ekrn.exe sorunu

irfankeskin61
05-12-2007, 02:52   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,248 mesaj

Kaspersky antivirüs programı, kullandığım sistemi fazla kastığı için nod32 kullanıyorum. Birçok kullanıcıdan Nod32'nin sistemi daha az yorduğunu duymuştum ancak Windows görev yöneticisini incelediğimde ekrn.exe isimli bir dosyanın (çalıştığı zaman) işlemci performansının %98-99'unu kullandığını gördüm. Adresi incelediğimde ise bu dosyanın nod32 programının program dosyaları içinde olduğunu şahit oldum yani dosya nod32'ye ait. Tek başına çalıştığında bir problem yok ama farklı uygulamalarla çalıştığında sistemde donmalara neden olabiliyor. Bu problemi ekrn.exe dosyasını silmeden (sistemi tam çalışan bir antivirüs programından mahrum etmeden) çözmenin bir yolu var mı? Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

Asus a7v8x-x anakart
Amd Athlon 2500+ işlemci
(256x3) 768 mb ddr ram
Ati x1300pro ekran kartı

Son Düzenleme: irfankeskin61 ~ 05 Aralık 2007 07:54
XxXDaRKoXxX
05-12-2007, 13:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

Birçok kişinin durumu budur.Ama farkedilmez pek.

Bende arkadaşta buna bakmıştım.3 tane NOD32 nin işlemi çalışır biri kasılma anaında kasılmayı arttıran cinste dediğiniz gibi CPU alır.

black_flood
05-12-2007, 14:36   |  #3  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

nod32 kasar ama güncel versiyonlarında bu sıkıntı yoktur.smart security yazılımını denedim hiç ama hiç kasmıyor smart öncesi sürümü kullanılmıyor sözde çift çekirde 4600+ amd 2gb ram var bende ama sadece smart security kurunca bu sorunu yaşamıyorum

CEDi
10-12-2007, 12:19   |  #4  
Taze Üye
6 mesaj

Arkadasim yanlis biliyosun, ben yillardir NOD32 yi kullandim yeni her yeni surumlerini indirip kuruyorum, su anda da ESET Smart Security yi kullaniyorum, yeni surumu ciktigindan itibaren kullaniyorum, ben de ekrn.exe dosyanin dun farkina vardim cunku dun bilgisayarim kasilmaya basladi be arka planda calisan programlari kontrol ettigimde islemci gucunun counu aldigini farkettim. Ama bisey farkettim  sadece PC acildiginda o dosya islemciden guc aliyo 1-2 dakika sonra normale donuyor ve pc den guc almiyor.
ekrn.exe dosyasi ordan kaldirilir mi bilmiyorum. ama genelde ESET ten memnunum.

Papatyasever
10-12-2007, 22:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Şüphesiz Kaspersky tartışmasız 1 numaralı anti-virüs yazılımıdır ama bilgisayarı kasmasıyla insanları canından bezdirdiği için çoğu kişi mecburen farklı yazılımlara yönelir:-)) Bu yüzden ben de uzun zamandır nod 32 kullanıyorum ama bahsettiğiniz gibi bir sorunla karşılaşmadım. Bahsettiğiniz sorun büyük ihtimalle Nod 32'nin önce açılışta ve sonra çeşitli periodlarla önbellek taraması yapmasıyla ilgili. Bunun çözümü ekrn.exe dosyasını silmek değil ayarlardan periyodik taramaları kapatmak olmalı...

arc_-_
19-04-2008, 04:26   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

kaspersky ı kaldırdım çünkü lisansı dolmuştu. yerine nod32 yi kurdum. bilgisayarım tek çekirdekli ve işlemcisi 1.87 özellikleri düşük ve tek çekirdekli olması günlük kullanımlar için iyi değil.
nod32 nin bilgisayarı kasmadığını söylediler. tavsiye üzerine kurdum. pişman mıyım PİŞMANIM. sürekli donuyor. arza veriyor. bilgisayarım uzun süre açık kaldığında birçok sorunla karşılaşıyorum. işlemlerden baktım hiçbir virüs vb. dosyayla karşılaşmadım. 18 tane system dosyası çalışıyor.
sistem boşta bile isyanlarda.:D bütün işlemciyi ekrn.exe yiyor.
SOSYAL MESAJ : Arkadaşlara tavsiyem kaspersky dan şaşmayın;)

linda
19-04-2008, 17:32   |  #7  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

