Everest H5402 ses sistemine uygun ses kartı?

anthology
20-01-2009, 10:10   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
11 mesaj

Everest H5402 ses sistemi alıcam. o/b ses kartım var. sizce daha iyi bi ses kartı almalımıyım ve hangi ses kartı?

Fatih_ARMAĞAN
20-01-2009, 10:28   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,804 mesaj
anthology
Everest H5402 ses sistemi alıcam. o/b ses kartım var. sizce daha iyi bi ses kartı almalımıyım ve hangi ses kartı?
ses kartınız 5.1 destekliyorsa pekte farklı ses kartı almanıza gerek yoktur ses sisteminiz zaten öyle çokta üst seviye bir sistem değil.

anthology
20-01-2009, 11:54   |  #3  
OP Taze Üye
11 mesaj
sakarboy
ses kartınız 5.1 destekliyorsa pekte farklı ses kartı almanıza gerek yoktur ses sisteminiz zaten öyle çokta üst seviye bir sistem değil.
optic çıkış dts çözücü ve uzaktan kumanda olduğu için tercih ettim. ayrıca 105w rms güce sahip. fiyatıda uygun

Fatih_ARMAĞAN
20-01-2009, 14:36   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
anthology
optic çıkış dts çözücü ve uzaktan kumanda olduğu için tercih ettim. ayrıca 105w rms güce sahip. fiyatıda
fiyat açısından oldukca performanslı bir ürün ona lafım yok üst kaliteli derken üst düzey bir ses sistemi olmadığı için. gerek yok dedim onboard 5.1 ses kartın varsa gayet güzel ses alabilirsin.
creative in 5.1 uygun fiyatlı ses kartlarında alırsan ses kaliten kısmen artabilir.

yoksa daha üst seviye bir ses kartı almanıza gerek yok. bu açıdan söyledim.

Son Düzenleme: Fatih_ARMAĞAN ~ 20 Ocak 2009 14:54
anthology
20-01-2009, 15:12   |  #5  
OP Taze Üye
11 mesaj
sakarboy
fiyat açısından oldukca performanslı bir ürün ona lafım yok üst kaliteli derken üst düzey bir ses sistemi olmadığı için. gerek yok dedim onboard 5.1 ses kartın varsa gayet güzel ses alabilirsin.
creative in 5.1 uygun fiyatlı ses kartlarında alırsan ses kaliten kısmen artabilir.

sağol arkadaşım tşkr ederm yardımın için

anthology
20-01-2009, 15:15   |  #6  
OP Taze Üye
11 mesaj
sakarboy

sağol arkadaşım tşkr ederm yardımın için

Razorback
20-01-2009, 21:58   |  #7  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
sakarboy
gerek yok dedim onboard 5.1 ses kartın varsa gayet güzel ses alabilirsin.
Everest H5402 nin analog 5.1 giriş desteği yoktur. iki tane stereo analog giriş, bir optik birde coaxial girişi vardır

ayrıca 5.1 analog girişi bulunmayışı bu setin müzik için daha performanslı olduğunu gösterir

Razorback
20-01-2009, 21:58   |  #8  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
anthology
burayı inceleyebilirsin:

bu şekilde ses kartı kullanmadan anakart üzerinden dijital ses verisini Everest H5402 de çözebilirsin. yalnız bunu yapmak biraz risklidir onu da söyleyeyim. deneme yanılma diye bir durum yok yanlış bağladığınız anda ses chipi gider. anakartın kitapçığını iyi okuyun.

veya herhangi bir coaxial çıkışı bulunan live yada audigy kart ile coaxial den bağlantı yapabilirsin. dijital bağlantı kullandığınız için seste farklılıklar olacaktır çünkü everest h5402 cs492604 chipset kullanıyor... aynı çipi sony de kullanıyor onyoko da kullanıyor ve bu receiver ların fiyataları 600 dolardan başlıyor.Geek

anthology
20-01-2009, 22:06   |  #9  
OP Taze Üye
11 mesaj
Razorback
burayı inceleyebilirsin:

bu şekilde ses kartı kullanmadan anakart üzerinden dijital ses verisini Everest H5402 de çözebilirsin. yalnız bunu yapmak biraz risklidir onu da söyleyeyim. deneme yanılma diye bir durum yok yanlış bağladığınız anda ses chipi gider. anakartın kitapçığını iyi okuyun.

veya herhangi bir coaxial çıkışı bulunan live yada audigy kart ile coaxial den bağlantı yapabilirsin. dijital bağlantı kullandığınız için seste farklılıklar olacaktır çünkü everest h5402 cs492604 chipset kullanıyor... aynı çipi sony de kullanıyor onyoko da kullanıyor ve bu receiver ların fiyataları 600 dolardan başlıyor.Geek

bununla kafa yoramam dostum ama bana fikir werirmisin. nasıl bağlarsam daha gzl performans elde ederim???

