Eşcinselliğin Kabullenilmediği Ülke: Türkiye

CapanQGLU
30-10-2009, 01:54   |  #1  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,511 mesaj

Eşcinsellik, kişinin kendi cinsine ilgi duyması, kendi cinsinden hoşlanıp, arzulaması olarak adlandırılabilir. Zamanla tüm dünya ve Türkiye'de erkek eşcinseller gay, kadınlar ise lezbiyen olarak tanımlandı. Bazı toplumlarda sapıklık, kimlik bozukluğu olarak algılansa da yapılan araştırmalarla bu durumun psikolojik bir bozukluk olmadığı anlaşılmıştır.

Çoğu dünya ülkesinde eşcinseller kabullenilmiştir. Gelişmiş ülkelerde eşcinseller haklarını savunabilir ve çalışma güçlüğü gibi ülkemizde yaşanan bir çok sorunla karşılaşmazlar.Türkiye'de ise bu duruma hala daha reddedici bir gözle bakılır ve ülkemizin bazı kesimlerinde kabullenilmez.

Ülkemizde eşcinsel destek kurumları olmadığından ve halk bu konuda bilinçlendirilmediğinden, eşcinsellik yanlış tanınır ve bir çok eşcinsel yaşamakta dahi güçlük çekerek çok fazla sorunla karşı karşıya kalırlar.
Televizyon programlarında, gazetelerde hatta zaman zaman günlük yaşamın içinde karşılaştığımız gibi, eşcinseller ülkemizde herşeyden önce aşağılanıyor. Toplum dışında kalması gereken kişiler olarak görülüyor ve hemen hemen bütün yaşama hakları ellerinden alınıyor.

Özellikle ülkemizde sosyal baskılarla, evlendirilerek, çocuk sahibi olarak bu durumun değişeceği düşünülerek, eşcinsellere bir çok baskı uygulanıyor ve toplumdan daha da izole hale getiriliyor. Bunun sonucunda çoğu bunu alt kimlik olarak kabul edip, toplumsal ve ailevi baskılardan çekindiği için gizli eşcinsel yada homofobik (eşcinselliğe karşı korku, nefret v.s. duyan kişi) oluyorlar. Çoğu aile eşcinselliği kabullenmediğinden, ailede bulunan eşcinsel birey, aile dışına itilerek yanlız kalmaya mahkum ediliyor. İş bulup, çalışamadığından da eşcinsellerin büyük bir çoğunluğu (gizli eşcinsel değilse) fuhuşa sürüleniyor.

Biraz daha bilinç, hoşgörü ve anlayışla; topluma adapte olmuş, mutlu, cinsel kimliğini bulup, cinselliğini istediği gibi yaşayabilen, tercihlerini istediği yönde kullanabilen insanlar oluşmasına yardımcı olabiliriz.

Makale: Nilay AYDIN.

Not: Lütfen konumda; alaycı ve gereksiz mesaj girmeyiniz! Rica olunur.

Okuduğunuz Makaleden Neler Türetip, Öğrendiniz? Paylaşalım.

PcMaKeR
30-10-2009, 02:48   |  #2  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

Valla bende o dikkafalılardan biriyim.
Gay ne ya.

Ben istemiyorum o tür insanlar çevremde. Var dı bir tane erkeklere göz dikiyor gelde bozulma. Kız arkadaşların yanlış düşünüyor. Senindemi ilişkin var gibi. Al işte zincir kopuyor.

_hEro
30-10-2009, 02:58   |  #3  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,428 mesaj

Ben normal karşılıyorum artık.Ama eskiden "one yahu öle " derdim...
Fikrimi değiştiren hiçbirşeyde olmadı.Ne bileyim, normal birşey değil elbette ama kişinin elinde olan birşey de değil.Hepimizin başına gelebilirdi...Ozaman ne olacaktı ?

dextercan
30-10-2009, 03:07   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,624 mesaj

Normalde kendime yakıştıramadığım dar bir görüşle bakacağım.Eşcinselleri bende çevremde ve ülkemde istemem ki bu bencilce bir düşünce ise evet bencilim.Ülkemiz insanlarında böyle bir ''şey'' olduğunu düşünmüyorum.Sebepleri ise:
Ülkemizin %99 unun MÜSLÜMAN olması,
Ülkemizin %75 inin Türk olması,
ve daha büyük dertlerin ve düşünülecek şeylerin olması.Ne bunlar dersek,
İşsizlik,Kürt meselesi,ekonomi,sağlık,mezhep ayrılıkları,sağ-sol çatışması,yapılan zamlar(en son emlak vergisine zam gelmiş %20 oranında) vb.
Böyle bir ortamda böyle bir sorun olabilir mi?Olması bencillik olur.Demek ki bencil değilmişim.

