eski bilg.çıkan harddiskin yönetici izni istemesi

hasatan
03-09-2015, 10:52   |  #1  
hasatan avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Arkadaşlar sorunumu şu şekilde özetlemek istiyorum.

Eski masaüstü bilgisayarımda 1 adet harddisk C ve D olarak bölünmüştü
C de windows vista sistemi kurulu
D de ise arşivim vardı.Ayrıca bilgisayar açılırken şifreli idi ama misafir olarak girilebiliyordu.
Ben D de bulunan fotoğraflarımı misafir olarak bilgisayarı açanlar bakmasın diye Fotoğraflarım klasörüne sağ tıklayıp özellikler/güvenlik/tüm izinleri kapatmıştım (tamdenetim,değiştirme,okuma,yazma vb).
Gel gelelim yıllar geçti bilgisayar eskidi ve değiştirmek zorunda kaldım(laptop aldım),ama arşivim,belgelerim,fotoğraflarım kaybolmasın diye harddiskleri çıkarıp geri kalan herşeyi çöpe attım (tabi yönetici izinlerini değiştirmeyi unuttum )
Harici harddisk kutusu alıp hardiskimi takınca bu bahsettiğim fotoğraflar klasörüne girebiliyorum ama fotoğrafları tıklayıp görüntüleyemiyorum , kopyalayamıyorum , yönetici izni yok diye uyarı veriyor.

Bu fotoğrafları nasıl kurtarabilirim.Bi yardım edin arkadaşlar.

Sistem Bilgilerim
badwizard
03-09-2015, 15:19   |  #2  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Dosyaların sahipliği eski sistemdeki hesabında benzersiz bir kimlikle saklanmış, başka bir sisteme takıldığında erişememen normal ama bu bir tür şifreleme olmadığından dosyalarına yine erişmen mümkün.
Bunun için dosyaların sahipliğini yeniden alman yeterli, klasöre sağ tıkladıktan sonra; özellikler>güvenlik>gelişmiş>sahiplik>düzenle>diğer kullanıcı yada gruplar yolunu izleyip kendi kullanıcı adını yada grubunu eklersen dosyalarını tekrar okuyabilirsin. sahipliği almana rağmen dosyaları okuyamazsan erişim yetkilerini kontrol et açık değilse okuma yazma kutularını işaretle.

hasatan
03-09-2015, 16:54   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

badwizard cevabın için teşekkürler.

dosyanın sahipliğini aldım ama yine de resimleri görüntülüyemiyor yada kopyalayamıyorum.

eski bilgisayardaki kullanıcı adı nda tam denetim, şu anda kullandığım bilgisayardaki grup yada kullanıcı adlarının karşısında 'devralınmadı ' yazıyor.

bi türlü yapamadım.

badwizard
06-09-2015, 19:07   |  #4  
badwizard avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 100
1,013 mesaj

Hm benim anlatımım biraz karışık gelmiş olabilir ama yapabilirsin, daha düzgün bir anlatım için şuradan faydalanabilirsin: https://technet.microsoft.com/tr ... 0%28v=WS.10%29.aspx