EkranKartı Çalışmıyor,PSU ile ilgili mi?

sticker
20-10-2008, 00:24   |  #26  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
669 mesaj

yorumlarınız güzel.ısrar etmek istemem.ancak200watt meselesi beni gerçekten bozdu...çünkü olaya baktığımızda yazılımsal bi sorunyok..(en azından arkadaşın demesiöyle.ha anakart uyumsuzluğu,çakışma,yanlış yazılım yüklenmesi dışında)ancak,sizin bilgisayarınızın yükü üretici tarafından ayarlanmış.burada ekstradan bir donanımdan(üretici dışında bir donanımdan bahsediyoruz)ama ben size saygı duyacağım(ki haksız çıkarsam başım öne eğilmesin):)))goodnıght to everybody!

sticker
20-10-2008, 11:00   |  #27  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
sticker
kalamarr karışmayacaktım ama sana bişey sorsam ?elektrikten anlarmısın kardeş?sistemi ne olusa olsun200watt enerji psu nun çıkışında yoktur.ben senelerdir elektrik okuyorum sana burada 200watt ın ne olduğunu anlatamadım kardeş.bak arkadaşın sorunu yazılımsal değil,donanımsal!çünkü adam güncelleme yapmış.yani güncellemeye güvenemeyecekmiyiz?sorun bahse girerim nesine dersen psu.çünkü o psu ancak iki adet lamba yakabilir.:))))tekrar söylüyorum..işlemcinin ne çektiği önemli değil.veya donanımın.makina çalışırken güç kaynağından enerji talep eder.(ister)eğer bu enerjiyi alamazsa donanımlardan en zaaf olana bu sekmeyi verir.
kalamarr kardeş sorunda bura.siz200wattı aşırı bir yük sanıyorsunuz.benimde size anlatmak istediğim200wattaşırı bir enerji olöadığı gibi2 adet ampule(100w lık)eşit.yani düşün lamba bi hesap et klamar kardeş.ben arkadşın donanımı fazla enerji ister diye bir iddiam yok..benim iddiam 200watt.çok düşük..ama bunu sorun yapmayacağım.soruna bakalım sorunda şunu diyor:bu aygıtı kullanmak istiyorsan başka bir agıt devre dışı kalmalı diyor..yani enerjinin yetmediği ap açık ortada.şimdi farklı donanımları devre dışı bırakırsan bu sefer bilg.inbir parçası eksik kalıyo.bence şunu önerelim.eğer değiştirmek gibi bi şansı varsa,yazılıma uğraşmadan önce bi350watt falan denesin.yani biz olası sorunları gözden geçirelim..sonradiğer yollar denenir.

elektrobeyin
20-10-2008, 13:08   |  #28  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Bence sorun Power Supply fln deil, BIOS ile ilgili. Anakartlarda Option ROM denen bir BIOS hafızası vardır. Bilgisayara taktığınız bütün donanımlar(onboard donanımlarda dahil) bu hafızadan birazcık yer. Ve bu hafıza yetersiz kaldığında tahmin edebileceğiniz gibi anakart ya donanımlar kaale bile almaz yada yarım yamalak çalıştırır. anakartında oldukça eski olduğunu düşünürsek, bu hafıza çok küçük ve yetersiz olabilir.

burhanettin2
20-10-2008, 16:36   |  #29  
Taze Üye
13 mesaj

Bios ayarlarım Defaultta
Güvenli Modda Eski Sürücüyü Silip Yenisini Yüklemeyi Birazdan Deneyeceğim
BIOS hafızasıylada ilgili pek bi sorun olduğunu sanmıyorum

burhanettin2
20-10-2008, 17:21   |  #30  
Taze Üye
13 mesaj

yahu Fx5500 ü takıp güvenli modda açıyorum kullanıcı seçmeye geldiyor seçiyorum pc yeniden başlıyor

sticker
20-10-2008, 17:37   |  #31  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
elektrobeyin
Bence sorun Power Supply fln deil, BIOS ile ilgili. Anakartlarda Option ROM denen bir BIOS hafızası vardır. Bilgisayara taktığınız bütün donanımlar(onboard donanımlarda dahil) bu hafızadan birazcık yer. Ve bu hafıza yetersiz kaldığında tahmin edebileceğiniz gibi anakart ya donanımlar kaale bile almaz yada yarım yamalak çalıştırır. anakartında oldukça eski olduğunu düşünürsek, bu hafıza çok küçük ve yetersiz olabilir.
bak böyle bişey varsa ona bişey diyemem.

