En soğuk yer yanı başımızda!

CHIP Online
21-12-2009, 21:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Güneş sisteminin en soğuk bölgesini uzaklarda aramayın; aslında hemen yanı başımızdaymış...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/en-s ... asimizda_17152.html

Resimlerle: En güzel uzay duvarkağıtları

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) bir uzay aracı tarafından yapılan ölçümlere göre, Güneş Sistemi içindeki en soğuk yer Ay'da bulunuyor.

NASA'nın Ay Yörünge Keşif uzay aracının (LRO) Diviner adındaki termometresiyle, Dünya'nın uydusu Ay'ın daima gölgedeki kraterlerinde yapılan incelemeye göre, kış ortasında geceleyin Ay'ın kuzey kutup bölgesindeki en soğuk kraterlerinde sıcaklık eksi 249 santigrat dereceye kadar düşebiliyor.

Bilim adamları, bir Ay gününde yüzey sıcaklığının 100 santigrat dereceyi geçebildiğine ve gün ortasında ekvator bölgesinde sıcaklığın 127 santigrat dereceye çıkabildiğine işaret ederek, kutuplarda ise geceleyin ısının çok soğuk olabildiğine işaret etti.

Los Angeles'taki California Üniversitesi'nden Porf. David Paige, dünyanın yıllık en büyük bilim adamları toplantısı olan Amerikan Jeofizik Birliği'nin toplantısında, Diviner aletiyle elde edilen son verileri sundu. Paige, Ay'ın Güneş Sistemi'ndeki en uç ısı değerlerine sahip cisimlerden biri olduğunu belirtti.

Ay'a Haziran ayında gönderilen robot sondası LRO'ya monte edilen termometre (Diviner), Temmuz ayından bu yana çalışıyor.

Milliyet

Tüm konu: En soğuk yer yanı başımızda!

İzleyin: Uzaylılara Türkçe selamlama

Resimlerle: En güzel uzay duvarkağıtları

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Bu keşiften Ay kolonisi için nasıl faydalanılır?