Ekran pikselli ve donuyor

uggsup797
02-01-2022, 14:27   |  #1  
uggsup797 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Ekran pikselli ve bilgisayarım donuyor. Bu sorun en çok Minecraft'da belli oluyor Anti-Aliasing kapalı gibi her yer pikselli, karıncalı ve FPS 200-300'lerde iken şuan maksimum 120 FPS fakat lag spikelar yüzünden yine oynanmıyor. Bu sorun ilk ortalama 2020 Eylül sıralarında Minecraft'ın ortasında oldu ve sorunun kaynağı bu mudur bilmiyorum fakat bu sorunla birlikte NVIDIA Denetim Masasında "Artık grafik işlemci seçimini Windows OS yönetmektedir. Windows Grafik Ayarları sayfasını açın" mesajını fark eder oldum. Bu ayar da bir Windows güncellemesiyle gelmiş fakat sorun olduğunda hiçbir internete erişimim yoktu.

Sorun sadece Minecraft'da değil masaüstünde bile görülebiliyor fakat en bariz orada olduğu için onu örnek veriyorum. Donma sıkıntıları masaüstünde bile var ve tarayıcıyı açmak bile bir zorluk.

Bir çok şeyi denedim ve sürücülerim güncel, birkaç gün önce Windows'u Microsoft'un kendi sitesinden güncelledim ve donma sorunu az çok azalmış olsa da piksellik falan devam ediyor.

Windows 7 kurup 10'u tekrar indirmeyi falan düşündüm ama yapmadan önce buraya da bir sorayım dedim.

Windows 10 Pro 21H2 64 bit
NVIDIA GeForce 940MX
Intel Core i5-7200U
12GB RAM

seto__
06-01-2022, 00:02   |  #2  
seto__ avatarı
Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
869 mesaj

Windows 7 kurup 10'u tekrar indirmek yerine direkt fabrika ayarlarına dönmeyi deneyebilirsin.