Ekranda Herşey Birbirine Giriyor

HPQ-User
09-06-2009, 09:10   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 28
30,996 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

Jeoyt® sormuş:
Merhabalar. Vista Ultimate kullanıyorum. Ekranımda bir anda herşey birbirine giriyor. Menüler ve pencereler yanlızca çerçeveleri gözüküyor içerisi 100% şeffaf gibi. Yenilenmiyor. Lcd monitör kullanıyorum. Bu sorun olduğunda monitörü değiştirdiğimde Tanımsız Frekans mesajı alıyorum diğer monitörde. Bir de bilgisayarım ilk açıldığında 1 uzun 3 veya 4 kısa sinyal alıyorum.
Şimdiden teşekkurler saygılar..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Msi p4m900m2 anakart Ami Bios
1Gb+256Mb DDR2 Ram
40+80+160Gb Hdd
nvidia 7300LE 256/512Mb 64bit ekran kartı


İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9.0.10) Gecko/2009042316 Firefox/3.0.10 (.NET CLR 3.5.30729)

StanOne
09-06-2009, 10:10   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
753 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

monitoru hangi arabirime bağLı? DVI mi, NormaL mi?
birde diğer monitörLer takınca tanımsız frekans dior dedin,
acaba agp sLotunda bi probLem oLabiLirmi

SAİNT
09-06-2009, 10:13   |  #3  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

biostan uyarı alıyorsan bu donanım arızan oduğuna işarettir

BIOS Sesli Hata Uyarılarının ve POST Mesajlarının Anlamı ve Çözümü

Giriş

Bilgisayarınızı topladınız veya bilgisayarınıza herhangi bir teknik müdahalede bulundunuz. Ama o da ne! Bilgisayar açılmıyor. İşte bu yazıda herkese önce anlamsız gelen sesli hata mesajları ile POST (Power-on self test) uyarılarına/hatalarına değineceğiz.

Normal bir boot işlemi esnasında sizin düğmeye basmanızla birlikte önce bilgisayarın bütün bileşenlerine güç verilir, ekran kartınız hemen kendi reklamını yapar ve POST ekranına gelirsiniz. Burada, anakartınız “Abi bakalım bana neler takılıymış” havalarında bütün bileşenleri ufak bir teste tabi tutar. Size bu sırada ekranda işlemcinizin hızı, ram miktarınız gibi bazı bilgiler verilir. İşletim sisteminin yüklenmeye başlamasından hemen önce ekrana (eğer ben yeterince hızlıyım diyorsanız Pause tuşuna basarak istediğiniz kadar seyredebileceğiniz) bir tablo gelir. Bu tabloda kabaca POST işleminin sonuçlarını görürsünüz diyebiliriz. Peki ya normal bir boot gerçekleşmezse?

Bilgisayarın başlamasını engelleyecek herhangi bir hatada ya sesli ya da POST hata mesajları alırsınız. İyimser olmanın bir alemi yok. Dolandırmadan söyleyeceğim. Sesli hata mesajları genellikle ölümcül, POST mesajları ise genellikle uyarı niteliğindedir. Genellikle diyorum çünkü, ekran kartı arızasını işaret eden bir sesli hat mesajı sadece ekran kartınızın yerinden oynamasıyla da ortaya çıkabilir


Sesli Hata Mesajları

Az önce de bahsettiğim gibi sesli hata mesajları hepimizin kabusudur ve çoğu zaman da bir donanım arızasını işaret eder. “Hoja nassa ses kartı var söktüm ben sistem hoparlörünü.” Mantığına uymayarak sistem hoparlörümüzün doğru takılı olduğundan emin oluyoruz çünkü bu sesli hata mesajlarını sistem hoparlöründen duyarsınız (Bazı istisnai durumlar hariç). Hemen karşılaşabileceğiniz sesli hata mesajlarının ne olduklarına, anlamlarına ve birkaç çözüm yolu tavsiyesine geçiyorum


Bios'tan gelen seslerin anlamlarını aşağıya sıraladım. Görmek için cevap yazmanız yeterli. Bir de repe dokunuverirseniz güzel olur hani...


********


1 - Sürekli Ses - Güç kaynağı arızası
2 - Birçok kısa bip - Anakart arızası
3 - 1 uzun - Bellek tazelenmesinde hata
4 - 1 uzun 1 kısa - Anakart veya BIOS çipi arızası
5 - 1 uzun 2 kısa - Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)
6 - 1 uzun 3 kısa - Ekran kartı arızası
7 - 2 uzun 1 kısa - Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )
8 - 2 kısa - Bellek parity (eşlik) hatası9 - 3 kısa - Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
9 - 3 kısa - Belleğin ilk 64k’lık bölümünde hata
10 -4 kısa - Timer hatası
11 - 5 kısa - İşlemci hatası
12 - 6 kısa - Klavye işlemcisi hatası
13 - 7 kısa - İşlemci hatası
14 - 8 kısa - Ekran kartı belleğinde okuma/yazma hatası
15 - 9 kısa - BIOS ROM hatası
16 - 10 kısa - CMOS okuma/yazma hatası
17 - 11 kısa - Tampon Bellek Hatası

*********


Gördüğünüz gibi bu bip sesleri hiç de hayırlı manalara gelmiyor. Madem anlamlarını verdik size sorun çözümlemede yardımcı olabilecek birkaç çözüm yolu da vermemek şanımıza yakışmaz.

