Eski cepler altın oluyor!

Banned
09-11-2008, 18:37   |  #1  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

Kullanılamaz hale gelen teknolojik ürünlerin yıldızı altın olup parlayacak... Erksan Çevre Teknolojileri, 2009 sonunda faaliyete geçirceği arıtma tesisi ile Türkiye'de ilk kez teknolojik atıkları ayrıştırıp altın elde edecek.

Başlangıçta 5 milyon dolar yatırım yapacakları tesisin teknolojisini Almanya'dan ihraç edeceklerini belirten Erksan Çevre Teknolojileri Genel Müdürü Hüseyin Erkanlı, tesiste, bilgisayar, cep telefonu gibi teknolojik eşyaları ayrıştırarak altın ve gümüş üreteceklerini söyledi.

Erkanlı, "1 ton bilgisayar atığından 150-200 gram arasında, 24 ayar altın çıkıyor. Yine cep telefonlarından ve diğer teknolojik atıkları ayrıştırarak altın, gümüş, nikel ve plastik üreteceğiz" dedi.

Erkanlı, 2007 yılında, 60 milyar dolar ciroya sahip Alman Sita- Suez Grubu ile gerçekleştirdikleri ortaklık ile yatırım atağına kalktıklarını kaydetti.

SİGARADAN ZARARLI

Türkiye'de 50 büyük sanayi kuruluşu ile çalıştıklarını ve bu firmaların atıklarını bertaraf ettiklerini ifade eden Erkanlı, "1 yılda 4 bin ton atık işledik. 2008 yılını 6 milyon YTL ciro ile kapatacağız. Ancak önümüzdeki yıl, yeni tesislerimizin de devreye girmesi ile 12 milyon dolar ciroya ulaşacağız" diye konuştu.

Elektronik atıkların insan sağlığına sigaradan bile daha zararlı olduğunu söyleyen Erkanlı, atık arıtma sektörünün 60 milyar dolar yatırıma ihtiyaç duyduğunu ifade etti.

Kaynak::

Toxic
09-11-2008, 18:56   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,600 mesaj

güzel :)teknolojik atıklardan altın kazanacağız ;)

Ozan Can
09-11-2008, 19:03   |  #3  
Yıllanmış Üye
913 mesaj

güzel ama benim ne çıkarım olucak

Banned
09-11-2008, 19:10   |  #4  
OP Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

memlekete faydan dokunacak daha ne olsun.

physfg
09-11-2008, 23:58   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj

iyi bi haber ama işin açıklanmayan kısmına da bakmak lazım yani arıtma-ayrıştırma tesisi bu işlemi yaparken çevreye ne kadar zarar verecek...eğer bunun önlemini alabilirlerse geri dönüşüm faydalı olur...hem atıklardan kurtulmuş oluruz hem altın,gümüş...gelsin paralar...

önlemi alamazlarsa da üç kuruş için doğanın içine etmeye devam ederiz ki şu an dünyada olan gibi...Ağlıyor

Son Düzenleme: physfg ~ 10 Kasım 2008 00:00
viking20
10-11-2008, 00:27   |  #6  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

bugün öglen 2 eski cep telf.çöpe attım,gerçi konuyu biliyordum daha önceden de,yeni ev döşediğim için elime geçeni attım.Evet katılıyorum bu tesislerden çok zehirli atık ürünlerin çıkacağı kesin.Baca gazları dahil.

Son Düzenleme: viking20 ~ 10 Kasım 2008 00:29
umuthvr
10-11-2008, 16:26   |  #7  
Yıllanmış Üye
331 mesaj

bence de zehirli gazlar artacak ama doğa için iyilik yapacaklarına sanırım kötülük yapacaklar( sonuç olarak faydasını ya da zararını ilerde görecez)

physfg
10-11-2008, 17:37   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
umuthvr
bence de zehirli gazlar artacak ama doğa için iyilik yapacaklarına sanırım kötülük yapacaklar( sonuç olarak faydasını ya da zararını ilerde görecez)
görüp farkedince de artık çok geç olmuş olacak...

Hallederiz_87
11-11-2008, 11:05   |  #9  
Hallederiz_87 avatarı
Yıllanmış Üye
934 mesaj
borozan
güzel ama benim ne çıkarım
BeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimBeğendimGöz kırpmaGöz kırpmaGöz kırpma

Son Düzenleme: Hallederiz_87 ~ 11 Kasım 2008 11:07
kays
13-11-2008, 16:23   |  #10  
Yıllanmış Üye
348 mesaj

ya arkdaşlar adam kafayı çalıştırıyor en azından doğadan almıyor insanların üretiklerini alıp yine insanlara büyük maliyetle satacak eski türk filimlerde olduğu gibi konuşuyorsunuz fabrika artıklarıymış tabi buna önemle alacak teknoloji ilerliyor oda buna ayak uyduruyor bence güzel bir fikir

Toxic
15-11-2008, 13:26   |  #11  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

bildiğime göre bu sistem avrupa da uygulanıyor.

xAngmar
16-11-2008, 22:23   |  #12  
Yıllanmış Üye
190 mesaj

3 ton pc den 1 külçe altını çıkıyormuş duydugum kadarı ile

Editör
17-11-2008, 13:36   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
190 mesaj