NE YANİ. BEN KASPRK NİN WİNDOW AÇILIRKEN NE KADART KASTIĞINI DA BİLİRİM. DEDİĞİNİZE KATILMIYORUM. 29000 K BELLEK KULLANIYOR. İNTERNET AÇIKKEN AÇTIĞINIZ BİR WEB SAYFASININ DA NE KADAR BELLEK YEDİĞİNİN FARKINDASINIZ HERALDE.22000K.AVAST KULLANIN DAHA İYİ.:)HEM İŞLEMCİYİ DEĞİL BELLEK KULLANIMI BU. 6 WEB SAYFASI AÇTIĞIMDA İSE EKRN.EXE TAM %3 CPU YÜKÜ GETİRİYOR. DAHA ÖNCE DE DEMİŞTİM . TAM BİR KALİTE SINAVINI KİM YAPABİLİR. CHIP DERGİSİ BELKİ YAPARDA GERÇEK BİR TEST O ZAMAN GÖRME ŞANSIMIZ OLUR. BELKİ.

sadas_asdas
26-04-2008, 20:18   |  #8  
Taze Üye
4 mesaj

eset internet security programı http://www.castlecops.com/o23list-3676.html adresine bakabilirsin.ya da nod32 nin internet sitesinden yardım alabilirsin.

justen
20-09-2008, 16:26   |  #9  
justen avatarı
Yıllanmış Üye
163 mesaj

Saoln teşekkürler

death.machine
07-11-2008, 00:06   |  #10  
Yeni Üye
33 mesaj

evet arkideş ya bende de o sorun var. Nod32yi ilk kurunca bişi yok yani formattan sona kuruyorum nodu uzunnnn süre sağlıklı bi şekilde kasılmadan dondurmadan çalışıyo bi anda bi bakıyorum ekrn.exe %50 %100 işlemci yiyo kasıyo donduruyo bende anlamadım sebebi ama canımı sıktı ya bi dosya açarken bu kadar kasılır mı ya. çözüm arıyorum bende bilen varsa da paylaşsın

Kapalı Hesap (76993)
07-11-2008, 21:04   |  #11  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Arkadaşlar yapmayın allah aşkına NOD32 sistemi en az kemiren antivirüslerden biridir bir de Kaspersky kullan diyorsunuz NOD32'yi kaldırmıyorsa KİS veya KAV'ı hiç kaldırmaz ama illaki Kaspersky veya NOD32 kullanmayacağım diyorsanız AVİRA ANTİVİR kullanın

sekoya
15-11-2008, 19:15   |  #12  
Üye
79 mesaj

Sistemimde 2.8 GHZ P4 ve 1.5 GB ram var..Evet bende bu problemi yaşıyorum ama dediğiniz gibi sistemi kasma filan yapmıyor sadece kota yiyor kotalı kullanıcılar dikkatli olsunlar... ben opera, firefox, ace ve IE browserleri kullanıyorum ve bu sömürme sadece opera'da oluyor x-netstat pro ile bağlantıları izlediğimde bu açıkça görülüyor kota sömürülüyor ayrıca cfosspeed programının sağ alt köşedeki çalışamakta olan ikonunda da devamlı download oluyor(download yapılmasa bile)..Daha önceleri proxy kullanıyordum ben bu işi İnternet bağlantı ayarlarında DNS değerlerini silip otomatik DNS alarak çözdüm şu an bir sorun yok..işin ilginç yanı sadece opre browserda bu sorun var diğer browserlarda bu sorun yok..

burock41
29-01-2009, 17:02   |  #13  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar bu sorunu bende yaşıyordum esetten destek aldım.çok yardımcı oldular.
öncelikle nod32 3.0 kulanıyorsanız gelişmiş ayarlar menüsünde antivirüs+antispywareın altında gerçek zamanlı dosya sistemi korumasının içinde threatsense alt yapısı parametre ayarlarına tıklayın sonra nesne sekmesini açın çalışma zamanı paketleyicisini kapatınız sonra seçenekler sekmesine gelip gelişmiş sezgisel taramayı kapatınız.

eğerki sorun hala devam ediyorsa esetten yardım alınız.

Son Düzenleme: burock41 ~ 29 Ocak 2009 17:07
H@ckerCesur
30-01-2009, 18:56   |  #14  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Arkadaşım madem işlemciyi sömürüyosa. Tek önerim var.

Avira Antivir Göz kırpma Hem hiç kasmıyo. Hem de ücretsiz...

Ben kendi müşterilerime bunu kuruyorum ve öneririm sana da.

