Elektrik kablolarınızı atın!

CHIP Online
22-06-2009, 14:45   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Intel, kablosuz enerji aktarımını sağlayan WREL'yi araştırma etkinliğinde tanıttı.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/elek ... izi-atin_13475.html

Intel, Research@Intel etkinliğinde kablosuz enerji aktarımını sağlayan "Wireless Resonant Energy Link - WREL" teknolojisini tanıttı.

Bir alıcı, bir de verici bobinden oluşan tanıtım kurulumunda alıcı bobininin ortasındaki ufak hoparlöre gelen hem enerji hem de ses yayını kablosuz olarak arkadaki büyük bobinden aktarılıyor.

WREL, isminden tahmin edilebileceği gibi alıcı ve verici bobinler arasında oluşan titreşimli ilişkiyi kullanarak enerji aktarımını sağlıyor. Bazı elektrikli diş fırçalarının ve yeni Palm Pre'nin şarj yöntemi de aynı şekilde kablo olmadan enerji aktarımı ile gerçekleşiyor.

Ama Intel geliştiricilerinin dikkat çektiği nokta kullanılan kablosuz şarj tekniklerinin 1mm gibi çok kısa bir mesafeden sonra etkisiz olması. Tanıtımdaki WREL kurulumu ise bir metre gibi bir mesafeden 2 Watt'lık hoparlörü çalıştıracak kadar güç aktarabiliyor. Söylenenlere göre Intel Seattle'daki laboratuarlarında iki metrelik bir mesafeden bir netbook'u çalıştırmaya yetecek 14-20 Watt'lık bir enerjinin aktarılmasını sağlamış.

Sistem, bobinlerden biri Faraday kafesi (içini bütün elektrik alanlardan koruyan bir metal iletkenler ağı) içinde olmadığı sürece çalışan sistem belirli bir mesafeye kadar aktarılan enerji düşmeden etkinliğini koruyabiliyor. Araya giren insanlar da bağlantıyı etkilemiyor.

WREL şu anda cep telefonları ve netbook'lar için biraz fazla büyük. Bunun da küçülüp günlük hayatımızın bir parçasını oluşturacağı kesin.

Tüm konu: Elektrik kablolarınızı atın!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce bu teknoljinin ceplere girmesi için daha kaç yıl var?

a.ozcan
22-06-2009, 15:39   |  #2  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,013 mesaj

2015 gibi istediğimiz gibi kullanırız .

subasi
22-06-2009, 18:38   |  #3  
Üye
86 mesaj

Sirp asilli bilimadami,Nicola Tasle,bu isi bir asir once basardi,hemde oyle bir,iki metre degil,miller'ce uzakliga tasidi,bu bulusa kimse destek olmamis'ti,eger destek verilseydi New York'u kablosuz enerji ile aydinlatacagini kanitlamisti,ama adami disladilar,cunku Nicola Tasle mason degildi,mason olmadigi icin'de,masonlar hep Edisonu on plana cikarttilar,Edisson yedi'den yetmise herkes tarafindan bilinen bir isim ama Nicola Tasle bilime meraki olanlarin disin'da kimse tarafin'dan pek ismi bilinmez.
Simdi Intel cikmis sanki yeni bir bulus yapmis gibi dunya'yi aldatmaya calisiyor.
Yaptigi bulusa bak!!,1 metre uzakliga kablosuz enerji akimi iletiyormus.Tobe Tobe.
Nicola Tasle'nin bu teknoloji ile,yaptigi TESLA MAKINA'si adini verdigi bu makina ile dunyanin en guclu silahini elde edebilme imkani var,hatta su an amerika bu makinayi gelistirerek dunyanin en tehlikeli silahini elde etmeye calisiyor,bu proje'in adi'da HAARP projesi.Arastirma merkezi Alaska'da.Bilimle ugrasan arkadaslara Tesla'nin fikirlerini arastirmalarini tavsiye ederim,bu adamin muthis buluslari vardi bun'dan bir asir once'den.Amerika bu adamin buluslari ile teknoloji'de buyuk yol katetmis'dir.
Ama hep bu buluslari baskasina mal etmisler.Tesla'ya ait olan buluslari Mason bilimadamlarina mal ettiler.Cunku Tesla Mason degildi.

