Ekran kartına yapılan overlock nasil geri alinir

DanBrown
26-07-2013, 21:24   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
18 mesaj

S.a arkadaşlar Ekram kartıma overlock yapmiştim ve şimdi bunu geri almak istiyorum fakat şöyle bir durum var overlock yapıp yapamadıgımı bilmiorm gpu-z isimli bi programla degerleri max. yapmıştım şimdi ben bu overlock nasıl geri alırım?

DanBrown
26-07-2013, 21:39   |  #2  
OP Taze Üye
18 mesaj

Evet konu güncel yardimci olacak varmi =?

DiamondMines
26-07-2013, 21:56   |  #3  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: DanBrown  
S.a arkadaşlar Ekram kartıma overlock yapmiştim ve şimdi bunu geri almak istiyorum fakat şöyle bir durum var overlock yapıp yapamadıgımı bilmiorm gpu-z isimli bi programla degerleri max. yapmıştım şimdi ben bu overlock nasıl geri alırım?

Ekran kartın nedir? GPU-Z ile overclock yapılmaz.

DanBrown
26-07-2013, 22:08   |  #4  
OP Taze Üye
18 mesaj
Alıntı: DiamondMines  

Aga Ekran kartim nvidia geforce gt 630 1gp 128 bit ekran karti dir 
GPU-Z de değerler vardi max yapmiştim ama sonra eski haline getirdim pc açikken gpu-z programi ile kontrol ediorm ve değerlerin kendiliginden değiştigin görüorm :(

DanBrown
26-07-2013, 22:10   |  #5  
OP Taze Üye
18 mesaj

Aga son zamanlarda bilgisayarim çok kötüledi ya :S oyun oynarken birden herşey yavaşlıyor bunlar olurkende cpu fanindan gelen ses artıyor sanki fan hızlanıyor gibi ekran kartim genellikle hep 50 derece olarak gözüküyor

murat5038
26-07-2013, 23:15   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

GPU-z ile OC yapılır bios güncelliyerek. Bilmeyenlerin girişmemesi gereken bişey ve brown girişmiş. bilmeden bir işe gireresen sonuçlarına katlanırsın bios yedeğini alman lazımdı. fan düzensizliği Gpu sıcaklığı oyunlarda kasma vs bunlar hep oluşabilir. Ekran kartını Geri gönder tabi OC olduğunu anlarlarsa geri almazlar. Serivise verip biosunu güncellemelerini iste şansın varsa yaparlar.

DanBrown
27-07-2013, 00:23   |  #7  
OP Taze Üye
18 mesaj
Alıntı: murat5038  
GPU-z ile OC yapılır bios güncelliyerek. Bilmeyenlerin girişmemesi gereken bişey ve brown girişmiş. bilmeden bir işe gireresen sonuçlarına katlanırsın bios yedeğini alman lazımdı. fan düzensizliği Gpu sıcaklığı oyunlarda kasma vs bunlar hep oluşabilir. Ekran kartını Geri gönder tabi OC olduğunu anlarlarsa geri almazlar. Serivise verip biosunu güncellemelerini iste şansın varsa yaparlar.

Aga bios anakartımın orjinal sitesinden güncelledim. benim kasanin orjinal psu yanmişti bende yenisi ile deiştirmiştim fakat pc açilmamişti bunun sebebide bios pilinin bozulmuş olmasıydi bende eski anakartımın üzerindeki bios pilini şuanda kullandıgım pc nin anakartına taktim pc açildi fakat bu sorunlar olmaya başladi bu arada ekran kartı sıcaklıgıma sürekli bakiorm oyun oynarken vs . . 
hep 40 ile 50 derece arasında millet 70 80 derece görüomuş ekran kartında oyun oynarken :/ 
ekran kartım: Nvidia geforce gt 630 

Bu ekran kartımın şuanki değerleri

DanBrown
27-07-2013, 00:30   |  #8  
OP Taze Üye
18 mesaj

Bu arada aga bir şey daha var Oyun oynarken veya bir çalışma yaparken Yavaşlama Kitlenme Oldugu esnada ana kartın üzerindeki cpu fanının hızı artıyor sesi çogaliyor ? Bak işlemciyede overlock yapmiştim ama eski haline getirdim sonra ama sonuç genede ayni işlemcim çok eski aga 7 senelik dile kolay :( intel pentium 4 3.0 ghz

murat5038
27-07-2013, 16:19   |  #9  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: DanBrown  

Aga bios anakartımın orjinal sitesinden güncelledim. benim kasanin orjinal psu yanmişti bende yenisi ile deiştirmiştim fakat pc açilmamişti bunun sebebide bios pilinin bozulmuş olmasıydi bende eski anakartımın üzerindeki bios pilini şuanda kullandıgım pc nin anakartına taktim pc açildi fakat bu sorunlar olmaya başladi bu arada ekran kartı sıcaklıgıma sürekli bakiorm oyun oynarken vs . . 
hep 40 ile 50 derece arasında millet 70 80 derece görüomuş ekran kartında oyun oynarken :/ 
ekran kartım: Nvidia geforce gt 630 

Bu ekran kartımın şuanki değ

Ben ekran kartı biosundan bahsediyorum o max'a çektiğin yerler OC oluyor. Yanlız sen max yerine düşürmüşsün görülüyor.