34king61
07-02-2009, 22:18   |  #15  
Taze Üye
7 mesaj

Dediğiniz gibi arkadaşalar."Eset Smart Security Master Edition"kullanıyorum.Uzun bir zamandır bir sorun yoktu.Bu aralar ne olduysa oldu.Görev Yöneticisine baktığımda ekrn.exe%98-%99 CPU yiyor. Bende anlamadım ne olduğunu.
Ancak bi dosyayı falan açarken herhalde onu bi virüs taramasından geçiriyo.Dosyayı falan açarken çok kasılıyo donuyor.ESET  ten çok memnunum ama böyle bir sorun niye çıktı yada neden olabilir bilmiyorum.Ayarları falan hepsini sıfırladım yine çözüm yok.

INTEL CORE 2 QUAD 3.8GHz (GIGABYTE ANAKART)
2X2GB KINGSTON RAM
2GB nVIDIA 9500GTi
500GB SEGATE HDD

Son Düzenleme: 34king61 ~ 07 Şubat 2009 22:28
mooniron
08-02-2009, 15:32   |  #16  
Yıllanmış Üye
174 mesaj

avira kasmıyor ama bazen yanlış programları virüs diye yakalıyor. ayrıca çok iyi değil bence. ez antivirüs kullanıyorum oldukça da memnunum hiçbir şekilde kamıyor
bu makinada 512ram var hemde

talyurt
11-03-2009, 02:11   |  #17  
Taze Üye
1 mesaj

Çözüme ulaşan varmı? Bende de aniden oluveriyo ve sistem duruyo zor kendine geliyo.. işlemciyi resmen sömürüyo..
son günlerde oldu

evoevi
21-08-2009, 07:42   |  #18  
Taze Üye
3 mesaj

benim bilgisayarımda aynı şekilde kasılıyor klitleniyor hatta cpu nun %99 unun ekrn.exe bilgisayar açılışında kullanıyor açılış sırasında herhangi birşeye tıklarsam bilgisayar tamamen kilitleniyor reset atmam gerekio daha önce kaspersky kullanıyordum lisans anahtarımın süresi dolduğu için nod 32 ye geçtim geçmez olaydım bana bu programı önerenlerin kafasına şaplatmak istiyorum yok nod 32 çok iyi yok kasmıo yok bilmemne gördük nod 32 yi bilgisayar açılmıo hiç bişeyden anladıınız yok öle boş boş konuşuosunuz yok bu iyi yok şöle yok bilmemne arkadaşlar yalan dolan bilgiler vermeyin bizide boş yere uğraştırmayın

evoevi
21-08-2009, 08:13   |  #19  
Taze Üye
3 mesaj

arkadaşlar kasperskyın lisans sorunu var nod 32 fena kasıo size önericeim program (Symantec.AV.Corporate.Edition.v10) bu nortonu üreten şirketin virüs programı ama norton gibi kasmıyor nortan kadar iyi koruyor ben çok beğendim bu programı biraz aramanız gerekebilir kolay bulunmuyor görüşürüz

yuppi1987
19-11-2009, 12:13   |  #20  
Taze Üye
1 mesaj

herkese slm. ben nod 32 yi kurduğum güne lanet ediyorum. bende çift çekirdek 2.1 amd işlemci 4 gb ram var buna ragmen bu ekrn.exe  bilgisayarımı kasıyo. cpu kullanımı 1 dakıkalıgına bile %100 den aşağı düşmüyor. işin garibi bilgisayarıma hızlandırıcı programlar yüklüyorum ekrn.exe onuda engellemeyi başarıyo. nod üreticilerinin bir oyunu olsa gerek die düşünüyorum çünkü çoğu kullanıcı benim gibi ücretsiz sürümleri kullanıyo bu yüzden firmada bizim canımızı sıkmak için bir yol bulmuş olabilir. sıradan işlemler için bile dakıkalarca beklıyorum. delirme noktasına geldım. herkese mc cafe antı vırus yazılımını onerıyorum. cunku bılgısaayrımı aldıgımda 60 gunluk deneme surumu vardı ve bır sanıye problem yasamadım.

Barış
19-11-2009, 12:16   |  #21  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj
Alıntı: arc_-_  
kaspersky ı kaldırdım çünkü lisansı dolmuştu. yerine nod32 yi kurdum. bilgisayarım tek çekirdekli ve işlemcisi 1.87 özellikleri düşük ve tek çekirdekli olması günlük kullanımlar için iyi değil.
nod32 nin bilgisayarı kasmadığını söylediler. tavsiye üzerine kurdum. pişman mıyım PİŞMANIM. sürekli donuyor. arza veriyor. bilgisayarım uzun süre açık kaldığında birçok sorunla karşılaşıyorum. işlemlerden baktım hiçbir virüs vb. dosyayla karşılaşmadım. 18 tane system dosyası çalışıyor.
sistem boşta bile isyanlarda.:D bütün işlemciyi ekrn.exe yiyor.
SOSYAL MESAJ : Arkadaşlara tavsiyem kaspersky dan şaşmayın;)

Konuya değil bu mesaja cevap vermek için yazdım.