1. hata için, güç kaynağınızın bağlantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eğer sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynağı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları işlemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün olduğunca az bileşenle bilgisayarı başlatmaya çalışın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturduğundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Değişen bir şey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karşı karşıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eğer değilseniz zaten yeni bir anakartınız olacağınız için BIOS çipiniz otomatik olarak değişmiş olacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla baş etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadığından emin olun. Eğer birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız değişik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde olduğunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturduğundan ve monitör bağlantısının düzgünce bir şekilde yapıldığından emin olun. Problem sürüyorsa başka bir ekran kartı ile bilgisayarı başlatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacağınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle şimdiden “diii di dit dit” sesine alışmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için işlemcinizin düzgün bir şekilde takıldığından emin olun. Mümkünse başka bir işlemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan şüphelenin.


POST Mesajları

Girişi ölümcül hata mesajlarından yaptık ama daha çok uyarı niteliğinde olan POST mesajları ile ortamı biraz yumuşatmayı ihmal etmiyoruz. Genel olarak açıklayıcı, birkaç kelimelik (biraz İngilizce ile) anlaşılabilir niteliktedirler. Ama can sıkmaya yetecek kadar ciddiye almak kaçınılmazdır. Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılı olan donanıma, çipsete göre değişiklik gösterebilirler. Yine de belli başlı birkaç hata mesajıyla uygulanabilecek çözüm yollarını yazıyorum.

BIOS ROM checksum error - System halted:BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

CMOS battery failed:BIOS piliniz bitmiş veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

CMOS checksum error - Defaults loaded:Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk oluşmuş (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmiş.

Floppy disk(s) fail:Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün bağlantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlışsa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.

Keyboard error or no keyboard present:Belki de en çok karşılaşılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tuşuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak işleme devam edebilirsiniz.

Memory test fail:POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildiği gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkabilir. Ayarlarınızdan eminseniz, başka bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

Hard Disk(s) Fail:Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmiş disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatiğe getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvvetle muhtemeldir.

Bunlar POST hatalarının sadece belli başlı olanları. Sistem-spesifik olarak hata mesajları ile karşılaşabileceğinizi tekrar hatırlatmamda bir sakınca yok.


[--alıntıdır--]

StanOne
09-06-2009, 10:23   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
753 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008
Menüler ve pencereler yanlızca çerçeveleri gözüküyor içerisi 100% şeffaf gibi.
diyor,

bios iLe aLakaLı bi durum yok

Jeoyt
10-06-2009, 21:16   |  #5  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Ekran Kartım Pci Express x16 Girişi Normal giriştir.

Jeoyt
10-06-2009, 21:57   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Aynı hata tekrar oluştuğunda ekran görüntüsü alabildim sonunda. Bu hata en son oluştuğunda 21:50 10.06.09 tarihindeydi ve ilk defa hata oluştuktan sonra Masaüstü Pencere Yöneticisi çalışmayı durdurdu mesajı geldi. Tekrar bir yeniden çalıştırılıyor mesajı ve ekran düzeldi. ProcessExplorer ile baktığımda önceki explorer.exe kapanmış yeni bir tane açılmış ama açık olan programlara ulaşamıyorum.

Göremeyenler için link::

Mustafa@PC
10-06-2009, 22:05   |  #7  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

Gpu-z programını yükleyip,sensors sekmesinde sıcaklığa bakabilirmisin ?

Jeoyt
10-06-2009, 22:18   |  #8  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Gpu-z programının Sensors sekmesinde sıcaklık 51C. Masaüstünde kenar araç çubuğunda sürekli sıcaklığı izliyorum.
Açılışta 46 sonra 50-1 arası seyrediyor.

Mustafa@PC
10-06-2009, 22:21   |  #9  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2008

1.Ekran kartının slotundan çıkartıp,slotu temizleyip tekrar takın.

2.Mevcut sürücüyü kaldırıp tekrar kurun.

3.Bunlar işe yarammassa malasef ekran kartı arızalı diyebiliriz.

Jeoyt
11-06-2009, 22:58   |  #10  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2009

Dediğiniz şeyleri yaptım ama herhangi bir değişiklik olmadı. Ekran yine aynı duruma düştüğünde Görev Yöneticisi'nden explorer ı kapattım ve Yeni Görev'den tekrar explorer çalıştırdım ekran düzeldi. Artık böyle yaptığımda geçici olarak programlara ulaşabiliyorum. Gün içerisinde 2-3 kez yapıyor.
Ayrıca BIOS sinyali ile ilgili bi çözüme varmış olabilirim. Bilgisayarımdaki tüm parçaları çıkardım. USB ler dahil. Açtığımda tek dıt bile demediAğzı kulaklarına varıyor
Herşeyi tekrar taktım ama USB aygıtlarımı takmadım. Yine hiç ses yok gayet güzel. USB aygıtlarımı takmaya başladıkça yeniden başlattım ve her USB aygıtı taktığımda sinyal arttı.
Şu anda Mouse, 2GB Bellek, Webcam ve ön panel 2xUSB portlarının yanında anakart üzerinden USB portuna bağlı kart okuyucu var.
En son herşey eski haline getirdiğim de sinyal değişti.
Aslında sinyaller bana uzun kısa gibi geliyor ama bence farklı. Temsili olarak söylersem:
ilk zamanlarda= dut dıt dıt dıt
en son= dıt dut dıt dıt
oldu. Son hali budur şimdiden yardımlarınız için teşekkurler herkese.

ahmet0707
03-03-2015, 06:33   |  #11  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2015

https://www.chip.com.tr/forum/ekran-sorunu_t299673.html

allah rızası için banada yardım edin!

benimde ekranda herşey birbirine giriyor.
nedir ne yapmak lazım ?