Ekran Kartından kaynaklanan reset

ExFactoR
06-06-2009, 19:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj

Merhaba arkadaşlar..

Gigabyte GA G41 ES2L model anakartım var. Şuan ekran kartı takılı değil ve GMA 4500 model onboard ekran kartını kullanıyorum. XP 32 Bit'te video izlemeye çalıştığımda yada Msn'den webcam açtığımda pc kendini hiç hata vermeden resetliyordu.

Az önce XP Pro 64 Bit sürümünü kurdum. Acaba sorun ekran kartından mı diye, ekran driverını kurmadan ve format attıktan hemen sonra direkt bir video açtım ve videoyu izleyebildim.

Fakat videoyu izledikten sonra XP Pro 64 Bit driver'ını indirip kurdum, yine hata vermeden reset atmaya başladı. Bu sorun neyden kaynaklanıyor olabilir + nasıl çözebilirim, yardımcı olabilirseniz sevinirim.. (Kurduğum ekran driver'ı son sürümdür..)

ExFactoR
06-06-2009, 23:32   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

Bilen yokmudur arkadaşlar.. Zor durumda kaldım :/

mancukya
07-06-2009, 00:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

bence win7 kur yada ayni sisteme kamera kurmadan dene ne olucak bence senin makinede cakisma var

ECHELON_
07-06-2009, 00:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,644 mesaj

bence resetın kaynağı drıver yazılımı değil eğer takıp çıkarabiliyorsan daha önce yaptınsa bunu ekran kartını çıkar ve geri tak tabi girişini fean nazikçe tamizledikten sonra

eğer daha önce hiç takıp çıkarmadı isen bence hiç dokunma

ExFactoR
07-06-2009, 12:30   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj
mancukya
bence win7 kur yada ayni sisteme kamera kurmadan dene ne olucak bence senin makinede cakisma
Win 7 ile çoğu işimi halledemiyorum , o yüzden kaldırdım bende..
Kamera kurmaktan da geçtim hiçbir videoyu izleyemiyorum. Sadece Pc'deki değil, mesela youtube'daki videolar da dahil..
SCARFACE_
bence resetın kaynağı drıver yazılımı değil eğer takıp çıkarabiliyorsan daha önce yaptınsa bunu ekran kartını çıkar ve geri tak tabi girişini fean nazikçe tamizledikten sonra

eğer daha önce hiç takıp çıkarmadı isen bence hiç

Kullandığım ekran kartı onboard. Eğer çıkarılma imkanı varsa bile (bilmiyorum) daha önceden hiç çıkarmadım..

Qromodynmc
07-06-2009, 12:32   |  #6  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

bencede çakışma var driverin diğer sürümlerini bulabilirsen onları denemelisin yoksa onboard diye böyle bi sorun olacağını sanmam ben onboard kartla nfs most wanted,gta sa,walle, vs oyunları oynadığımı bilirim ,yani kartta sorun yok

ExFactoR
07-06-2009, 13:49   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

Bence de çakışma var, anakart Cd'si içindeki sürümü ve internetten çektiğim son sürümü de kurdum sonuç aynı..  Bakalım Gigabyte'ın teknik desteğine mail attım. Cevabı yarın gelir umarım, sonucunu tekrar konuya yazarım.. İlginiz için teşekkür ederim.

erbil52
07-06-2009, 17:26   |  #8  
Taze Üye
6 mesaj

video codec paketlerinden olabiliyor, eğer bilgisayarına full kurulum codec pack yüklediysen video çalıştırdğında resetleme yapabilir.

ExFactoR
07-06-2009, 19:41   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj
erbil52
video codec paketlerinden olabiliyor, eğer bilgisayarına full kurulum codec pack yüklediysen video çalıştırdğında resetleme yapabilir.
XP 32 Bit'te iken codec kurmadan denemiştim direkt resetlemişti. Hani sistem değişti belki lazım olur diye kurmuştum fakat yine resetliyordu.

Şuan 64Bit kurulu ama hiç normal şekilde denemeden direkt kurudm codec'leri, bir de kullandığım yazılımları kaldırıp deniyeyim. Teşekkür ederim.

mancukya
08-06-2009, 01:35   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

yazilima girme makinayi ac 2 3 4 kac tane ram var slotlarda ona bak ve 1 den fazlaysa cikartip tek tek dene.

ExFactoR
08-06-2009, 12:24   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

2 slot var anakartta. 1 tane ram almıştım 1 hafta önce onunla beraber bu anakartı kullanmaya başladım. O zaman da reset atıyordu.

Acaban Ram'de mi sorun var diye eski aldığım Ram'i çıkartıp 3 gün önce aldığım Ram'i taktım yine ayı olay, reset attı..

Ram'lerden kaynaklanan bir sorun değil bu, ekran kartıyla bir şeyin çakışması ama neyin onu çözemedim..