GPU işlemcisi ve bellek hızları standartın altında. baya bi kurcalamışsın. Anakart biosundan bahsetmiyorum ben.

http://www.nvidia.com.tr/object/ ... r.html#pdpContent=2

Kartı servise gönder yoksa sen daha beter edecesin. P4 işlemci tarihi geçti yeni sisteme geç bütçen varsa.

DanBrown
29-07-2013, 17:37   |  #10  
OP Taze Üye
18 mesaj
 Ben ekran kartı biosundan bahsediyorum o max'a çektiğin yerler OC oluyor. Yanlız sen max yerine düşürmüşsün görülüyor.

GPU işlemcisi ve bellek hızları standartın altında. baya bi kurcalamışsın. Anakart biosundan bahsetmiyorum ben.

http://www.nvidia.com.tr/object/ ... r.html#pdpContent=2

Kartı servise gönder yoksa sen daha beter edecesin. P4 işlemci tarihi geçti yeni sisteme geç bütçen varsa.

Aga kitlenme sorununu çözdüm bios pilini söküp 20dk bekledim daha sonra geri taktim sorun düzeldi artik hiç yavaşlamiyor ve kitlenmiyor işlemci alacagim ama i5 sistemmi yoksa core 2 duo quad E5550 mi almaliyim

murat5038
29-07-2013, 18:27   |  #11  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ne biçim soru o İ5 tabi ki. Ekran kartında ki OC düzelmez Bios sıfırlama ile, Sorunun biosda yaptığın ayarlardan kaynaklı idi demek ki.

çalık usta
31-07-2013, 15:34   |  #12  
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
79 mesaj

MSI Afterburner programından istediğin değerlere geri çekebilirsin diye düşünüyorum, programda default tuşu var ona tıkladığında kartı stok hızlarına geri getiriyor, internetten ekran kartının çekirdek ve bellek hızlarına bak bu program ile normal hızlarına geri getir.

murat5038
31-07-2013, 16:51   |  #13  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: çalık usta  
MSI Afterburner programından istediğin değerlere geri çekebilirsin diye düşünüyorum, programda default tuşu var ona tıkladığında kartı stok hızlarına geri getiriyor, internetten ekran kartının çekirdek ve bellek hızlarına bak bu program ile normal hızlarına geri getir.

O program kendi ekran kartları için geçerli o şekilde de OC yapmış olur stok hızına getirmez ve Kendi volt ayarlarını uygular sadece. Bu kişilerden dolayı zaten Ekran kartları arızalanıyor.

çalık usta
31-07-2013, 17:29   |  #14  
Üye
Teşekkür Sayısı: 2
79 mesaj

O program kendi ekran kartları için geçerli o şekilde de OC yapmış olur stok hızına getirmez ve Kendi volt ayarlarını uygular sadece. Bu kişilerden dolayı zaten Ekran kartları arızalanıyor.

MSI Afterburner'ın sadece MSI kartlar için kullanılan bir program olduğunu bilmiyordum, ben 1 yıldır bu programla Asus ekran kartını Overclock ediyorum ve stock hızına da geri çekiyorum ama ?

murat5038
01-08-2013, 02:43   |  #15  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: çalık usta  
 MSI Afterburner'ın sadece MSI kartlar için kullanılan bir program olduğunu bilmiyordum, ben 1 yıldır bu programla Asus ekran kartını Overclock ediyorum ve stock hızına da geri çekiyorum ama ?

Edemezsin demedim zaten. Sadece özel olduğu için program verdiği voltajlar birbirini tutmuyor ve kartlarda hasara yol açıyor.

DiamondMines
01-08-2013, 03:00   |  #16  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj

Afterburner diğer marka kartlarada OC yapabilir. Voltaj ile oynamamak daha iyi olur ama; sadece çekirdek ve bellek hızları ayarları yapıyor.

murat5038
01-08-2013, 03:12   |  #17  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Afterburner diğer marka kartlarada OC yapabilir. Voltaj ile oynamamak daha iyi olur ama; sadece çekirdek ve bellek hızları ayarları yapıyor.

Ona zaten bişey dediğim yok, Sadece volt kısmında ayarlama yapınca ayar tutmuyor.

Batuhan Karsan 26
01-08-2013, 14:01   |  #18  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 62
2,471 mesaj

Afterburnerdan o.c yapılır.Sadece voltajla oynanmaz.Afterburner kur default hale getir.İnternetten kartının stok hızlarını bulursanda doğru mu diye kontrol et.Ama bazen anakartın biosunu sıfırlamak ile gpuda sıfırlanabiliyor ben yaşadım 8600 gt de :D