Ev ağı nasıl kurabilirm?

alii93
21-02-2009, 17:32   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
116 mesaj

Arkadaşlar bende iki masaüstü bilgisayar ve zyxel p600 modem (ttnetin verdiği) var.
PCnin birisi XP pro ethernet kablodan.
diğeri vista ultimate usb kablo üzerinden
aynı modemle internete bağlanıyor.
Ben bu iki bilgisayar arasında internet kullanmadan dosya paylaşımı yapmak istiyorum. ama nasıl yapabilriim?

Son Düzenleme: alii93 ~ 21 Şubat 2009 18:42
osmanefe
21-02-2009, 20:30   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,693 mesaj

Resimli açıklama süper :) iki bilgisayarı bağladığın şekilde iken zaten internet üzerinden dosya paylaşımı yapmıyorsun modemden diğer bilgisayara geçiyor bi sorun çıkarmaz sadece modemde ısı yapar başka bir problem olmaz

megaloman
21-02-2009, 22:06   |  #3  
Yıllanmış Üye
588 mesaj

vallaa projene bayıldım arkadaşım çok yaratıcısın=)

bu arada 2 pc arası veri transferi yapmak için basit bir işlemle 2 pcdede paylaşımları açıp ev ağı kurarak birbirlerini görebilirsin.böylece istediğin bilgisayardan diğerine kota kullanmadan transfer yapabilirsin başarılar..

Son Düzenleme: megaloman ~ 21 Şubat 2009 22:09
alii93
22-02-2009, 00:50   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
116 mesaj

arkadaşlar ben biraz uğraştıktan sonra yaptım
ama xp-pc vista-pcnin içine istediği gibi girerken vista-pc xp-pc nin içine giremiyor. izinlerde sorun çıkıyor onu nasıl çözerim

OnlyMann
22-02-2009, 00:59   |  #5  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj
alii93
arkadaşlar ben biraz uğraştıktan sonra yaptım
ama xp-pc vista-pcnin içine istediği gibi girerken vista-pc xp-pc nin içine giremiyor. izinlerde sorun çıkıyor onu nasıl çö
Hocam sanki ters söylemişsiniz gibi geliyor vista giriyor ama xp giremiyor olmasın. Çünkü vistanın güvenliği xp ye göre daha katı. Kullanıcının izinleri dosya sahipliği grubu gibi güvenlik ayarları istiyor.

Ama dediğiniz gibi ise XP üzerinde bir kullanıcı oluşturup o kullanıcı ile paylaşıma bağlanın. Otomatik bağlanması için de bir klasör oluşturup explorarda (bilisayarımda) Araçlardan Ağ Sürücüsüne bağlan yapmalısınız.

alii93
22-02-2009, 01:44   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
116 mesaj

saol arkadaşım yaptım.
şimdide birbirlerinin sadece share klasörlerini görüyorlar diğer klasörlerine giremiyorlar bunu nasıl düzeltcez.

OnlyMann
22-02-2009, 12:29   |  #7  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Tüm C yi ve D'yi paylaşıma açabilirsiniz.

Ulaşmak için zaten paylaşımda olan ama yöneticiye göre paylaşımda olan C ve D 'ye ulaşmak için;

Başlat > Çalıştıra > Bağlanılacak Makinanın IP adresi Tamam yapınız.

\\Bağlanılacak Makina IP/C$ veya D$ şeklinde yazarak bağlanabilirsiniz.

İsterseniz paylaşım (çalışma grubu) gruplarının aynı olup olmadığına da bakılabilir. Aynı Olması uyun olacaktır. Bunun için; Bilisayarım sağ tuş Özellikler Bilisayar Adı sekmesinde Değiştir yaptıktan sonra ikisinde de aynı olacak şekilde verilirse bir takım ekstralardan kurtulabilirsiniz.

alii93
22-02-2009, 15:36   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
116 mesaj

"\\Bağlanılacak Makina IP/C$ veya D$ şeklinde yazarak bağlanabilirsiniz. " yaptığımda aşağıdaki uyarı çıkıyor.

bunu vistada denedim.
"İsterseniz paylaşım (çalışma grubu) gruplarının aynı olup olmadığına da bakılabilir. Aynı Olması uyun olacaktır. Bunun için; Bilisayarım sağ tuş Özellikler Bilisayar Adı sekmesinde Değiştir yaptıktan sonra ikisinde de aynı olacak şekilde verilirse bir takım ekstralardan kurtulabilirsiniz"
burda iki pcninde bilgisayar adının mı aynı olması gerekiyor yoksa çalışma grubunun adımı mu?

OnlyMann
22-02-2009, 16:25   |  #9  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
2,779 mesaj

Çalışma grubu aynı olmalı.

Yukarıdaki işlemi Tüm C yi paylaşıma açarak deneyiniz.
\\Bağlanacak Ip şeklinde de denediğinizde girmeniz gerekir. Ancak Kullanıcı adı ve şifresi sorduğunda Mevcut olan (yani xp ye bağlanacaksanız xp de tanımlı olan kullanıcı) kullanıcı biligisini girmelisiniz.

alii93
22-02-2009, 16:45   |  #10  
OP Yıllanmış Üye
116 mesaj

saol arkadaşım sonunda kurdum ev ağını teşekürler.

19E@gLe03
22-02-2009, 21:44   |  #11  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar ben iki laptopla evde bir ağ oluşturp multıplayer oyun oynamak isityorumm fakat laptoplardan biri vista diyeri xp.bu iki makine sonuçta aynı modemden kablosuz bi şekilde internete bağlanmakta,bunlar nasıl birbirini görüp bağlana bilir.arkadaşım bana kablo gerekli dedi saçma geldi bu muhabbet çünkü kablosuz aynı modemden interete bağlanan biligsayarla kablosuz bi şekilde ağ oluşturula bilir die düşünüyorum fikri olan yardımcı olursa çok sevinirim teşekkürler...