Ne yani,bu adamlar atıkları işlemediği zaman hiç mi fabrika atıgı hiç mi baca dumanı gazı vs çevre kirlenmiyor? Birtek bu yapılacak işlemle mi çevre kirlenecek sanki...Bana kalırsa harika fikir ayrıca kullanılacak teknoloji almanyadan getirilecekmiş bu da almanların da bu tür çalışmalarda bulunduğunun göstergesidir ki Almanya çiçek gibi ülke :)

reactor
17-11-2008, 20:07   |  #14  
reactor avatarı
Yıllanmış Üye
287 mesaj
kays
ya arkdaşlar adam kafayı çalıştırıyor en azından doğadan almıyor insanların üretiklerini alıp yine insanlara büyük maliyetle satacak eski türk filimlerde olduğu gibi konuşuyorsunuz fabrika artıklarıymış tabi buna önemle alacak teknoloji ilerliyor oda buna ayak uyduruyor bence güzel bir
3. dünya ülkesinde ne önlemi alıyorlar allah aşkına.. Beğenmedim
özellikle havaların soğuması ile hava kirliliği aldı başını gitti daha bu hafta meteoroloji hava kirliliği uyarısında bulundu.. peki kim ciddiye aldı bu uyarıyı.....

yesilkrt
17-11-2008, 20:57   |  #15  
Yıllanmış Üye
106 mesaj
borozan
güzel ama benim ne çıkarım
BeğendimBeğendimBeğendimAlkışAlkışAlkışBeğendimAlkışCoolCool
çoookkk çook çook dolaylı yönlerden çıkarımız olacak ama o çıkar bize fayda edene kadar  adamlar cirosunu kat kat katlar bilmem anlatabildim mi?

physfg
17-11-2008, 23:13   |  #16  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
kays
ya arkdaşlar adam kafayı çalıştırıyor en azından doğadan almıyor insanların üretiklerini alıp yine insanlara büyük maliyetle satacak eski türk filimlerde olduğu gibi konuşuyorsunuz fabrika artıklarıymış tabi buna önemle alacak teknoloji ilerliyor oda buna ayak uyduruyor bence güzel bir
Editör
Ne yani,bu adamlar atıkları işlemediği zaman hiç mi fabrika atıgı hiç mi baca dumanı gazı vs çevre kirlenmiyor? Birtek bu yapılacak işlemle mi çevre kirlenecek sanki...Bana kalırsa harika fikir ayrıca kullanılacak teknoloji almanyadan getirilecekmiş bu da almanların da bu tür çalışmalarda bulunduğunun göstergesidir ki Almanya çiçek gibi ülke :)
yauwww arkadaşlar açın gözlerinizi...

daha yeni KYOTO protokolü diye bi anlaşma çıkardılar.hani her ülkenin CO2 falan salınımı sınırlanacaktı...

soruyorum size : teknolojisi en gelişmiş ülkeler hangileri?

abd ,almanya diyeceksiniz.peki en fazla atık gaz salınımı yapan ülkeler ? bunlar da abd ,almanya

işte geliyoruz işin koptuğu yere ...

KYOTO yu imzalamayı menfaatlerine ters düşüyor diye reddeden hangi ülke ?  aaa bbb ddd

ne oldu hani teknoloji çözüm dü ? en gelişmiş ülke en fazla zararı veriyor ve tüm dünya atık miktarını dengelemeye anlaşırken bunlar işimize gelmiyor deyip reddediyorlar...

ozman
22-11-2008, 11:01   |  #17  
Taze Üye
9 mesaj

Devletlerin acil olarak Kyatoyu falan beklemeden kimyasal,tıbbi,nükleer vs atıklar için bir fon oluşturulmalı(milyarlarca dolarlık).VE her yıl araştırmacılara bu atıkları ayrıştıracak yada geri dönüşüm sağlayacak bir yarışma açılmalı,bulunan tüm buluşlar üye devletlerin mühendisleri tarafından
pratik hale getirilmeli (Tonlarca kişiye İş imkanı sağlayabilir).Ayrıyeten Deniz çöpü ayrıştırma gemileri,havadaki gazları için süper emici fabrikalar oluşturulmalı(bu da devleteler için işsizliği azaltabilir)...Böylece dünyanın Ozon tabakasının kendi kendine onarması için bir şansa sağlanabilir.
(kesinlikle ozon tabakası kendi kendi onarmalı yoksa bizim suni yöntemelerimiz,doğadaki başka bir sistemi çökertebilir.) ayrıyeten Tüm Ülkeler
kendi bitki ve hayvanlarının Dnalarını saklamalılar.çünkü her gün tonlarca hayvan soyu yok oluyor...Şu ana elimizde taşınabileceğimiz başka dünya varmı?

physfg
22-11-2008, 13:33   |  #18  
Yıllanmış Üye
1,686 mesaj
ozman
Devletlerin acil olarak Kyatoyu falan beklemeden kimyasal,tıbbi,nükleer vs atıklar için bir fon oluşturulmalı(milyarlarca dolarlık).VE her yıl araştırmacılara bu atıkları ayrıştıracak yada geri dönüşüm sağlayacak bir yarışma açılmalı,bulunan tüm buluşlar üye devletlerin mühendisleri tarafından
pratik hale getirilmeli (Tonlarca kişiye İş imkanı sağlayabilir).Ayrıyeten Deniz çöpü ayrıştırma gemileri,havadaki gazları için süper emici fabrikalar oluşturulmalı(bu da devleteler için işsizliği azaltabilir)...Böylece dünyanın Ozon tabakasının kendi kendine onarması için bir şansa sağlanabilir.
(kesinlikle ozon tabakası kendi kendi onarmalı yoksa bizim suni yöntemelerimiz,doğadaki başka bir sistemi çökertebilir.) ayrıyeten Tüm Ülkeler
kendi bitki ve hayvanlarının Dnalarını saklamalılar.çünkü her gün tonlarca hayvan soyu yok oluyor...Şu ana elimizde taşınabileceğimiz başka dünya varmı?
bu dediklerini geleceği düşünen ufku geniş devlet adamları yapar ; bizimkiler günü kurtarma derdinde...