Lisans sıkıntınız var ise Avira Free Personal kullanabilirsiniz. NOD32 den çok daha iyi güvenlk saglıyacak ve sistem kaynaklarını daha az kullanıcaktır.

Düş
12-01-2010, 02:27   |  #22  
Taze Üye
1 mesaj

burock 41 arkadaşıma katılıyorum bu sorunun sistemminizin düşük olması ile ya da herhangi bir casus yazılımla bir ilgisi yok. Benim sistemim 435MHz intel Celeron işlemci 256 mb 133 MHz ram gerisini söylememe bile gerek yok sanırım ama sorunsuz kullanıyorun şu an, aynı sorunu bende yaşadım ama programın ayarlarını biraz kurcalayınca farkettim ki burock 41 arkadaşımında söylediği gibi durun her güncelleme ve periyodik zamanlarda Anti- Stealch teknolojisi ve antispyware ile koruma gerçekleştiriyor çalışma ön belleği, ön yükleme verileri, dosyalar, e posta dosyaları arşivler kendiliğinden açılan arşivdosyaları gibi hepsi taranıyor önce bu özelliği tamamen kapattım sadece web korumasını bıraktım menüel tarama yaptırdım daha sonra gelişmiş sezgisel taramatı kapatırsam sorunu halledebileceğimi anladım normalde tarama yaparken bilgisayarı kullanmayız buda öyle bir sorun kendi taramasını yaparken doğal olarak cpu yu tam kapasita kullanıyor, her taramada olduğu gibi, kapatın kendi taramanızı yapın :) bu konu çok eski ama yeni sorun yaşayan arkadaşlar için umarım faydası dokunur.

Yunus Kiper
12-01-2010, 16:25   |  #23  
Yunus Kiper avatarı
Yıllanmış Üye
321 mesaj

Bence Nod32'nin sistemi yorup yormaması tartışılır ama reklam yapmak gibi olmasın Kaspersky Anti-Virus'ün kalitesi de tartışılamaz bir başarı.Bence Kaspersky Anti-Virus'ü tekrar kullanmaya devam et.!

rodeo89
15-02-2010, 21:50   |  #24  
Taze Üye
2 mesaj

Aynı şekilde bende burda çoğu arkadaşta olduğu gibi nod32 kullanıyorum laptop olduğundan sistem aşırı kasılmaya başlayınca fanın seside değişiyor... Bugün bilgisayarın yavaş çalışmasından şüphe ederek tarama yaptırayım dedim... normalde yavaş çalışıyor pc ama bazı komutlara cevap vermekte biraz gecikiyor buna belkide aşırı ağır proğramlar kullanmam neden oluyordur.. (Photoshop,3Dsmax,Macromedia Flash ve Zbrush gibi) neyse tarama anında...

ekrn.exe sistem dosyasının bellek kullanımı benim gördüğüm kadarıyla max: 68000k'ya kadar çıktı
işlemci kullanımı ise %57 seviyesine kadar yükseldi dahada yükselmiş olabilir bu benim takip ettiğim zamanlamalar içinde gördüğüm en yüksek seviye...

Aslında Nod32'den memnunum ama işlem yapmazken bile 35000k bellek kullanımı ve %10-15 cpu kullanımı canımı fena şekilde sıkıyor...

lord617
18-04-2010, 18:43   |  #25  
Taze Üye
1 mesaj

merhaba arkadaşlar bu ekrn.exe sorunu bende de son bir kaç gündür oluşan bir sorun. öncelikle sorun nod32 nin iyi bir program olup olmaması deil. sorun bahsedilen sıkıntı. ben 1 yıldan fazladır nod32 yi kullanıyorum ama sorun son bir kaç gündür oluştu. 12 dakika sonra ekrn.exe bilgisayarı donduruyo hatta internet bağlantısı duruyo. ayrıca winsows/temp klasöründe de baya büyük boyutta tmp dosyaları oluşturmaya başladı. 2-3 dk içinde 5 gb lık alanı dolduruyo. programı kaldırıp tekrar kurdum ama fayda etmedi. gördüğüm kadarıyla bu soruna çözüm bulunamamış hala. eğer bulan var sa paylaşırsa sevinirim...