Erkekle Kadın Eşit midir?

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
theironman
28-01-2006, 11:22   |  #1  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

Merhaba Güzin Ablacığım. Kadınlarla erkeklerin cinsel yönden de eşit olduğunu yazanlara kısmen katılıyorum, ama bazı saptamalar doğru değil. Öncelikle iş alanında ve diğer alanlarda kadınlar hızla ilerleseler de, cinsellik konusunda eşit olmadıkları su götürmez bir gerçek. Erkek çapkınlık yapınca "Elinin kiri" deyimi kullanılırken, kız yapınca ona hiç hoş olmayan lakaplar takılıyor. Ben de bu geri düşünceye karşıyım.

Zaten bugün kızların önceden ilişkiye girip girmediğini anlamak da hemen hemen imkansız. Ters ilişki durumları, diktirmeler derken eski ilişki örtbas edilebiliyor. Bu nedenle bu bekaret olayını artık aşmamız gerek.

Gelelim "Eşitlik Arayışı" rumuzlu arkadaşımıza katılmadığım noktaya... Erkeklerin bekaret araması bir şımarıklık ya da bencillikten ziyade, yaygın inanışın bir eseri. Bunca yıl böyle sürüp gelmiş bu düşüncelerden erkeklerin kurtulması zor, ama imkansız değil. Yalnız şunu da hatırlatmak gerekiyor. Erkekle kadının yapısı bir değildir. Erkek farklı ilişkiler yaşadığında bunu atlatabiliyor belki, ama kadınlar için bunu söylemek zor. Farklı ilişkiler kadını erkeğe göre daha çabuk yıpratabiliyor.

Erkeklerin ise evlenmeden evvel daldan dala konması yararlı olabilir. Belki erkeğin evlilik öncesi bu tür ilişkileri yaşaması evliliği için hayırlı olabilir. Ama buna kimse garanti veremez. Çünkü her insan farklıdır.

S.Ö --> Selim Öztürk

---

Güzin Abla:

Sevgili oğlum, bunları genç bir erkeğin kaleminden okumak gerçekten hoş. Hemen hemen benim gibi düşünüyorsun. Böyle genç "Güzin Abla"lar "Ağabey"lerin yetiştiğini görmek çok umut verici. Tarafsız gördüğüm düşüncelerin için seni kutluyorum.

Link: http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/ ... =3844159&yazarid=50

Not: Arkadaşlar, bu yazıyı ben kaleme almıştım, ancak üzerinden epeyce bir vakit geçmişti. Aylar sonra yazımı online Hürriyet sayfalarında görünce sizinle paylaşmak istedim, dünkü Hürriyet gazetesinin Kelebek ekinde Güzin Abla köşesinde yazım yayınlanmış. İsteyenler verdiğim linkten de yazıma ulaşabilirler.

Son Düzenleme: theironman ~ 28 Ocak 2006 11:25
Banned
31-01-2006, 13:02   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 0
1,148 mesaj

elvis kardeş tamamen yanlış düşünüyorsun bir kere erkek ve kadın Allah indinde eşittir
ve üstünlük ancak takvayladır  senin bahsettiğin özgürlük kadınların tv ve gazetelerde
boy boy fotoğraflarının yayınlanmasımıdır yada kullanılıp atılmasımıdır.evlilikten önce berebarlik yani flört yararlıdır diyorsun nesi yararlı bıraktığın kız hangi piskolojide haberin varmı kendin yazmışsın erkekle kadının piskolojisi farklıdır diye
kadın çok etkilenir diye anladığım kadarıyla müslümansın  eğer müslümansan seni yaratan ve inandığın din senin gibi söylemiyor bekaret önemlidir çünkü namusu temsil eder ben neden kirlenmiş bir kız alayım tabii erkeğinde tertemiz olması gerekir sizin beğenmediğiniz gerici dediğiniz sarıklı ve çarşaflı yani tesettürlüler dünyaya hakim oldu ya siz batının peşinden koşturun sen müslümansan dininin dediğinin aksini idda etme herhalde seni yaratandan daha çok bilmiyorsun
saygılar ... bunlar dini bozmaya yönelik düşüncelerdir..

eyup_0044
31-01-2006, 13:49   |  #3  
Yıllanmış Üye
277 mesaj

Bence üstünlük tartışılacağına ömür boyu birlikteliği en iyi şekilde sağlanmalı

darkstar
31-01-2006, 14:06   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

sen daha once tanidigin biriyle birlikte olmus biriyle evlenirmisin elvis32?
kardesim sakin yanlis anlama bu soruyo gercekten samimi soruyorum yani laf sokma amacli degil gercekten iyi niyetle soruyorum.

