en iyi ağ kullanımı sağlayan işletim sistemi

Ship Captain
29-03-2019, 23:06   |  #1  
Ship Captain avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6 mesaj

günümüzde oldukça sorun yaşadığımız bir konu aslında
satın aldığımız çeşitli operatörlerin sundukları internet hizmetini dibine kadar kullanmak istiyoruz fakat bu mümkün değil bunuda biliyoruz
buna bağlı olarak yaptığımız ayarlamaların dışında

benim merak ettiğim en iyi ağ kullanımını bize sağlayan işletim sistemi  sizce hangisidir ( win 7 xp linux vs )

klyglsn
30-03-2019, 00:25   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

işletim sistemini feriştah olsa önce internet sağlayıcınız ve aldığınız paket iyi değilse modeminiz 5gz değilse anakartınızın ethernet desteği zayıfsa birde sisteminizi denetleyen antivirüsünüz kasma makinası ise yapacağınız birşey yok internet hızı işletim sistemiyle alakadar olmuyor

Son Düzenleme: klyglsn ~ 30 Mart 2019 00:29
White-Fox
30-03-2019, 00:29   |  #3  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: klyglsn  
işletim sistemini feriştah olsa önce internet sağlayıcınız iyi değilse modeminiz 5gz değilse anakartınızın ethernet desteği zayıfsa birde sisteminizi denetleyen antivirüsünüz kasma makinası ise yapacağınız birşey yok internet hızı işletim sistemiyle alakadar

Bana yazacak pek bir şey kalmamış  , ama windows 7 ,xp linux gibi örnekler karşısında şaşırdım :) xp ye microsoft destek keseli asırlar oluyor program yazsanız xp de çalıştıramazsınız bu devirde kullanacaksanız güncel sistemler kullanın.

Ship Captain
30-03-2019, 14:28   |  #4  
Ship Captain avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

çok teşekkür ederim fakat  
                            "BUNA BAĞLI OLARAK YAPTIĞIMIZ AYARLAMALARIN DIŞINDA"  diye belirtmiştim :)

Ship Captain
30-03-2019, 14:32   |  #5  
Ship Captain avatarı
OP Taze Üye
6 mesaj

orda dikkatinizi çekecek olan şey xp linux değil di 
ayrıca sadece microsoft değil bir çok uygulama oyun bileşen xp ye destek kesti   teşekkürler :)

klyglsn
30-03-2019, 20:17   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

64 bit win 10 enterprise şu anda pcler için en iyisi bu ceplerdede android 9.0 gözüküyor yinede farklı görüşler olabilir

White-Fox
30-03-2019, 20:43   |  #7  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: Ship Captain  
orda dikkatinizi çekecek olan şey xp linux değil di
ayrıca sadece microsoft değil bir çok uygulama oyun bileşen xp ye destek kesti teşekkürler :)
Microsoft destek vermediğinden dolayı onlar destek kesiyor , işletim sisteminin geliştiricisi olduğu gibi geliştirme araçlarını da onlar geliştiriyor (.net framework).

İşletim sistemi donanım ile kullanıcı arasında bir köprü kurmak için var bu kadar basit , şimdi şunu sormanız lazım sizin networke çıktığınızda yaşadığınız gecikmenin yüzde kaçı işletim sisteminden kaynaklı ? 

Asıl tartışacağımız konuları söyliyeyim her normal internet kullanıcısı gibi ilk önce dns e çıkıyorsunuz dns serverı sizi ilgili adrese yönlendirirken kendi içinde sizi nereye yönlendireceğine karar verirken bir gecikme yaşıyor (çünkü bunun bir hesaplanma maliyeti var) buna da Jitter diyoruz.Bir diğer olay ise aradaki iletişimi sağlarken paketlerin kaybolması yada tekrar gönderilmesi timeouttan sonra acknowladge paketlerinin alınması gibi TCP üzerinde yaşanılan sorunlar var bu sorunları siz kullanıcılara hissettirmemek için client tarafında sizi arka planda geciktirmemiz var buna da delay diyoruz.

Yaklaşık normal şartlar altında jitter da gecikme 1ms-10ms kadardır , delay hesaplanması için ise paketlerin hızlı ve stabil bir hızda gönderilmesi gerekir ki çok delay açmayalım size :) burada ilgili internet sağlayıcınız görev yapıyor sonrasın da sizin bilgisayarınızda sizden kaynaklı gecikmeler var buda yaklaşık 1-100ms arasında olmalı . Yani teknolojinin bulunduğu ülkelerde 1 saniyeden çok çok az bir zamanda siz bilgiye ulaşıyorsunuz.

İşletim sisteminin az kaynak tüketmesi evvela iyidir bu konuda da güncel olan tüm işletim sistemleri güncel olmayanlara göre daha az kaynak tüketirler yani windows 10 orijinal , osx , linux vs kullanabilirsiniz.(mesele sadece kaynak tüketimi değil , algoritmalar değişiyor ancak bu sistemler arasında muazzam bir fark olmayacaktır belki 40-50 ms)

Şimdi yukarıda anlattıklarımdan bir çıkarımda bulunmanız lazım mesela :

siz -> internet -> dns sunucusu ->internet -> siz -> gidilmekistenensite -> siz ->gidilmekistenensite .....

Diye gider :) Yani siz dns sunucusuna gerek duymadan gideceğiniz adresi biliyorsanız bir dizi request response dan kaçınmış olursunuz.

Özel bir amacınız varsa internet hızı ile ilgili belli başlı tavsiyeler verilebilir.