eski anakarta yüksek hızlı işlemci

Serge D
14-04-2019, 11:42   |  #1  
Serge D avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba,

Yaklaşık 10 yıldır ara ara upgrade ettiğim bir bilgisayarım var. anakarım;
gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-p35-s3g

Bilgisayar özelliklerim:
6 gb ram
core 2 duo e7300 işlemci
amd radeon r7 250x ekran kartı
1 tb hdd

Yeni çıkan oyunların çoğunu bilgisayarım çalıştırmamaya başladı. severek oynadığım oyun olan shadow of the tomb raider'i son güncellemesi ile oynayamamaya başladım. Oyunun minimum gereksinim olarak i3-3220 işlemci ve 8 gb ram istiyor. Bilgisayarımın gücü yetmemesine rağmen zar zor oyunu açarak oynayabiliyordum - ekran kartı biraz idare ediyor o yüzen oyun açılıyordu. Fakat oyuna gelen son güncellemeden sonra oyun hiç açılmamaya başladı.

Herkes yeni bir anakart almamı tavsiye edecek biliyorum fakat çok masrafa girmek istemiyorum.

Öncelikli hedefim yeni bir anakart almadan bu işi çözebilir miyim. Oyunu oynayabilmek için eksiğim şu anda işlemci ve ram.
ram için anakartta 4 soket var. 2 gb x 3 soketim dolu. - dolayısı ile 2 gb eşdeğer bir ram bularak kapasiteyi 8 gb yapabilirim.

Asıl sorum şu olacak: anakartım Soket 775 - Intel P35 destekliyor. i3 işlemci takamayacağımın farkındayım. Bunun yerine yüksek hızlı bir işlemci taksam olur mu acaba.
anakartımın desteklediği işlemci listesi:
gigabyte.com.tr/products/page/mb/ga-p35-s3g/#support-cpu
oynamak istediğim oyun için gerekli olan minimum işlemci:
ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/65693/intel-core-i3-3220-processor-3m-cache-3-30-ghz.html

Mesela anakartım aşağıdaki işlemciyi destekliyor. (anakartımın desteklediği en yüksek ve en hızlı işlemci)
ark.intel.com/content/www/tr/tr/ark/products/34444/intel-core-2-extreme-processor-qx9770-12m-cache-3-20-ghz-1600-mhz-fsb.html
(Evet bu işlemciyi bulmak biraz zor olabilir, pahalı olduğunu da biliyorum ama teknik olarak bu işlemciyi taksam oyunu çalıştırabilir miyim)
Ya da anakartımın desteklediği işlemciler listesinden hangisini bulursam işimi görür. listede i3-3220 eşdeğerinde bir işlemci var mı.

Ayrıca veriyolu hızı ne anlama geliyor? "1600 MHz FSB",  5 GT/s DMI" gibi ibareler ne anlam ifade ediyor.

Eğer bu işlemci olur derseniz kasamda 500 watt güç kaynağı var. Yeni bir güç kaynağı almam gerekir mi.

Bu soru biraz da şöyle oldu: 100 kilometrelik bir yolu 1 saatte gitmek istiyorum; fakat arabam maksimum 80 yapıyor. arabama ona uygun daha yüksek bir motor taksam olur mu, motoru bulup taksam taksam lastikler dayanır mı :)

Sistem Bilgilerim
  • oem
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • Intel core 2 duo e7300
  • Gigabyte
  • AMD r7 250
  • Microsoft Edge
  • Diğer
  • 8 GB
  • iPhone iOS
  • iPad iOS
  • Turkcell
klyglsn
14-04-2019, 13:41   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

malesef anakartınızın ram desteği ddr2 yani ddr3 olsaydı birşeyler yapılırdıda bunun için yapabileceğiniz bir şey yok siz ona dört çekirdekli işlemcide alsanız raminizin hızı çok vasatın altında kalacağı için oyunlarda yeterlilik sorunu yaşamanıza yol açacak şimdi donanımlarınızın çoğu var sadece anakart işlemci ve ram yükseltmesi yapmalısınız