theironman
31-01-2006, 16:09   |  #5  
theironman avatarı
OP Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

bu konuda kimseyle tartışacak değilim arkadaşlar, sadece sizle bir yorumumu paylaşmak istedim, katılır ya da katılmazsınız, sadece okumanızı istedim, hepsi bu.

darkstar
31-01-2006, 16:33   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,029 mesaj

yanlis anliyacagini bildigim icin yanlis anlama demistim ama yine yanlis anlamana engel olamadim belkide uslubumdan yanlis anlamissinir... tartisma yaratmak icin soyledigimi dusundurduysem kusura bakma oyle bi amacim yoktu..

Selçuk İslamoğlu
03-02-2006, 00:23   |  #7  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj

Sevgili Elvis abi,

Benim bir sorunum var :D

Şaka bir yana ilginç bir okumaydı :)

shehsuvar
03-02-2006, 04:28   |  #8  
Yıllanmış Üye
779 mesaj

bence ; kimse  birbiri  ile  eşit  değildir .  fakat  eşit olmaması birinin diğerine  üstün  olması  anlamına  gelmez . her insan ayrı bir  dünya , hangi  hesap bu  koca  dünyaları birbiri  ile  kıyaslayalabilir ?  bi  söz  vardı " hiç kimse ben  değil bende  hiç kimse değilim " .
namus için ise ; "namus anlayışı" namusu  neyde aradığına  göre değişir .

Banned
03-02-2006, 11:48   |  #9  
Banlandı
1,148 mesaj

namus anlayışını bizim dinimiz bize bildirmiştir bunu hepimizin bilmesi gerekir.örneğin ne erkek nede kadın evlenmeden önce hiç bir erkeğe erkekse kadına bakmaması gerekir şimdilerde bırakın bakmayı daha neler yapılıyor...

allah teala buyuruyorki "zinaya yaklaşmayın.." biz tabii bu emri unuttuk o yüzden bu kadar boşanma oluyor.. aileler huzursuz çocuklar psikolojik olarak tamamen sarsılmış
bakın insan dünyaya kendi görüşü üzerinden değilde dinin göeüşü üzerine bakarsa nasıl olur...bir insan bunalım geçirirken siz ona istediğiniz kadar nasihat ediniz hiç bir faydası olmayacaktır ama deseniz ki bak kardeş allah bizi ve seni imtahan ediyor sen bu imtihan da kaybetme kazanan ol...bunun ecri (mükkafatı) çok büyüktür o zaman büyük bir ihtimalle ikna olacaktır... veya intihar edecek bir kişi önceden bilse ki allah bu işi haram kılmıştır zaten yaklaşmaz ...  arkadaşlarr son bir istatistik 1700-1900- yılları arasında istanbulda gayri müslüm mahallerlerinde her gün bir vukuat olurken müslümanları yaşadığı yerlerde yıl boyu sadece 4 bilemedin beş olay olurmuş...
saygılar...

bug_lavacı
03-02-2006, 19:45   |  #10  
Yıllanmış Üye
318 mesaj

Elvis e katılıyorum tatamen...Arkandayım kardeş...Türk erkekleri kendilerine gelince ben edrim yaparım..ama evşlenmye geldimi bekaret...matık nerede...Yav şimdi varya bu tartışma peynir gibi uzar onun için pek bir şey demiyorum...

Ben bu konularda nedense Arkdaşalrımla hep ters düştüm...

Banned
03-02-2006, 21:20   |  #11  
Banlandı
1,148 mesaj

bug _lavacı kardeş bak dinimizde diyor ki kadın da erkek te tertemiz olsun ...   
ama biz egomuzu tatmin etmek için kabul etmiyoruz mesela benim veya bizim yani herhangi birimizin kız kardeşi o fiili yapsa hoş karşılarmısınız... ben kendi adıma karşılamam çünkü allah teala hoş karşılamıyor daha sı yasaklıyor birde başka bir ikileminiz daha var o zaman evliykende yapsa bir şey olmaz sen şimdi kendini kızkardeşi veya kızı bu fiili işleyen birinin yerine koy neler hissedersin ...

ben bilemem... allah hayatım boyuncada bana ve hepimize bildirmez inşaallah...
saygılar..