Epic Games, Steam'in yerini alabilir mi?

seto__
13-08-2020, 18:11   |  #1  
seto__ avatarı
OP Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
869 mesaj

Epic Games kullanıcı çekmek için bedava oyun dağıtmaya devam ediyor. Kaldı ki dağıttığı oyunlar da giderek daha büyük çaplı oyunlar oluyor. Epic Games Steam'in yerini alabilir mi sizce ileride? Bu savası kim alır?

zombi
13-08-2020, 18:20   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

hocam oyunları bedava dağıtması güzel de. ben nedense ordan indirdiğim oyunlardan pek keyif alamıyorum. aynı oyunların korsan sürümleri daha bi stabil  daha bi oynanabilir geldi valla.

bi de alt yapı diye bi şey yok. hani millet bi şey kazanamasa da kutu açılışı, hızlı müşteri desteği, arkanplanda sesli iletişimin dc yi unutturması ve dahili tarayıcı gibi hizmetleri var.

ayrıca dediğim gibi arada çok iyi oyunlar verilse de kalan çoğu oyun kısa zaman sonra zaten abandonware ye düşecek oyunlar idi. epic değil asıl oyun yapımcıları reklam yapıyo bu noktada.

zaten steam ın epic in bu oyun vermesine hiçbir karşılık vermemesi epic i bir rakip görmediğinn de açık delili. kendi gözümden. steam olmuş epic olmuş çok farketmese de steam ın gözünden bakınca çok da tehlikeli bi durum yok gibi.

zombi
13-08-2020, 18:33   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

aha bi örnek misal. epic games de oyunun sistem gereksinimi bile yok. saçma sapan bi metin var. o kadar.

steamda aynı oyunu aç.

sistem gereksiniminden tut, oynanış videosuna, ordan oyun yorumlarına kadar milyonlarca özellik elde ediyorsun bu da oyunu alıp almamayı sana bırakıyo. bi de 2 saat oyun süresi sonunda istersen iade ediyorsun. epicde böyle bi özellik var mı onu bilmiyorum. yani steam senden çok para alıyo ama oyun için başka bi işle uğraşmanı da gerektirmiyo. oyunun istediğin sürümü oynamaya izin vermesi de caba.  üzmüyor seni.

White-Fox
13-08-2020, 20:30   |  #4  
White-Fox avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 155
1,104 mesaj
Alıntı: zombi  
aha bi örnek misal. epic games de oyunun sistem gereksinimi bile yok. saçma sapan bi metin var. o kadar.

steamda aynı oyunu aç.

sistem gereksiniminden tut, oynanış videosuna, ordan oyun yorumlarına kadar milyonlarca özellik elde ediyorsun bu da oyunu alıp almamayı sana bırakıyo. bi de 2 saat oyun süresi sonunda istersen iade ediyorsun. epicde böyle bi özellik var mı onu bilmiyorum. yani steam senden çok para alıyo ama oyun için başka bi işle uğraşmanı da gerektirmiyo. oyunun istediğin sürümü oynamaya izin vermesi de caba. üzmüyor seni.

Bu konularda çok haklısın, amaçları popüler bir kaç oyunu ücretsiz verip bu oyunu oynayanlardan belli bir kitleyi kendi platformalarına çekmek gibi ancak bu durum sadece 3.dünya ülkelerinde işe yarar izlenimi veriyor bana çünkü büyük bir kitle bu oyunları(çoğunu örn gta v) çoktan satın aldı bile.

Ama itiraf edelim steam'e rakipliğini tartışır hale gelmişiz işe yaramaz bir taktik diyemiyorum bu yüzden :)

seto__
13-08-2020, 21:22   |  #5  
seto__ avatarı
OP Yönetici
Teşekkür Sayısı: 41
869 mesaj

epic games'de altyapının eksikliği yanında insanlar özellikle Steam'deki Achievements sistemini de çok ayırıcı bir özellik olarak görüyor gördüğüm kadarıyla.