Semih Özyurt
30-10-2009, 03:08   |  #5  
Semih Özyurt avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj

valla burası türkiye ama bence pisikolojik bir durum diye düşünüyorum

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
30-10-2009, 09:07   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Bende etrafımda öyle birilerinin olmasını istemem varsada arkadaşlık bağımı koparırım ya da hiç kurmam.Harbiden ne oya 'Gay'mış.
Tövbe estağfirullah.

BOOMFUNKMCS
30-10-2009, 09:13   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 11
3,373 mesaj

İslamiyet, eşcinsel ilişkiyi yasaklamıştır. Dinimizin yasaklarına bu denli bağlı bir millet olarak tepkimiz bence sorgulanamaz. Bülent Ersoy, Cemil İpekçi gibi yaşayacaklarsa bu ülkenin eşcinsellere gösterdiği tepki çok hafif!

Sefa Adak
30-10-2009, 09:49   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,824 mesaj
Alıntı: BOOMFUNKMCS  
İslamiyet, eşcinsel ilişkiyi yasaklamıştır.Dinimizin yasaklarına bu denli bağlı bir millet olarak tepkimiz bencesorgulanamaz. Bülent Ersoy, Cemil İpekçi gibi yaşayacaklarsa bu ülkenineşcinsellere gösterdiği tepki çok hafif!
Katılıyorum.Bizarkadaşlarla takılırken birkaç kere karşımıza çıktı yazın plajdaorasını burasını açtı ama bizim qösterdiqimiz tepki o kadar hafifolmuyo, ayakları arqalarına deqerek kaçıyolar yaş falan farketmiyoyani.. xD GénéLde patakLayp déNizé fırLatıoS xD Kahkaha

SAİNT
30-10-2009, 10:01   |  #9  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

ilk önce şunu söylemek isterim sapıklığın yada aşırılığın adı asla eşcinsellik olarak nitelendirilemez.
tamam bazı vakalar vardır doğuştan her iki cinsinde özelliklerini taşıyarak doğar ve daha sonra ilerleyen zamanlarda psikoloji ve beden diline kulak verilerek kendisi seçim yapabilir.
ama tutupta iki erkeğin yada iki kadının sırf şehvet duygularını birbirlerinde giderme ihtiyacı duyması tamamen sapıklıktır googlede pompey kavmi diye bi araştırma yaparsanız size azmışların sapkınların sonunu araştırararak öğrenebilirsiniz.

xxömür
30-10-2009, 10:12   |  #10  
xxömür avatarı
Yıllanmış Üye
1,574 mesaj

bende istemem etrafımda cevremde ülkemde o tip insanlar  
daaaaa yürüsün gitsinler

_hEro
30-10-2009, 12:14   |  #11  
_hEro avatarı
Yıllanmış Üye
3,428 mesaj
Alıntı: saint  
ilk önce şunu söylemek isterim sapıklığın yada aşırılığın adı asla eşcinsellik olarak nitelendirilemez.
tamam bazı vakalar vardır doğuştan her iki cinsinde özelliklerini taşıyarak doğar ve daha sonra ilerleyen zamanlarda psikoloji ve beden diline kulak verilerek kendisi seçim yapabilir.
ama tutupta iki erkeğin yada iki kadının sırf şehvet duygularını birbirlerinde giderme ihtiyacı duyması tamamen sapıklıktır googlede pompey kavmi diye bi araştırma yaparsanız size azmışların sapkınların sonunu araştırararak öğrenebilirsiniz.
Yahu tabiki...Doğuştan olanları birazda normal karşılamak gerek.Normal karşılamak derken, gidipte yaptıkalrına karşılık verilmesi gerekir demiyorum ama toplumdan dışlamakta yanlış bana göre.
Ötekilerden sakınmak lazım Beğendim

