son çıkan bütün ekran kartlarını oynatabilir. Gtx 740m'in 2 versiyonu var 64bit ve 128 bit'lik versiyonları var. Pes de oyun akıcıysa büyük ihtimal 128 btlik versiyonu seninkinde vardır. Bu kartla assassin's creed, crysis, battlefield gibi oyunları akıcı oynamak istiyorsan grafiklerini kısman gerekiyor. 

Bir de sadece oyun oynadığın zaman yüksek performans modunu ve bilgisayar hep prize bağlıysa bataryasını çıkar öyle kullan. İnternette takıldığın zaman güç tasarruf modunu kullanmalısın. Hep yüksek performans dersen bir süre sonra bilgisayarın daha çabuk ısınmaya başlayacaktır. 

Son Düzenleme: 0nurKavak ~ 09 Şubat 2014 19:19
Jurgas
09-02-2014, 20:33   |  #3  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Arkadaşım ben baktımda bendeki ekran kartı 64 bit olanıymış. Ama Pes'lerde çok akıcı şekilde oynuyorum. Bide ben soğutucu ile kullanıyorum bilgisayarımı. Bilgisayarda normal kullanımda bi ılıma bile yok. Oyun açınca laptopun sol tarafı biraz ısınıo ama çok ısındığı olmadı hiç. Hep performans modundayım. Peki Gta 4'ü patchlerin hepsini kurduktan sonra düşük ayarda oynar mıyım?
Edit : Can I Run It oynarsın diyor. Tüm özellikler uygun.

Son Düzenleme: Jurgas ~ 09 Şubat 2014 21:46
okankurubas
10-02-2014, 00:20   |  #4  
okankurubas avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 118
1,390 mesaj

Ben G105M ile GTA 4 oynamışım 740M le ohooo :D

Kapalı Hesap (153334)
10-02-2014, 02:14   |  #5  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 187
6,419 mesaj

Jugas bilgisayarın çok güzel hayırlı olsun.Yanlız  windows un ayarlarını pek kurcalama farketmeden pc ısınır chip set arızası alırsın bunlar narin sogutmalarıda düşük.MAsaüstü gibi değil.O yüzden kibarca kullan 5 sene gitmezse laptobun yanıma gel.AMa sürekli kurcalar bozarsan casper değil aliean ware alsan yinede bozulur.

Senin işlemci benimde ekran kartı orta ayar.Benim işlemci oyunlarda etkisi büyük seninde ekran kartının.Son ayarları zorlucam diye ugrşma bunlar laptop.7000tl latop bile crysis 3 den 25fps alıyor gerisini sen düşün.

Şarza tak dolunca çıkar.Sürekli dengeli modunda kalsın.Oyun oynadıgında performans moduna al şarz a tak.Ayrıca windows 8 nin imajını paragon veya acronisle yedekle sonra geri getiremezsin silersen..

Son Düzenleme: Kapalı Hesap (262959) ~ 10 Şubat 2014 02:19
Jurgas
10-02-2014, 16:25   |  #6  
OP Yeni Üye
33 mesaj