Son Düzenleme: subasi ~ 22 Haziran 2009 19:12
a.ozcan
22-06-2009, 18:56   |  #4  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj
subasi
Sirp asilli bilimadami,Nicola Tasle,bu isi bir asir once basardi,hemde oyle bir,iki metre degil,miller'ce uzakliga tasidi,bu bulusa kimse destek olmamis'ti,eger destek verilseydi New York'u kablosuz enerji ile aydinlatacagini kanitlamisti,ama adami disladilar,cunku Nicola Tasle mason degildi,mason olmadigi icin'de,masonlar hep Edisonu on plana cikarttilar,Edisson yedi'den yetmise herkes tarafindan bilinen bir isim ama Nicola Tasle bilime meraki olanlarin disin'da kimse tarafin'dan pek ismi bilinmez.
Simdi Intel cikmis sanki yeni bir bulus yapmis gibi dunya'yi aldatmaya calisiyor.
Yaptigi bulusa bak!!,1 metre uzakliga kablosuz enerji akimi iletiyormus.Tobe Tobe.
Dediğini ilk defa duydum hayretle okudum vaybe neler varmış bilmediğimiz.

subasi
22-06-2009, 19:30   |  #5  
Üye
86 mesaj
MainBoy
Dediğini ilk defa duydum hayretle okudum vaybe neler varmış bilmediğimiz.
Dogrudur kardes,yazimda'da belirttigim gibi,bilim'le ugrasan arkadaslar disin'da pek bilinmez bunlar ama ne yazikki gercek bunlarin hepsi,sadece bunlarmi,daha neler var kardes duyulmayan bilinmeyen.
Edisson'un bugun kullandigimiz ampulu,belirli bir sure omuru var.
Oysam Nicola Tesla'nin bulusu Ampul'un suresiz omru vardi.
Bunu dahi engellediler.Neden engellemesinlerki,yoksa Edisson ailesi sahip oldugu bugunku servete nasil sahip olabileceklerdi.
Cok firildaklar donuyor kardes dunyamizda coookkk.
Tekrar ediyorum Bilimle Ugrasan arastirmaci arkadaslar varsa aramiz'da,Nicola Tesla'yi ve calismalarini arastirsinlar.

a.ozcan
22-06-2009, 20:06   |  #6  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Bilim ile bi aralar bayağı uğraşıyordum sonrada ne olduysa oldu Knight Online World ile tanıştım vede ne bilimdir nede araştırmacı ruhumdur birşey kalmadı.2 ~ 3 sene bu oyunu ciddi paralar yatırarak oynadım ve en sonunda bıraktım.Şimdi yeniden ilgilenmeye başladım.

subasi
23-06-2009, 00:00   |  #7  
Üye
86 mesaj
MainBoy
Bilim ile bi aralar bayağı uğraşıyordum sonrada ne olduysa oldu Knight Online World ile tanıştım vede ne bilimdir nede araştırmacı ruhumdur birşey kalmadı.2 ~ 3 sene bu oyunu ciddi paralar yatırarak oynadım ve en sonunda bıraktım.Şimdi yeniden ilgilenmeye başladım.
"Knight Online World " Bu ne arkadasim,ne oluyor yani.
Pc oyun turu falanmi yoksa,eger oyle ise ben pek anlamam.
Gencligim'de cok fliper oynadim ama,simdi oyunlarla pek aram yok.
Eger bu dedigin oyun ise,Yazik etmissin arastirmaci ruhunu kaybettigine.

Son Düzenleme: subasi ~ 23 Haziran 2009 00:02
a.ozcan
23-06-2009, 10:18   |  #8  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Hiç duymadınızmı? Knight Online bir online oyun.Bencede çok pişmanım başladığıma.