kalamarr
20-10-2008, 18:42   |  #32  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
sticker
kalamarr kardeş sorunda bura.siz200wattı aşırı bir yük sanıyorsunuz.benimde size anlatmak istediğim200wattaşırı bir enerji olöadığı gibi2 adet ampule(100w lık)eşit.yani düşün lamba bi hesap et klamar kardeş.ben arkadşın donanımı fazla enerji ister diye bir iddiam yok..benim iddiam 200watt.çok düşük..ama bunu sorun yapmayacağım.soruna bakalım sorunda şunu diyor:bu aygıtı kullanmak istiyorsan başka bir agıt devre dışı kalmalı diyor..yani enerjinin yetmediği ap açık ortada.şimdi farklı donanımları devre dışı bırakırsan bu sefer bilg.inbir parçası eksik kalıyo.bence şunu önerelim.eğer değiştirmek gibi bi şansı varsa,yazılıma uğraşmadan önce bi350watt falan denesin.yani biz olası sorunları gözden geçirelim..sonradiğer yollar denenir.
eski bir bilgisayarınız oldumu daha önce? kasa eskiden power supply'a  bu kadar takılmazdı. 10-15 dolara alırlardı. bu psu'lar gerçek değerini veremiyorlardı. sonra yazılımlar gelişti ve bilgisayar donanımları yazılımların gelişimlerine uyum sağlaması gerekti. kullanıcı sistemim daha performanslı olsunda elektrik tüketimi önemli değil demeye başladı ve yeni parçalar daha çok elektrik yemeye başladı.kullanıcı bu sefer psu'ya dikkat etti ama sadece watt değerine. sonrada herkes birden psular patlıyor, bilgisyar açılmıyor, anakart yandı diye yakarmaya başladı. şimdide kullanıcı daha da akıllandı sadece sağladığı watt'ına bakmadı ve kalite ve üzerinde yazan gerçek değerini verebilen bir psu olsunda 60-70 dolar olsun dedi. şimdiki sistemlerdeki parçalar performans uğruna eskisinden çok daha fazla elektrik istiyor. eski sistemler bu nedenle daha az elektrik istiyordu. inanmamıyorsan
-ide gitti sata diskler geldi
-disketlerin yanına dvd rw'ler geldi
-pci ekran kartları gitti agpler geldi sonra gitti pci-x'ler geldi. şimdide yeni kartlara bu da yetmiyor. ekstradan slotlarından aldıkları elektrik çok az geldiği için psu'dan 4 veya 6 pin daha üst seviyeli kartlar ise iki kablo istiyor.
-daha önce son kullanıcıların hiç bilmediği ve serverlerde kullanılan raid kullanılmaya başlandı. yani artık sistemler çok daha fazla enerji yiyor.

burhanettinin sorununa gelince yine başa döndük. senin için çözüm yolu bios güncellemesi gibi. bu arada yine garip bir öneri: sende windows 98 varsa win98'de de denedin mi? aynı sorun mu var?

burhanettin2
20-10-2008, 19:20   |  #33  
Taze Üye
13 mesaj

açıklamalarınız için teşekkürler.

win98 yok bende maalesef. bios güncellemesini de @bios hata verdiği için yapamadım bir türlü.

Son Düzenleme: burhanettin2 ~ 20 Ekim 2008 19:23
burhanettin2
21-10-2008, 17:08   |  #34  
Taze Üye
13 mesaj

Ben bu PSU işini bi deneyeyim yine

burhanettin2
25-10-2008, 20:58   |  #35  
Taze Üye
13 mesaj

mesajları birleştirelim flood olmasın.

Blacksmith
26-10-2008, 00:59   |  #36  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

psu diye kasma kendini..alakası bile yok.. eger psu yetmeseydı sıstem kendıne reset atardı.. aygot yoneticisine gir ordan ekran kartını bul cift tikla acılan pencerede ustte sag tarafta kaynaklar diye bir kısım olucak buraya gel..ordan otomatik ayarları kullan yazan yerdekı kutucugu kaldır..ustte g/c aralıgı yazan yere tıkla alttan ayarı degıstıre bas ..yandakı oklardan alt kısımda cakısan aygıt yok yazana kadar degıstır bulunca tamam de kapat..yenıden basla olması gerek olmazsa eger biosa girip gereksiz olan varsa flopy driver,com port,lan,lpt portu,oyun portlarından bir kacını disable yap..bu ıkısınden birisi sorununu mutlaka cozecektır..

burhanettin2
27-10-2008, 17:19   |  #37  
Taze Üye
13 mesaj

otomatik ayarları kaldır kutucuğu karartılmış kaldıramıyorum
ayrıca zaten Çakışma Yok yazıyor

Son Düzenleme: burhanettin2 ~ 27 Ekim 2008 17:20
hemkemal
27-10-2008, 17:30   |  #38  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

200W yeterli mi, yeni PSU alırsam kart çalışır mı? Evet çalışır ;)

samsamsa
27-10-2008, 17:39   |  #39  
Yıllanmış Üye
677 mesaj

o kadar yazmışınız hiç arkadaşında 300 veya üstü pwr yoqmu al bi dene düzelirse psu yu değiştir ..:))

hemkemal
27-10-2008, 17:51   |  #40  
Yıllanmış Üye
146 mesaj

evet samet değiştirmesi gerek istiyorsa

kalamarr
27-10-2008, 22:28   |  #41  
Yıllanmış Üye
561 mesaj
HPQ-User
burhanettin sormuş:
Bu sisteme yeni bir ekran kartı aldım: GeForce FX5500 256 MB
Kartı takıp driver.lerini yüklediğim halde kart çalışmıyor, görüntü geliyor ama net değil, renk değeri 8 bit oluyor ancak. Ve şu hatayı veriyor:
"Kod 12 Bu aygıt, kullanabileceği yeterli boş kaynak bulamıyor. Bu aygıtı kullanmak istiyorsanız, sistemdeki diğer aygıtlardan birini devre dışı bırakmanız gerekiyor."

Diğer  kartları tek tek söküp denedim, format çektim, driver güncelledim ama bir türlü olmadı. Acaba PSU ile ilişkisi var mı? 200W yeterli mi, yeni PSU alırsam kart çalışır mı? Teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Intel Pentium 3 işlemci, 650 Mhz
256 MB RAM
Gigabyte marka GA-6VXE7 ana kart
Award Modular BIOS v4.51PG
Çalışan ve şu an kullanılan ekran kartı Nvidia Geforce 2 MX 400
PSU (Güç Kaynağı): Codagen 200W

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.

BURAYI OKUDUNUZ MU? BU SİSTEM KAÇ WATT İSTER!!!

burhanettin. senin şuanda tek çözümün dos ortamında bios update.

bu da olamazsa senin bios kaldırmıyor demektir.

Son Düzenleme: kalamarr ~ 27 Ekim 2008 22:31