ekran kartını algılamıyor

bir beceriksiz
20-01-2021, 12:38   |  #1  
bir beceriksiz avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 1
14 mesaj

Öncelikle merhaba şuan kullandığım lenovo laptopun nvidia 820m ekran kartı vardı görev yöneticisinde performans kısmındada gözüküyordu ancak geçenlerde laptopu war thunder oyununu indirmek için açık bıraktım bir sonraki gün laptopu kapatıp açıp oyuna girdim oyunda ekran kartı nedeniyle oyun ultra düşük modda açılıyor diye bir uyarı verdi benimde dikkatimi çekti görev yöneticisinie girdiğimde sadece intel hd graphics var nvidia gitmişti bende sürücü çökmesi diye düşünüp ekran kartı sürücülerini kaldrıp tekrar yükledim ama hala ekran kartı gözükmüyor ancak bir şey dikkatimi çekti nvidia sürücüsü kurarken uyumluluğu kontrol edip sürücüyü kurmama izin verdi yani ekran kartını algılamış olabilir. Bu durumda bu donanımsal bir sorun olabilir mi donanımsal bir sorun değilse ne yapabilirim

Bu sorunun kabul edilmiş çözümüne hemen ulaşmak için tıklayın
Sistem Bilgilerim
  • lenovo laptop
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • Intel i5 4210k
  • nVidia gt 820m
  • Google Chrome
  • Diğer
  • 8 GB
  • Android 7.0 (Nougat)
  • Android 6.0 (Marshmallow)
  • Avea
bir beceriksiz
20-01-2021, 13:02   |  #2  
OP Taze Üye
14 mesaj

bu konuyu değiştirmek gibi olacak ama ben başka bir şey daha fark ettim. Aygıt yöneticisine girdiğimde ekran kartı gözüküyor. Ancak yanında bir ünlem var özelliklerine girdiğimde şu yazıyor "Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (Kod 43)"bunun çözümü aygıtı kaldırıp tekrar eklemek gibi bir şeymiş. Aygıtı kaldırıp eklediğimde ünlem gitti daha sonra bilgisayarı yeniden başlattığımda hata tekrar geliyor. Sürücüleride güncel ne oldu da böyle hata veriyor ne yapabilirim acaba.

excel_mustafa
20-01-2021, 13:25   |  #3   ÇÖZÜM
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

https://www.webtekno.com/windows ... -kod-43-h96275.html

bu konuya bir bak. fayda etmezse biostan onboard graphic i kapatıp nvidia yı kur. nvidia.com dan farklı versiyon driverları da deneyebilirsin.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 2 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
bir beceriksiz
21-01-2021, 20:16   |  #4  
OP Taze Üye
14 mesaj

tüm nvidia sürücülerini kaldırıp yeniden yükledim 2018 versiyonunu kullanıyorum yine olmadı ancak eskide ben bir ekran kartımı test ediğim belki overclock yaparım demiştim ekran kartını teste soktuğumda 100 dereceyi geçiyordu (hiçbir deyişiklik yapmadan) bende vaz geçtim oradan kaynaklanıyor olabilir mi ama tüm overclock programlarını kaldırmıştım.

bir beceriksiz
21-01-2021, 21:47   |  #5  
OP Taze Üye
14 mesaj

dediğin foruma girip yaptım olmadı sora nvidia sürücülerini sildim biostan onu kapattım aygıt yöneticisinde sadece intel gözüküyor nvidia yok 2019 419.67 - WHQL sürücü versiyonunu indirdim kurarken ekran kartını algılamadı o ayarı tekrar aktifleştirip kurdum bilgisayarı yeniden başlattım ama hala o kod 43 hatasını veriyor. Ayrıca önceki dediğimde gpu 100 dereceyi bluyor demiştim ama o overclock için yaptığım testteydi yani normalde 70 ile 80 arasında gidip geliyordu. LÜTFEN BANA YARDIMCI OLUN KAFAYI YİYECEM.

excel_mustafa
21-01-2021, 22:22   |  #6  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,443 mesaj

biostan graphic ayarı sadece nvidia aktif olacak şekilde ayarladığından emin ol. torrent vb virüs bulaşabilecek şeyler kullanıyorsan virüs kaynaklı driver hataları çıkabilir. kaspersky ve malwarebytes ile ful tarat, win 8.1 64 bit kurmayı da deneyebilirsin.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
bir beceriksiz
22-01-2021, 09:14   |  #7  
OP Taze Üye
14 mesaj

biosta sadece nvidia olacak şekilde bir ayar yapamıyorum galiba ekran kartımın arkasından soğuksu içme vakti geldi ama dediğin gibi format atmayıda deneyeceğim ama eskiden nvidia ekran kartı çalışıyordu

bir beceriksiz
22-01-2021, 10:59   |  #8  
OP Taze Üye
14 mesaj

çok değişik birşey fark ettim bilgisayarı güvenli modda başlatıp aygıt yöneticisine girdiğimde ekran kartı düzgün çalışıyordu (kod 43 hatası yoktu) bu durumda bu virüs işi olabilir mi? Bilgisayarı tarattıktan sonra birkaç şey buldu (eskiden indirdiğim crack dosyalarının kalıtıları)onları sildim ama hala etki etmedi. Bu formatla düzelir mi win 8.1e gerek olduğunu düşünmüyorum çünkü eskiden de windows 10'du ve hiçbir sıkıntı yoktu.

excel_mustafa
22-01-2021, 15:45   |  #9  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
4,443 mesaj

win 10 ile formatlamayı dene ama önce pc de virüs olmadığından emin ol. olmazsa 8.1 le de dene.

excel_mustafa bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
bir beceriksiz
25-01-2021, 18:09   |  #10  
OP Taze Üye
14 mesaj

bu konuyu bitirmek gibi olacak. Başka bir siteden (orijinal nvidia sitesi değil) driveri indirdim sorunum çözüldü çok sağ olun.