Arkadaşlar ben tüm güç ayarlarını aynı yaptım. Performans modu denilebilir. İşlemci gücünü falan hep %100 yaptım. Crysis 3 falan oynamayı düşünmüyorum. Öyle oyun oynayacağım zaman masaüstüne geçiyorum. O daha iyi laptopdan. Onda en son Battlefield 3'ü ultra ayarda yaklaşık 30-40 fps de oynayabilmiştim. Benim bunda GTA 4 oynamak istememin sebebi can sıkıntısı. Bu laptopa başka işletim sistemi yüklenmiyo. Ama ben bi çaresini bulup Windows 7 yüklemeyi düşünüyorum. Yani yükletmeyi. Babamın bi arkadaşı var bilgisayar uzmanı. Uzman derken bilgisayardan anlayan sıradan biri değil. Sadece bilgisayar mühendisi de değil. Bilgisayarla ilgili bi şeyde Türkiye 3.sü olmuş. O yapar heralde Kazanan Yükelyince 2 sene daha Windows 7'ye devam ederim. Peki bunu ben hep şarja takılı kullanıyorum. Dolunca çıkarmamız önemli mi? Bide ben bunu soğutucuyla kullanıyorum. 55 liralık bi soğutucu aldım Casper diye. Normal kullanımda hiç ısınma yok hissetmiyosunuz bile. Bi kaç saat Cs 1.6 oynayınca ısınıyo biraz ılık oluyo. Pes falan da böyle. Tabi Pes'te daha çabuk ısınıyo. En çok film izlerken ısınıyo. İnternetten 720p yada 480p izliyorum. Bide film izlerken gece olduğundan soğutucuyuda çalıştıramıorum sesten dolayı. Sıcaklığı baya baya hissediyosunuz ama sıcaklıktan dolayı kapanma falan olmadı şimdiye kadar. Laptopu almadan önce baya araştırdım. Casper'ı çok kötülüyolardı ama ben 2014'de böyle bariz kalitesizlikleri yapmayacaklarını düşünüp aldım. İyide ettim. Şimdiye kadar çıkan hatalarda benimle ilgili. Evet bu kadar yazdım sorumu sorayım tekrar. Unutmuşsunuzdur. Şarj meselesini soruyorum. Li-On batarya olunca öyle şeyler olmuyo diye duydum. Durum nedir? Ammada çok yazmışım. Neyse siz okuyun.Masum

DiamondMines
14-02-2014, 00:33   |  #7  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: Jurgas  
Arkadaşlar ben tüm güç ayarlarını aynı yaptım. Performans modu denilebilir. İşlemci gücünü falan hep %100 yaptım. Crysis 3 falan oynamayı düşünmüyorum. Öyle oyun oynayacağım zaman masaüstüne geçiyorum. O daha iyi laptopdan. Onda en son Battlefield 3'ü ultra ayarda yaklaşık 30-40 fps de oynayabilmiştim. Benim bunda GTA 4 oynamak istememin sebebi can sıkıntısı. Bu laptopa başka işletim sistemi yüklenmiyo. Ama ben bi çaresini bulup Windows 7 yüklemeyi düşünüyorum. Yani yükletmeyi. Babamın bi arkadaşı var bilgisayar uzmanı. Uzman derken bilgisayardan anlayan sıradan biri değil. Sadece bilgisayar mühendisi de değil. Bilgisayarla ilgili bi şeyde Türkiye 3.sü olmuş. O yapar heralde Kazanan Yükelyince 2 sene daha Windows 7'ye devam ederim. Peki bunu ben hep şarja takılı kullanıyorum. Dolunca çıkarmamız önemli mi? Bide ben bunu soğutucuyla kullanıyorum. 55 liralık bi soğutucu aldım Casper diye. Normal kullanımda hiç ısınma yok hissetmiyosunuz bile. Bi kaç saat Cs 1.6 oynayınca ısınıyo biraz ılık oluyo. Pes falan da böyle. Tabi Pes'te daha çabuk ısınıyo. En çok film izlerken ısınıyo. İnternetten 720p yada 480p izliyorum. Bide film izlerken gece olduğundan soğutucuyuda çalıştıramıorum sesten dolayı. Sıcaklığı baya baya hissediyosunuz ama sıcaklıktan dolayı kapanma falan olmadı şimdiye kadar. Laptopu almadan önce baya araştırdım. Casper'ı çok kötülüyolardı ama ben 2014'de böyle bariz kalitesizlikleri yapmayacaklarını düşünüp aldım. İyide ettim. Şimdiye kadar çıkan hatalarda benimle ilgili. Evet bu kadar yazdım sorumu sorayım tekrar. Unutmuşsunuzdur. Şarj meselesini soruyorum. Li-On batarya olunca öyle şeyler olmuyo diye duydum. Durum nedir? Ammada çok yazmışım. Neyse siz okuyun.Masum

Şarj fişi takılı kalsın öyle kullan laptop pillerinin bitip-dolma ömürleri vardır ne kadar boşalır dolarsa o kadar çabuk pili biter ve pili bitince hiç gücü kalmaz.