Eski iphone Kullanıcısının Mate 10 Lite Deneyimi

AndroidBey
04-09-2018, 12:24   |  #1  
AndroidBey avatarı
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 1
65 mesaj

Merhabalar, son 2 senedir beni hiç üzmeyen emektar iphone 5s'imi satıp
Huawei Mate 10 Lite modelini satın alma kararı aldım. Bu kararı vermeden
önceki 1 ayda ise 1500 TL'ye alınabilecek en iyi 10 akıllı telefon, 1800 TL'ye alınabilecek en iyi 10 akıllı telefon
gibi listelerde yer alan telefonları ayrıntılı olarak inceledim,
kullanıcı yorumlarını okudum ve inceleme videolarını izledim. Daha sonra
Forum DonanımHaber'de İphone SE, Xiaomi Redmi S2, Xiaomi Mi Note3, Xiaomi Mi6 gibi telefonların kullanıcılarından fikir aldım.

Araştırmalarım sonucunda bir telefonda aradığım sade arayüz, iyi bir kamera, iyi bir batarya gibi özellikleri fazlasıyla karşıladığını kanaat getirdiğim Huawei Mate 10 Lite modelini gönül rahatlığıyla satın aldım.

Huawei Mate 10 Lite En Uygun Fiyata Nasıl Satın Alınabilir?

Başta
tarifeye ek almak cazip gibi görünse de peşin fiyatına denk düştüğü ve
aylık olarak ödeyince beni boğacağını düşündüğüm için 1800 TL nakit ile, tarifeye ek telefon satın alıp nakit para ihtiyacından ötürü satan birinden aldım. Telefonun kutusu, garantisi, faturası herşeyi yerli yerinde duruyor. Öte yandan imei numarasıyla Huawei'nin web sitesinden
garanti tarihini kontrol ettim. Yani işin içinde bir ************** söz
konusu değildi. Benim gibi bütçesi kısıtlı arkadaşlara da bu yöntemi
tavsiye edebilirim, fakat telefoncu tanıdığınız olmalı veya aldığınız
şahıs mümkünse sizinle aynı yerde yaşamalı ki bir şey olduğunda gidip
hakkınızı arayabilesiniz.

Bu yöntem dışında internette 1750-1800 TL aralığında Huawei Mate 10 Lite bulunabiliyor arkadaşlar, özellikle Trendyol ve Hepsiburada üzerinde rastladım. Fakat ithalatçı garantili oluyorlar, gelmesi de 9-10 günü buluyormuş genel olarak.

Eski İphone Kullanıcısının Huawei Mate 10 Lite Deneyimi

Evet
arkadaşlar gelelim en önemli kısma, onca yeni modeli çıkmışken
kullanıcısı olmaktan her daim memnun ve mutlu olduğum, bana hiçbir zaman
hiçbir şekilde sorun çıkarmayan canım İphone 5s'imden sonra, android işletim sistemli bir telefonda sıkıntı yaşayacak mıydım, iOS'tan Android'e geçiş biraz korkutucu geliyordu. Fakat korktuğum başıma gelmedi.

Huawei'nin çok sade bir arayüzü var,
aynı iphone'da olduğu gibi... Gereksiz gömülü uygulamalar yüklü olarak
gelmiyor, birkaç adet var sadece. Bu da performansı olumlu yönde
etkiliyor nitekim, yağ gibi akıyor telefon.

Kişisel deneyim
makalemde teknik özelliklere genel olarak yer verme gereği duymuyorum,
konu hakkında uzmanlar tarafından hazırlanan yeterince kaynak var.

Bundan ötürü yazıyı daha karışık hale getirmemek için özelliklerini madde madde yorumlayacağım.