Razorback
20-01-2009, 22:26   |  #10  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

dijital bağlarsan daha iyi olur. yok eğer çok kaliteli bir ses kartı kullanıyor olsaydın senin için analog bağlantı daha iyi olurdu o zaman

anthology
20-01-2009, 22:28   |  #11  
OP Taze Üye
11 mesaj
Razorback
dijital bağlarsan daha iyi olur. yok eğer çok kaliteli bir ses kartı kullanıyor olsaydın senin için analog bağlantı daha iyi olurdu o
o/b ses kartım war. digital bağlantıda bi sorun çıkar mı???

Razorback
20-01-2009, 22:42   |  #12  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

arkadaşım. bilemem. ben bağlayınca çıkmadı şimdiye kadar ama bu başkaları bağlayınca da sorun çıkmayacak anlamına gelmiyor. herkes kendinden sorumludur bozulursa karışmam. ben bozmadan takabiliyorum ama takamayanlar takamayabilir beni enterese etmez.kusura bakma.yani burdan bütün bildiğimiz herşeyi yazamayız sadece yol gösteririz o kadar. neyse bekle forumda başka bilen anlayan arkadaşlar da vardır onlar yazsın biraz da...

Fatih_ARMAĞAN
20-01-2009, 23:45   |  #13  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

bu cihazda 6ch analog girişi olmayacağı hiç aklıma gelmemişti. kesin vardır diye düşünmüştüm.

yanlış yönlendirdiğim için kusura bakmayın.

yani sonuç olarak bu cihazdan gerçek 5.1 kalitesi ile ses almanız için coax yada optik çıkışı kullanmanız gerekicek.
bunun içinde optik yada coax çıkışı olan bir ses kartı kullanmanız gerekiyor.

yada arkadaşın verdiği linkdeki gibi harici aparat cihazlar kullanmanız gerek.

fakat bu şekildede ses almanızda bir sıkıntı yaşamazsınız.

bu linkteki ürün sizin için cazip olabilir. fakat nerde satlır bilemiyorum.

Creative tercih etmenizi önericem fakat fiyatları oldukca yüksek Optik veya Coax çıkışlı modelleri en kötüsü 100 ytl den başlıyor.

iyi akşamlar.

Razorback
21-01-2009, 03:36   |  #14  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
sakarboy
bu cihazda 6ch analog girişi olmayacağı hiç aklıma gelmemişti. kesin vardır diye düşünmüştüm.

yanlış yönlendirdiğim için kusura bakmayın.

yani sonuç olarak bu cihazdan gerçek 5.1 kalitesi ile ses almanız için coax yada optik çıkışı kullanmanız gerekicek.
bunun içinde optik yada coax çıkışı olan bir ses kartı kullanmanız gerekiyor.

yada arkadaşın verdiği linkdeki gibi harici aparat cihazlar kullanmanız gerek.

fakat bu şekildede ses almanızda bir sıkıntı yaşamazsınız.

bu linkteki ürün sizin için cazip olabilir. fakat nerde satlır bilemiyorum.

