Elektrik Gidip Geldi ve buhata vermeye başladı ..

many3to
02-11-2008, 19:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

İyi geceler arkadaşlar,
Kendisine yeni bir sistem toplayan arkadaşımın eski kasasını kardeşime kullanması için aldım.Dün akşam ilk getirdiğimde gayet güzel çalışıyordu.Öyleki üzerinde 256 mb SD ram takılıydı ve de ben kendim 2 tane 128 mb sd ram taktım.Fakat öyleki pc her defasında toplamda 384 mb olarak gördü.Yani arada 128'liklerin birisi hep kaynıyordu.Ben de sorunu araştırmak için ram'leri çıkarıp teker teker denedim ve de hepsinin çalıştığını gördü fakat öyle bir an geldi ki işte orada sorunum başladı.PC normal açılıyor fakat xp'nin yüklenirkenki logosunun çıktığı yerde kayan mavi noktalar bir sefer gidip ikinciye tekrar geldiklerinde bilgisayar kendiliğinden reset atıyor.Dün gece ne yaptımsa daha bilgisayar çalışmadı.Şunu da belirteyim bilgisayarı açmadan sadece fişini taktığımızda pc direkman çalışıyordu.Yani yeterki elektrik görsün hemen açılıyordu.Daha sonra bugün de bir yerden 512 mb sd ram buldum ve de pc ye taktım fakat aynı sorun devam ediyor.

Size verdiği hatayı da belirteyim:
Windows başlatılamadı.Bunun nedeni en son yüklediğiniz yazılım,donanım değişikliği olabilir.
Bilgisayarınız yanıt vermiyorsa,bklenmedik bir şekilde yeniden başladıysa veya dosya ve klasörlerinizi korumak için otomatik olarak kapandıysa,en son çalışan doğru ayarlara dönmek için En son iyi yapılandırmayı seçin.

Bilgisayar ilkin çalışıyormuş gibi devam ediyor.Fakat yukarıdaki sorun metni geliyor.En son iyi yapılandırmayı bırakın,çalışan son ayarları hatta ve hatta güvenli kipi seçip çalıştırmak istememe rağmen bir türlü tam çalışmıyor.Tam xp'nin göründüğü ekranda kayan mavi noktalar bir sefer gidip tekrar gelirken cihazın sanki reset tuşuna basılıyor ve de reset yemiş gibi en başa dönüyor.Bu arada makina P4 1.7,128 ekran kartı ile onboard anakarta sahip.
Yardımlarınızı bekliyorum.Gerçekten bu durum beni çok uğraştırdı.En azından sorunu bulmama yardım ederseniz çok sevinirim.Teşekkürler...

bLACKBOX ile Ram'lerinizi Doğru Tanıyın  
BlackBox sisteminizde bulunan hafıza modüllerine ait üretici, üretim tarihi, modülün kendi kapasitesi, toplam bellek kapasitesi, kullanılan modül sayısı ve türü, çalışabileceği maksimum hız, kullanabileceği bellek zamanlamaları, üretici tarafından belirlenmiş SPD profilleri, anlık hız, FSB/DRAM ve bellek hız oranı gibi detayları sunar.

mancukya
04-11-2008, 02:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

Demekki makinenin ana karti 128 mb rami taniyor yada limiti okadar 512 ile hatayi alman lazim 128 gorduyse ram dusurmusun biosu flashlamaya bakin bence

Blacksmith
04-11-2008, 12:04   |  #3  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

yanlız sen yanlıs hata mesajını yazmıssın..buraya yazdıgın yzının ustunde  irq_or_not_less_equal  yada unmountable_boot_sector falan gibi bir hata mesajı yazar buraya orada ne yazdıgını yazarsan daha  yardımcı olur.

altintasgurcan
04-11-2008, 15:37   |  #4  
Yıllanmış Üye
126 mesaj

Arkadaşım elektrik kesintisinden sonra çok çok büyük ihtimalle sistemin göçmüş,sorunun ram ile alakası olmadığını düşünüyorum,eğer sana sistemi başlatma seçeneklerini soruyor ve her seçenekte reset atıyorsa xp göçmüştür.Bu olay elektrik kesilmeleriye başa gelen en sık olaydır.Bilgisayarı tekrar formatla,başka bir sorun olacağını sanmıyorum.
İyi günler