Ekran Kartından Gelen Cızırtı Sorunu

VIVERAx
28-06-2019, 09:11   |  #1  
VIVERAx avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar , bende yaklaşık 1 yıldır kullandığım Asus Dual GTX1060 6GB-OC ekran kartı var .Daha önceleri ekran kartı sıcaklığı en fazla 65 derece oluyordu ve normal bir şekilde fan sesi geliyordu. Dün yeni bir oyun denedim ve cızırtı sesi gelmeye başlayınca ekran kartı sıcaklığının 72 derece olduğunu gördüm. Oyunu kapatınca ses yok oluyor ama ne zaman herhangi bir oyun açıp ekran kartı fanları çalışmaya başlasa cızırtı sesi çıkıyor. Sizce ekran kartını teknik servise mi vermeliyim yoksa normal mi ?

klyglsn
28-06-2019, 14:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

şimdi ekrankartının fanlarının kasa içerisindeki kablollara değiyor olma ihtimali var yüksek devirde cızırtı yerine uğultu olur genelde ince ıslık sesini andırır  malesef yeni şeffaf kasalarda ekran kartına yandan 12lik hava veren fanları görüntü güzelliği mabında kaldırılmış oluyor şayet sizdede böyle ise ekran kartı hava alamıyordur birde windovs güncellemesi yapmışsanız ekrankartının sürücülerini bozabiliyor nedense artık enazından ekrankartının sürücüsünden fabrika ayarlarına döndürün yada biosdan 100 faz değerini aşağılara çekin ben 90 kadar çektim ısınımı azaltmak için kartın verimliliğini üç beş fps etkiller ama burası akdeniz hava cayır cayır klima yetmiyor kasanızın sıcak havayı dışarı atabildiğinden emin olun

zombi
28-06-2019, 15:41   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

büyük ihtimal bobinler zangırdıyor. özellikle 9xx serisinin büyük belası idi bu.

nedeni de ucuz bobinler. daha doğrusu bobinler her zaman zangırdar. benim gibi yaşlı arkadaşlar bilr. eski floresanların ballastı da zangırdardı. biz sakız yapıştırırdık. ki yeni bobinler kapalı tip olduğundan sakız da yapıştıramıyorsun :D

arkadaşın dediği gibi fan sorunu değilse bobin sorunudur çok dert etmeyin. ama düşük sıcaklıkta ötmeyebilir. ki siz sıcaklıktan bahsetmişsiniz. macunları tazlemenizi önermem. zaten yeni bi kart. macunu daha gitmemiştir. kablolarında sorun yoksa böyle kullanın. bozulursa garantisi de vardır zaten. ama bozulmayacaktır büyük ihtimal. çünkü dediğim gibi kronik bi şey. kullanıma ya da ömre etkisi olmaz.