Ekran kartımla ilgili bir sorunum var

tahsin053
03-11-2006, 15:03   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
115 mesaj

Arkadaşlar selamlar… 7600 GT model bir kart aldım. Fakat bir sorunum var. Oyunlarda 1280*1024 çözünürlüğe çıkamıyorum. Windows görüntüsünde bir sorun yok. Sadece oyunlarda böyle yapıyor.Biraz kurcalayayım dedim ve sorunu kısmen de olsa çözmeyi başardım. Şöyle ki: Lcd monitörümün hem analog, hem de DVI girişi var. Lcd yi analog girişten bağlayınca  oyunlar 1280 x 1024 çözünürlükte çalışıyor. Nvidia nın eski-yeni sürümü filan da fark etmiyor, hepsinde denedim. Ama DVI girişten bağlayınca 1024 x 768 çözünürlüğün üstüne çıkmıyor. Nvidia denetim masasında ekran optimizasyon sihirbazı var, sanırım onunla ilgili bir durum bu. Analog kablo bağlıyken bu sihirbazı açtığınızda, önce ekran kartının modelini gösteren bir onay kutucuğu çıkıyor. Kutucuğu işaretleyip sonra ileri ileri diyerek sihirbazı tamamlıyorsunuz.Bu işlemi yaptıktan sonra analog bağlantıda oyunlar 1280x1024 çözünürlüğe çıktı. Ama DVI kablo bağlıyken böyle bir onay kutucuğu çıkmıyor, sihirbazı bu onay kutusu olmadan tamamlıyorum ve DVI bağlantıda oyunlar 1024x768 te kalıyor. Bu benim tespitim tabii. Nvidia yazılımı içinde başka bir yerden ayar yapılıyorsa, bunu da ben bilmiyorum. Eski kartım Ati x550 de bile hiç sorun yoktu. Yine DVI kullanıyordum, bilgisayar da aynı bilgisayardı. Ayar mayar yoktu, kartı tak, yazılımı kur, olay tamam. 91 den beri bilgisayar kullanıyorum, ben böyle bir karın ağrısı görmedim. Nvidianın eski-yeni bütün sürümlerinde durum aynı.Sıfır windows kurdum yine olmadı.

Sistem: Amd ahtlon 3000 + epox nforce4 anakart + 1gb dram + 750 gb sata hdd + Asus 17’’ 3 ms. Lcd + thermalthake 550 w power supply  
        Sistemin bir ilgisi yok gerçi ama sisteminde uyumsuzluk olabilir diyebilecek arkadaşlar için yazdım. Yardımınızı bekliyorum arkadaşlar..

icakmak
04-11-2006, 01:42   |  #2  
icakmak avatarı
Yıllanmış Üye
195 mesaj

monitor sürücülerini yüklemeyi dene genelde anolog dvı çıkışlı monitorler butip sorunlar çıkarıyor sürücüyü hatlı tanıtmak yad hiç tanıtmamak gibi durumlarda böyle garip sorunlar çıkarıyor

egemengiga
04-11-2006, 09:57   |  #3  
Yıllanmış Üye
4,298 mesaj

monitorun oyunlarda o cozunurlukdeki yenileme hizi yuzunden olabilir. ayarlardan yuksek cozunurlukte olanlari 60hz yap. digerlerine kilit vur.

tahsin053
09-11-2006, 08:13   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
115 mesaj

arkadaşlar sorunu hallettim. Olay windowstan kaynaklanıyormuş. C ve D yi birleştirip temiz bir fiziksel format attım. Şimdi dvı bağlantıda oyunları 1280 çözünürlükte oynayabiliyorum. Yalnız NFSU2 de 1024 te kalıyor. Onun da sanırım cd si bozuldu.