Elini veren kolunu kaptırıyor!

CHIP Online
01-03-2014, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Kaspersky, kullanıcıları spam e-postalar aracılığıyla gönderilen kredi teklifleriyle ilgili uyarıyor

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/eli ... ptiriyor_45715.html

Kaspersky Lab, kullanıcıları spam e-postalar aracılığıyla gönderilen kredi teklifleriyle ilgili uyarıyor. Bu tefecilerin kurbanı olmanız için tek bir e-postaya yanıt vermeniz ya da eklentileri açmanız yeterli...

Spam e-postalar aracılığıyla gönderilen kredi teklifleri her geçen gün artıyor. Dünyanın lider online güvenlik şirketi Kaspersky Lab, kullanıcıların bu mesajlara cevap vermesi durumunda ortaya çıkabilecek tehlikeleri araştırdı.

Dolandırıcıların kullanıcıları kandırmak için birçok farklı yönteme başvurduğunu vurgulayan Kaspersky Lab Spam Analisti Maria Vergelis, "Spam mesajları gönderenlerin bazıları, kendilerini bir hayır kurumu ya da muhtaçlara yardım eden dini bir örgüt olarak tanıtıyor. Bu tür mesajlar, daha inandırıcı görünmek için İncil gibi dini kitaplardan alıntılar dahi içerebiliyor. Bu mesajlarda potansiyel müşteriler, büyük miktarlarda krediyi, çok kısa sürede, üstelik kefil olmaksızın alabileceklerini okuyor. Ekte bulunan bir sözleşmeyi açmak için yapılan herhangi bir girişimin sistem enfeksiyonuna ve sabit diskte saklanan verilerin kaybına neden olabileceğini unutmayın" diyor.


Sahte tefeciler: Pahalı ve tehlikeli

Küçük ölçekli kuruluşlar ve kredi hizmeti sunan özel şirketler, çok uluslu bankaların oluşturduğu büyük ölçekli pazarlama kampanyaları ile rekabet edemedikleri için sık sık elektronik postalara başvuruyor. Bu mesajlar çoğunlukla, bu sahtekar şirketlerin ilanda sunduklarından çok daha pahalı oldukları ortaya çıkan hizmetleri için bir paravan olarak kullanıyor. Spam e-postalar aracılığıyla kredi konusunda yardımcı olabileceklerini iddia ederek, çevrimiçi bankacılık sistemi parolası, üç haneli kart doğrulama değeri (CVV) veya kullanıcının kimlik ve iletişim bilgileri gibi veriler talep ediliyor. Bu bilgiler, sahte belge hazırlamak üzere kullanılabiliyor.

Spam e-postaya cevap mı verdiniz? Sizi gelen kutunuzda daha çok sayıda spam e-posta bekliyor olacak!

Tanıtımı yapılan hizmetleri kullanmak gibi bir niyetiniz olmadığı halde bir spam e-postaya cevap vermek, bu iletiyi gönderenlere o e-posta adresinin gerçekten mevcut olduğunu ve aktif olarak kullanıldığını gösteriyor. Sonuç olarak, "ifşa olan" e-posta kutusuna gönderilen reklam mesajlarının sayısı önemli ölçüde artıyor.

5 adımda kurban olmamanın ipuçları

- Şüpheli sitelere kişisel bilgilerinizi girmeyin.

- Bilgisayarınız sahte bağlantıları hızlı bir şekilde belirleyip engelleyebilen bir anti-virüs programı tarafından korunmuyorsa, göndereni bilinmeyen e-postalarda bulunan HTML formları doldurmayın.

- Kişisel bilgilerinizi asla üçüncü taraflarla paylaşmayın ya da bilinmeyen bir "kredi veren" ile finansal konularda bir yazışmaya girmeyin.

- Göndereni bilinmeyen e-postalarda bulunan yürütülebilir dosyaları çalıştırmayın ve ekleri açmayın.

- Olağanüstü durumlardabir antivirüs programı tarafından güvenlik onayı almadığınız sürece arşiv ve ofis belgelerini çalıştırmayın.

Tüm Konu: Elini veren kolunu kaptırıyor!

Kaynak: www.chip.com.tr