Cenk Tarhan
13-08-2020, 21:33   |  #6  
Cenk Tarhan avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 4
46 mesaj

Oyunların korsan sürümlerini yüklemek büyük risk almak demek, unutmayalım. Torrent ten çekilen oyunlar mutlaka ve mutlaka virüs veya rootkit barındırıyor. Bilgisayara hiç bir şey olmamış gibi görünse de, arka planda neler paylaştığını, hangi sitelere saldırmak için kullanıldığını bilemezsiniz. Dikkatli olalım, olmayanları uyaralım.

zombi
13-08-2020, 23:46   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: Cenk Tarhan  
Oyunların korsan sürümlerini yüklemek büyük risk almak demek, unutmayalım. Torrent ten çekilen oyunlar mutlaka ve mutlaka virüs veya rootkit barındırıyor. Bilgisayara hiç bir şey olmamış gibi görünse de, arka planda neler paylaştığını, hangi sitelere saldırmak için kullanıldığını bilemezsiniz. Dikkatli olalım, olmayanları uyaralım.

cenk bey bu virüs mevzuu da bitmedi zaten.

daha 2 gün önce flash belleğimi bi kafeye götürdüm yazıcıdan çıktı almak için ve flash dan virüs çıktı.

flash belleğe yazılan dosyalar sadece msdn den çekilmiş win 10 isosu-creation tools- ve e devletten alınma sicil kaydı pdf si. ve ta daa 2 adet virüs de win 10 yükleme dosyalarında çıktı. epic games in launcherindeki virüs mevzuularını saymıyorum bile. ne zman kursam windows defender bile nasıl deliriyo kullanan bilir.

üstüne virüslü olsun olmasın epicden indirdiğim oyunlarda zevk alamıyorum. aptal saptal hitbox sorunları, fps düşüşleri var. ki korsan oynayan adam da tutup o pc de önemli işini görmez bence.

zombi
13-08-2020, 23:53   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: White-Fox  
Bu konularda çok haklısın, amaçları popüler bir kaç oyunu ücretsiz verip bu oyunu oynayanlardan belli bir kitleyi kendi platformalarına çekmek gibi ancak bu durum sadece 3.dünya ülkelerinde işe yarar izlenimi veriyor bana çünkü büyük bir kitle bu oyunları(çoğunu örn gta v) çoktan satın aldı bile.

Ama itiraf edelim steam'e rakipliğini tartışır hale gelmişiz işe yaramaz bir taktik diyemiyorum bu yüzden :)

10 yaşına gelmiş bi oyun zaten. asıl yapımcı firmanın bunları abandonwareye çoktan vermesi lazımdı.

misal cs 1.6 ve öncesi sürümler,

battle field ilk sürümleri

halo 1 2 ve 3 gibi oyunlar zaten abandon ware adı altında hala bulunabilen oyunlar. ben indirdim oynadım. arada bi kaç kişiyi bulsam hala da oynarım.

epic games zaten bedavaya düşecek oyunları bedava verdim diye kendi reklamını çok iyi yaptı kabul. ama sadece tartışma seviyesinde bi olay görüyorum. satışlarda falan bir rahatsızlık yok. üstüne steam da bi adımda bulunmuyo. umrunda bile değil gibi. çok canı yansa idi bir şeyler yapardı bence.

Selçuk İslamoğlu
15-08-2020, 21:00   |  #9  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Steam'in  sağladığı olanakların hiç birini Epic sağlamıyor geliştiricilere. Belki ileri doğru...

excel_mustafa
15-08-2020, 23:42   |  #10  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

steam in yerini alamaz ama bedeva oyun vermeye devam ederse kendine pazar edinmiş olur.

Hasansarikaya0
11-09-2020, 10:55   |  #11  
Hasansarikaya0 avatarı
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Epic Games Steam'den eski bir şirkettir fakat , steam community'sinin yerini hiçbir oyun platformu alamaz.