CapanQGLU
30-10-2009, 13:42   |  #12  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Serdar abi benim ne işim olur, gayle meyle daha yaşımın baharındayım. :) Elimi sallasam ellisi...
- Bunu koymak nerden aklıma geldi. Bizim sokakta travesti vardı, sokak sakinleri dışlıyordu her Allahın günü herkes işi gücü bırakmış gece dövüp gönderiyorlardı. Güneşi gördüm filmindeki kado geldi aklıma onuda abisi vuruyordu kabullenemediği için :) Türkiye'de böyle ama Amerikada eşcinseller evlenebiliyormuş...
Maksat içimizde aydınlatmak, düşünceler ve tepkileri ölçmek :)

Son Düzenleme: CapanQGLU ~ 30 Ekim 2009 13:42
uGuR.uK
30-10-2009, 15:33   |  #13  
Yıllanmış Üye
8,316 mesaj

öyle gördüğüm yerde gidip saldırmam veya alaycı şeyler söylemem, ama ne şekilde olursa olsun eşcinsellik taraftarı olmadığımdan yakınımda olmalarınıda kesinlikle istemem. saldırganlıktan ziyade uzaklaşmak daha makul, en nihayetinde tercih meselesi. dinimiz yasaklamış, sonuna kadar arkasındayız, doğruda herkes aynı dinin mesubu değil ki.

teknohat
30-10-2009, 15:56   |  #14  
Yıllanmış Üye
1,494 mesaj
Alıntı: CapanQGLU  
 Güneşi gördüm filmindeki kado geldi aklıma onuda abisi vuruyordu kabullenemediği için :)
Benim de aklıma kado gelmişti konuyu görünce ama onun durumu faklı, o kendisini bayan gibi hissediyor, erkek olduğunu kabul edip erkeklerden hoşlanıyorum demiyor.. Kado gibilerde var, erkek doğuyor ama kadın gibi işte...

Aslında pek bir yorum yapmak istemiyorum, Allah korusun büyük konuşurumda bana çok yakın birisi öyle olur diye korkuyorum. Ama şundan eminim: Allah bu tür ilişkiyi yasaklıyor. Dinin ne olursa olsun, fark etmez. Şu düşüncede aklıma geliyor: Allah yasakladığına göre demek ki bu durum sadece psikolojik, gerçekte kimse aynı cinsten hoşlanmaz.

PC.Kopat
30-10-2009, 16:04   |  #15  
Yıllanmış Üye
750 mesaj

Ben yanımda öyle tipler istemem bir şey demem onlara kendi seçimleri ama yaklaşmasınlar bana yavşarlarsa da zaten bi ders alırlar :D

PcMaKeR
30-10-2009, 18:15   |  #16  
PcMaKeR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
8,935 mesaj

ben dövmem de sevmemde ama Allah büyüktür!
kendi isteyenide var istemeden olanıda.

Antalyada kaynıyor.

"Sigaramı yaksana şekerim"
google a girin basit bir arama sorgusu antalyada neler var görün. Çoğu kişinin sevdiğin antalya(Olcay :P)
pislik kaynıyor çoğu kişi habersiz.

Eşcinselliği bu yüzden sevmiyorum. Yaşıyorsan adam gibi yaşa. Konyaaltı geçilmiyor be Lara geçilmiyor be. hoş lara da durum farklı dövüyorlar.

Ama neden dövüyorlar. Bir insan sebebsiz dövülmez. Sebeb yaratıyorlar. sakince yaşamak varken niye sigarana ateş istiyon benden.

benden uzunuyla karşılaştım. Sarışın iki tane rahat 2 metre boy var. ilk önce kız sanıyorsun sonra ses geliyor topuklayıp kaçıyorsun...

herkes iyi değildir Olcay. Bu yüzden Travestiler, homolar artık ne deniyorsa devlet bunlara yardım etsin abd ye gönderelim evlensinler. Bangbros falan yardım eder.

Senin çok sevdiğin bir kız var diyelim yan yana yürüyorsun. Arkadaşın ama arkadaş olarak çok seviyorsun. geliyor şekerim naber diyor ses bir milyon kere değişmiş. kız senin hakkında ne düşünür.

