Evrim 3, Shell Eco Marathon'da Avrupa 8.cisi!

CHIP Online
30-05-2014, 12:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Gençleri geleceğin yakıt alternatiflerini geliştirmeye teşvik eden yarışmada biz de başarı kazandık!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/evr ... a-8-cisi_47439.html

Shell'in, her yıl Amerika, Asya ve Avrupa kıtalarında gençleri geleceğin yakıt alternatiflerini geliştirmeye teşvik etmek için düzenlediği Shell Eco-Marathon'un 30'uncusu bu yıl 12-19 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirildi.


Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAİTEM), Shell Eco Marathon yarışında Avrupa 8.'si Türkiye 1.'si oldu.


SAİTEM, 20'den fazla ülkeden 200'den fazla takımın katıldığı Shell Eco Marathon yarışında Avrupa 8.'si oldu. Yarışmaya Evrim isimli arabayla katılan SAİTEM, Şehir Konsepti Akü Beslemeli Elektrik Yakıtı (Urban Concept Battery Electric) sınıfında 145 km/kWh yol yaptı. SAİTEM, bu dereceyle Türkiye'nin en iyi derecesini elde etmiş oldu.
Hollanda'nın Rotterdam şehrinde  bir sokak parkurunda gerçekleşen yarışmada, Türkiye'den 20 takımın da yer aldığı 217 ekip, 1 litre yakıtla en uzun mesafeyi kat etmek için mücadele etti.


Yüzlerce öğrenci takımının en az enerjiyle en uzun mesafeyi katetmek hedefiyle yarıştığı Shell Eco-marathon'a Türkiye'den katılmaya hak kazanan ekipler İstanbul'da  bir araya geldi. Toplantıya, 9 şehirdeki 17 okuldan 20 takım ve yaklaşık 70 öğrenci katıldı. Bu yıl başvuru aşamalarını başarıyla tamamlayan ve 2014'de yarışacak okullar arasında Adana Kozan Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi, Yıldız Teknik Üniversitesi, Ankara Üniversitesi (3 takım), Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Beşiktaş Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi (2 takım), Celal Bayar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Gediz Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Hacettepe Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Terakki Vakfı Özel Şişli Terakki Fen Lisesi, Erciyes Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi yer alıyor. Ekipler, 15-19 Mayıs tarihleri arasında Rotterdam'da yapılacak yarışmada en verimli takım olmak için mücadele ettiler.


Tüm Konu: Evrim 3, Shell Eco Marathon'da Avrupa 8.cisi!

Kaynak: www.chip.com.tr