* Type-C (Hızlı Şarj)
olayının olmaması şaşırtsa da şarj süresi o kadar da uzun sürmüyor.
Eğer bataryanız %20'lerdeyken şarja takarsanız 1.5 saat, bataryanız
tamamen bittikten sonra şarja takarsanız 2 saat civarlarında tamamen
şarj olmuş hale geliyor. Bilakis iphone kullanıcıları telefonu sadece
3-5 uygulama ile kullanır, ben de instagram, whatsapp, mobil bankacılık dışında cihazı yoracak aktivitelerde bulunmadığım için bataryası 2 günü rahat çıkarıyor.

* Kamerası kendi klasmanındaki cihazlara göre çok iyi durumda. Arkada 2, önde 2 adet kamerası var. Klasikleşen özelliklerin dışında ön kamera flaşının
olması beni şaşırttı, ön kamera flaşından kastım ekran parlaklığı ile
anlık ışık kaynağı yaratması değil, bildiğiniz ışık var abicim ön
tarafta. Bunun dışında günümüzde bir akım halina gelen Portre modunda güzel çekimler yapabiliyor. Fakat Xiaomi cihazlarda olduğu gibi, flaş kapalı durumdayken gece pek de iyi bir performans vermiyor

* Ekranı hakkında olumsuz yorumlar okumuştum, örneğin birisi dayanıklılığı hakkında gorilla glass
yok demiş. Fakat telefon zaten kutusundan kırılmaz cam ve kılıfı ile
geliyor. Günümüzde kırılmaz cam ve kılıf takmadan telefon kullanan cesur
yürekler varsa bu onlar için bir eksiklik olabilir, evet.
Sözde darbeye dayanıklı telefonların da tuzla buz halini görebiliyoruz, letgo'dan ikinci el piyasasına güncel olarak bakıyorum, ekranı değişmeyen, kırılmayan bir Samsung S7 Edge bulamadım bölgemde.

* Sar değeri de
gereksiz yere eleştirilen bir başka kısım. Bu telefonun sar değerine
yüksek diyenler önce iphone modellerinin sar değerlerine bir baksınlar.

* 3.5mm jack girişi
beni rahatsız eden nadir detaylardan biri oldu, diğer kullanıcılar konu
hakkında ne düşünüyor bilmiyorum ama ben başarısız buldum.

microSD Hafıza Kartı Desteği bulunuyor, bana 64 GB hafıza gayet yeterli. Uzun süre 16 GB kullandım. Ama eski iphonecu olmayan tayfa açısından çok iyi olmuş

Parmak izi okuyucu özelliği de kendisi gibi hızlı çalışıyor. Böyle saniyelik detayları önemsemem fakat önemseyenler çok, kenara iliştirelim.

Volte desteği var, benim operatörüm Vodafone, sorun yaşamıyorum fakat diğer operatörler için birkaç kullanıcı şikayetine rastladım.

5.9 İnç Ekran boyutuna
rağmen cebe rahatlıkla sığıyor, köşeleri yumuşatmışlar. Telefon büyük
evet, fakat dışarıdan öyle görünmüyor ve cebe rahatlıkla sığıyor. O
yüzden cihazın özelliklerini okurken ekran boyutu gözünüzü korkutmasın, iphone plus modellerinde yaşanan sorunlar yok. Daha evvel 4 inç ekranlı bir telefonu tek elle
kullanmaya alıştığım için ilk 1-2 gün garip geldi ama sonra alıştım,
ellerim de büyük olduğu için ideal geliyor. Bu arada telefonun tek elle kullanım modu da var.

Telefon hakkında izlenimlerim şimdilik bu kadar, talep olursa Huawei Mate 10 Lite ile çekilmiş fotoğraflar da
ekleyebilirim. Benim gibi bütçesi kısıtlı olan arkadaşlara öneriyorum,
2. el olup birkaç ay sonra yazılım desteği almayacak eski telefonlar
yerine fiyat / performans özelliği sunan cihazlara yönelin. Bütçeniz biraz daha iyiyse yazının başındaki Xiaomi modellerini de düşünebilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkür ediyorum, kalın sağlıcakla

Kaynak: https://www.derinlerden.com/2018 ... in-huawei-mate.html