Creative tercih etmenizi önericem fakat fiyatları oldukca yüksek Optik veya Coax çıkışlı modelleri en kötüsü 100 ytl den başlıyor.

iyi akşamlar.

kardeş yine yanlış yönlendiriyorsun
audigy value da dijital çıkış var ve fiyatı da nerden alırsan al 100 ytl nin altındadır

* 64 audio channel playback with independent sample rates
        * 24-bit Analog-to-Digital conversion of analog inputs at 96kHz sample rate
        * 24-bit Digital-to-Analog conversion of digital sources at 96kHz to analog 5.1 speaker output
        * 16-bit and 24-bit recording with sampling rates of 8, 11.025, 16, 22.05, 24, 32, 44.1, 48 and 96kHz
        * SPDIF1 output up to 24-bit resolution at selectable sampling rate of 44.1, 48 and 96kHz

1 SPDIF pass through is supported on Windows XP and Vista 32-bit only

Razorback
21-01-2009, 03:46   |  #15  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

hatta audigy value ile bu seti coaxial yolla kullananlar bile var kablo seçimini iyi yapılırsa sorunsuz

Arkadaşlar yaklaşık 2 seneden beri bu ses sistemini kullanıyorum.Hiç bir problem çıkarmadı.O\B ses kartı ile bile çok iyi bir performansı var.Ben yaklaşık bir sene boyunca O\B ses kartım ile kullandım.Sonra Creative Sound Blaster Audigy Value aldım. coax bağlantı ile kulanıyorum.Tek kelime ile muhteşem..Kesinlikle tavsiye ediyorum.Yalnız Coax beya optik bağlantı ile kullanacak arkadaşlar bağlantı kablosonu kaliteli bir marka alın derim.Ben Acoustic Research ve Bandridge Coax kablo kullanıyorum. Sony dvd playerime de bağladım.Tek coax kablo ile kristal berraklığında ses alıyorum.Son söz olarak düşünmeden alın derim.
http://forum.donanimhaber.com/m_26888666/mpage_2/key_/tm.htm

Fatih_ARMAĞAN
21-01-2009, 11:17   |  #16  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj

tam iyi güzel diyorsunda arkadaş 50-60 milyona olanları bende gördüm fakat

benim 100 ytl dememdeki sebeb kartın üzerinde Spdif/optik çıkış bulunan modeller.

neyse daha fazla polemiğe gerek yok.

saygılar

bol şans.

Tuncay_Sukan
21-01-2009, 11:37   |  #17  
Yıllanmış Üye
255 mesaj

optic  çıkışdan ses  alırsan daha net ve güzel  bir ses  alırsın tavsiye ederim ben  öyle  yapıyorum  doyurucu bir  ses  alıyorum

anthology
21-01-2009, 11:41   |  #18  
OP Taze Üye
11 mesaj
Tuncay_Sukan
optic  çıkışdan ses  alırsan daha net ve güzel  bir ses  alırsın tavsiye ederim ben  öyle  yapıyorum  doyurucu bir  ses  alı
optic çıkışı ses kartının hangi çıkışına bağlıycam. biliorum dönüştürücü gerekio onuda alıcam ama hangi çıkışa bağlıycam

Razorback
21-01-2009, 12:27   |  #19  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
sakarboy
tam iyi güzel diyorsunda arkadaş 50-60 milyona olanları bende gördüm fakat

benim 100 ytl dememdeki sebeb kartın üzerinde Spdif/optik çıkış bulunan modeller.

neyse daha fazla polemiğe gerek yok.

saygılar

bol şans.

kardeş yine yanlış yönlendiriyorsun 3 oldu ama yani pes Cool

Spdif/optikKahkaha
böyle birşey OLAMAZ çünkü hem coaxial hemde optik, spdif in birer baglatı çeşididir.

bağlantı optik kablo üzerinden olursa TOSLINK adını alır. yalnız toslink sadece stereo ses sinyalinin taşınmasındaki standarttır, çok kanallı Optik sinyal ADAT standartıdır 8 kanala kadar ses taşır. bunlarda sana fazladan bilgi olsun.Göz kırpma
bu arada polemik falanda yok sen polemik görmemişin.
ben gırgır olsun diye yazıyorum tersten anlamaGöz kırpma
sana da bol şans.Beğendim