Şunu düşünür: Serdar..... görüşmeyiz inş. Bu adamlar senle benle aynı oksijeni yakıyor ama sistem farklı işletiyor. niye huzur bozuyorsun.

İşte olcay durum bu.

mustafa2526
30-10-2009, 18:20   |  #17  
mustafa2526 avatarı
Yıllanmış Üye
709 mesaj

istemem gitsin demiyelim de gitseler iyi olur:)

TuncaBozkurt
30-10-2009, 20:42   |  #18  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Lütfen konuda hakarete varan cümleler kullanmayalım. İnsanları eğilimlerine göre yargılayamazsınız. Seversiniz, sevmezsiniz, önemli değil. Ama saygı duymak zorundasınız. Bu sadece forum kurallarında değil, Türkiye Cumhuriyeti'nin taraf olduğu insan hakları ile ilgili sözleşmelerde ve Anayasa'mızda bulunan bir haktır. Kimse din, dil, ırk, cinsiyet, eğilim gibi özelliklerinde dolayı aşağılanamaz.

Hakaret ve aşağılama içerikli mesajlar silinecektir(ki bir mesaj silinmiştir).
Bilginize.

Bu arada kendi görüşümü de dile getireyim: Ülkemizde konuşulması tabu olan konulardan biri de ne yazık ki eşcinsellik. Bence eşcinsellik bir tercih değil eğilim. Çünkü sanmıyorum ki bir insan toplumdan dışlanmasına yol açacak bir şeyi tercih etsin. Özellikle de ülkemizde ve Müslümanların çoğunlukla yaşadığı ülkelerde. Neyse, tercih ya da eğilim, yukarıda da yazdığım gibi sonuçta kişinin kendi tercihi/eğilimidir. İslamiyet'in yasaklaması da çok önemli değil burada. Eğer benim özgürlüğüme ve haklarıma zarar vermiyorsa bir kişi, bu kişi ister eşcinsel olsun, ister yabancı olsun, ister benimle tamamen zıt görüşlere sahip olsun, ben ona saygı duyarım. Onun da bana saygı duymasını beklerim.

Son Düzenleme: TuncaBozkurt ~ 30 Ekim 2009 21:00
Feel Good
30-10-2009, 21:00   |  #19  
Yıllanmış Üye
2,688 mesaj
Alıntı: tuncab  
Bu arada kendi görüşümü de dile getireyim: Ülkemizde konuşulması tabu olan konulardan biri de ne yazık ki eşcinsellik. Bence eşcinsellik bir tercih değil eğilim. Çünkü sanmıyorum ki bir insan toplumdan dışlanmasına yol açacak bir şeyi tercih etsin. Özellikle de ülkemizde ve Müslümanların çoğunlukla yaşadığı ülkelerde. Neyse, tercih ya da eğilim, yukarıda da yazdığım gibi sonuçta kişinin kendi tercihi/eğilimidir. İslamiyet'in yasaklaması da çok önemli değil burada. Eğer benim özgürlüğüme ve haklarıma zarar vermiyorsa bir kişi, bu kişi ister eşcinsel olsun, ister yabancı olsun, ister benimle tamamen zıt görüşlere sahip olsun, ben ona saygı duyarım. Onun da bana saygı duymasını beklerim.
Tamamen aynı fikirdeyim. Kendi düşüncelerim bu kadar eksiksiz ifade edilebilirdi.

CapanQGLU
30-10-2009, 21:43   |  #20  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,511 mesaj
Alıntı: PcMaKeR  
ben dövmem de sevmemde ama Allah büyüktür!
kendi isteyenide var istemeden olanıda.

Antalyada kaynıyor.

google a girin basit bir arama sorgusu antalyada neler var görün. Çoğu kişinin sevdiğin antalya(Olcay :P)
pislik kaynıyor çoğu kişi habersiz.

Eşcinselliği bu yüzden sevmiyorum. Yaşıyorsan adam gibi yaşa. Konyaaltı geçilmiyor be Lara geçilmiyor be. hoş lara da durum farklı dövüyorlar.

