emule neden yavaş

nukanta
08-06-2006, 16:29   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
256 mesaj

emule kullanıyorum ama yavaş neden

Karadavut
08-06-2006, 17:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
555 mesaj

Emule'de yavaş olmasının birçok nedeni olabilir.Mesela indirmek istediğini dosyayı paylaşıma sunan kişileri sayısına bağlı olabilir.Server çok yoğun olabilir.Emulede High ID almamış olabilirsin.Ve daha bir çok sebep.Bence bunlardan kurtulmak istiyorsan Limewire kullanmalısın.

Mdg
08-06-2006, 18:28   |  #3  
Yıllanmış Üye
258 mesaj

valla  emule ile hergün  standart 26.7 k  download yapıyorum ayarları vs.. var
paylaşım verecem 10-12 saat açık kalacak öncelikle
komplike ayarları var onları  yapman lazım ama burada anlatamayız

tolga2207
08-06-2006, 18:52   |  #4  
Yıllanmış Üye
793 mesaj

emule'de hız kazanmak için netlimiter kullanıldığını bile duymuştum ama limewire kullanılması gerektiğini hiç duymamıştım. Farkı bir çözüm olsa gerek.

Öncelikle emule sabır işidir. Eğer emule'u ilk defa kullanıyorsan dosyanın linkine tıklar tıklamaz indirmeye başlamaz. "Parayla değil sırayla" kuralı geçerlidir. İndirmek istediğin dosyada sıraya girersin sıra sana geldiğinde indirmeye başlarsın. Ön sıralarda bulunmak için ise yüksek krediye sahip olmalısın bunu için de paylaşımda bulunmalısın. Yüksek krediye sahip olduğunu düşünelim. Tek başına bu da yetmez. Modeminden port açman gerekir. Bu işlem sonunda High ID almış olursun. Daha sonra bağlantı hızına göre gerekli ayarları yapman gerekir ki bu ayarları da google kullanarak rahatça bulabilirsin. Benim sana tavisyem tüm ayarları yaptıktan sonra mdg'nin de dediği gibi uzun bir süre açık bırak makineyi.

Bir de emule'de tek bir dosya indirmek pek avantajlı sayılmaz. Birkaç dosya birden indirmeye başlarsan 3 ondan 5 bundan şeklinde toplamda -256kbps varsayarsak ve 3-4k arası upload verdiğini düşünürsek- tahminen 18-19k ile download yapabilirsin.

Eğer ayarlarla fazla uğraşamam diyorsan emule için hazırlanmış modları deneyebilirsin. Benim tavsiyem eMule ionix modu. Çoğu forumda paylaşımcının modu diye geçer. Standart emule ile yapman gereken ayarların bir kısmı yapılmış olarak gelir. Yine de ufak birkaç değişiklik yapmalısın. Diğer modlar da işini görür tabi ama ben bunu kullandığım için tavsiye ettim. Başka mod kullanan arkadaşlara da danışırsan en azından fikir edinmiş olursun.

Bir de son olarak biraz sabret kredi kazan ama netlimiter kullanma. Netlimiter bencilliktir. Paylaşımın ruhuna aykırıdır en başında.
cFosSpeed kullanabilirsin mesela. İlk başlarda faydasız gibi gelmişti bana ama sonradan takip edince az da olsa gelen-giden trafiğinde düzelmeler olduğunu gördüm.

lazrailefsanesi
08-06-2006, 19:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

High id almadan emula kullanma.High id'nin bir olayıda paylaşım anında sen hem high idleri hemde low id olan kisilerden dosya cekebilirsin. Ama low id isen sadece High id olan kisilerden dosya çekebilirsin.Bunun haricinde Low id isen seni ag almayan kanallar mevcut.

nukanta
21-06-2006, 16:13   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
256 mesaj

teşekkürler dediğinizi yaptım ve etkisi oldu