Razorback
21-01-2009, 12:56   |  #20  
Yıllanmış Üye
712 mesaj
Tuncay_Sukan
optic  çıkışdan ses  alırsan daha net ve güzel  bir ses  alırsın tavsiye ederim ben  öyle  yapıyorum  doyurucu bir  ses  alı
kardeş sende yanlış bilgi verme Göz kırpma
kaliteli bir coax kablo ile optik arasında fark yoktur.
ikiside sadece bir iletim çeşididir.
hatta coax bağlantının daha iyi olduğunu bile duydum.
optik bağlantıda coax bağlantıya göre 2 kere fazla çevrim vardır. coax iletimde sadece iletim yapılır. her çevrim olayı kayba neden olan gerekçeler içerebilir.
coaxial: kaynak - iletim- kullanıcı.
optik: kaynak- elektriğin ışığa çevrimi - iletim- ışığın elektriğe çevrimi- kullanıcı.
peki optik neden bu kadar methediliyor.
çünki insanlar ışıkla sesi iletince mutlu oluyorDil çıkarıyorGöz kırpma
optik sadece uzun hatlar için gerekli. Çünki elektriki bilgi ililetim hattı uzadıkça elektro manyetik alanlardan geçerken zarara uğrar. bunun için kısa kablo her zaman daha iyidir

anthology
21-01-2009, 13:02   |  #21  
OP Taze Üye
11 mesaj
Razorback
kardeş sende yanlış bilgi verme Göz kırpma
kaliteli bir coax kablo ile optik arasında fark yoktur.
ikiside sadece bir iletim çeşididir.
hatta coax bağlantının daha iyi olduğunu bile duydum.
optik bağlantıda coax bağlantıya göre 2 kere fazla çevrim vardır. coax iletimde sadece iletim yapılır. her çevrim olayı kayba neden olan gerekçeler içerebilir.
coaxial: kaynak - iletim- kullanıcı.
optik: kaynak- elektriğin ışığa çevrimi - iletim- ışığın elektriğe çevrimi- kullanıcı.
peki optik neden bu kadar methediliyor.
çünki insanlar ışıkla sesi iletince mutlu oluyorDil çıkarıyorGöz kırpma
optik sadece uzun hatlar için gerekli. Çünki elektriki bilgi ililetim hattı uzadıkça elektro manyetik alanlardan geçerken zarara uğrar. bunun için kısa kablo her zaman daha
peki bilgisayarda gerçek 5.1 ses için hangisini önerirsin

Razorback
21-01-2009, 13:39   |  #22  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

off arkadaşım ya:) boşa yazıyorum heralde ben bu mesajları.
neyse en iyisi bu adresi inceleyin bütün sorunlarınıza çözüm olur
spdif ile ilgili her türlü bağlantı çeşidi anlatılmış:

,readarticle?nocache=L1&articleid=20

Razorback
21-01-2009, 13:48   |  #23  
Yıllanmış Üye
712 mesaj

bu arada aklıma gelmişken böyle dijital bağlantılar hatta analog bağantılarla karışık dijital optik coax falan ne varsa :) kullanılmak istendiğinde fakat cihazların bağlantılarının birbirine uymadığı durumlarda DAC kullanılır...
onun da ne olduğunu öğrenmek için bu adresi inceleyin

anthology
21-01-2009, 13:50   |  #24  
OP Taze Üye
11 mesaj
Razorback
off arkadaşım ya:) boşa yazıyorum heralde ben bu mesajları.
neyse en iyisi bu adresi inceleyin bütün sorunlarınıza çözüm olur
spdif ile ilgili her türlü bağlantı çeşidi anlatılmış:

,readarticle?nocache=L1&articleid=
tmm kanki kızma yhaaa :D

Fatih_ARMAĞAN
21-01-2009, 17:57   |  #25  
Yıllanmış Üye
2,804 mesaj
Razorback
Spdif/optikKahkaha
böyle birşey OLAMAZ çünkü hem coaxial hemde optik, spdif in birer baglatı çeşididir.
SEN NE YAPMAYA ÇALIŞIYORSUN ANLAMIYCAK KADAR ÖZÜRLÜMÜZÜN ?

SPDİF/OPTİK

YANİ SENİN ANLAMAN İÇİN SPDİF YADA OPTİK ÇIKIŞ DİYORUM OK

ANLADINMI !!!  ŞİMDİ

ORDAKİ / İŞARETİNİ YADA ANLAMINDA KULLANDIM HATTA ŞÖYLE SÖYLİM

SPDİF VEYA OPTİK OK ÇÖZDÜNMÜ OLAYI

HERHALDE ANLAMIŞSINDIR.

GİT İŞİNE BE ADAM
AMACIN İNSANLARA YARDIMCI OLMAKMI

YOKSA UKALALIK YAPMAKMI