Ama neden dövüyorlar. Bir insan sebebsiz dövülmez. Sebeb yaratıyorlar. sakince yaşamak varken niye sigarana ateş istiyon benden.

benden uzunuyla karşılaştım. Sarışın iki tane rahat 2 metre boy var. ilk önce kız sanıyorsun sonra ses geliyor topuklayıp kaçıyorsun...

herkes iyi değildir Olcay. Bu yüzden Travestiler, homolar artık ne deniyorsa devlet bunlara yardım etsin abd ye gönderelim evlensinler. Bangbros falan yardım eder.

Senin çok sevdiğin bir kız var diyelim yan yana yürüyorsun. Arkadaşın ama arkadaş olarak çok seviyorsun. geliyor şekerim naber diyor ses bir milyon kere değişmiş. kız senin hakkında ne düşünür.

Şunu düşünür: Serdar..... görüşmeyiz inş. Bu adamlar senle benle aynı oksijeni yakıyor ama sistem farklı işletiyor. niye huzur bozuyorsun.

İşte olcay durum bu.

Doğrudur Serdar abicim;
Şahsen benim yanımdaki bir kız, benim o tarz insanlarla takılmayacağımı bilir.
- Toplumun dışladığı birisi yüzünden, sevdiğim bir arkadaşımın gitmesine asla izin vermem.
Lara'da dövüyorlarsa, bizde o geleneği sürdürürüz. (yeri geldiğinde) :)
PcMaKeR
Cevap: Çakmak Çakmak
Video KaldırılmışVideo Kaldırılmış

@tuncab
Mesajımı silmek yerine düzeltirseniz, sevinirim.
---
Herkes sizin gibi düşünmüyor, toplum bunları dışlamış, neresine saygı duysun.
Caddelerde alaycı bakışlar, dalga geçmeler ve daha da kötüsü karşıdaki cevap verdiğinde tüm herkesin saldırması...

Son Düzenleme: CapanQGLU ~ 31 Ekim 2009 15:49
TuncaBozkurt
31-10-2009, 00:04   |  #21  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

Ama bunlar sizin herhangi bir insana veya topluluğa hakarete varan sözler sarf etmeniz için neden değil diye düşünüyorum.

CapanQGLU
31-10-2009, 00:30   |  #22  
CapanQGLU avatarı
OP Yıllanmış Üye
2,511 mesaj

Sende haklısın, kusura bakma.
- Bizim Türkiye böyle durumlara açık değil. Üç kişiden birisi kafa uzatsa geride kalan kafalar mecbur kalıyor, saldırma olayına bizzat kendi sokağımda şahit oldum.
Bu olaylar 3-4 seneye dayanıyor, şimdi ise gerçek kadın gibi olmuş ameliyat vs. geçenlerde tekrar gördüm, Hollanda da evlenmiş bile. Şimdi (h.d:dönme) olduğuda belli olmuyor.

Adanalı.
31-10-2009, 10:16   |  #23  
Yıllanmış Üye
2,336 mesaj

Eşcinsellerden nefret ederim. İyiki çevremde öyle insanlar yok. Hatta o kadar olmuş ki kız arkadaşı olmayan arkadaşlara "Oğlum gay misin" diyoruz. Liseli gençlik işte :)<

Kapalı Hesap (76993)
31-10-2009, 12:12   |  #24  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Bu tip insanlarla karşılaştığımda kendimden utanır hale gelirken onların nasıl ellerini kollarını sallayarak dolaştığına anlam verememekteyim. Hemcinslerine göz diken insanların olduğu bir toplukta yaşamaktansa başlıkta belirttiğiniz gibi eşcinselliği kabullenmeyen bir ülkede yaşamayı yeğlerim. Bu konuda tartışmamız ve bunu savunan insanların olması bile toplumumuzun kendini medeni ilan eden Amerika ve Avrupa'da ne kadar b.kluk varsa aynı hızla aldığının bir göstergesi ne yazık ki...

SAİNT
31-10-2009, 12:22   |  #25  
SAİNT avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
3,595 mesaj

kısa ve net abi böle insanlar ahlaki değerleri yere çalan kişiler ne etrafımda ne çevremde görmek isterim.
bahsetmiş olduğum kişiler cinsiyet olarak sağlam olup sonradan değişmeye çalışan yaratıklara.
her koyun kendi bacağından asılır sözü aklınıza gelmesin bir leşi insanların yaşadığı bir meydana atarsanız sadece bir kişi değil o çevredeki herkes rahatsız olur.