Excel de Saylar Arası Veri Çektirme Yardım

By_LaNeTLi
13-05-2014, 13:38   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Selamlar,

Arkadaşlar sayfa2 de isim soy isim memleketi gibi çalışanların listlenmiş durumları var. Ve sayfa1 de ise isim, soy isim gibi boş alanlar var bunları doldururken sayda2 ye bakarak yazıyorum ve bana büyük bir zaman kaybı olyor kaldıki elimdeki çalışanlar listesi 1000 kişi bunlara tek tek bakma zulüm.

Benimse bundan kurtulmak için yapmak istediğim şu;

Örneğin Sayfa1 de bi hücreye ben 1 yazdığımda bana çalışanların isim soy isim, memleketi ve yazan boş hücrelerine verileri çekecek. 

=Sayfa2!a1 dediğimde sayda ikideki a1 hücresinde yazan içeriği çekiyor ama benim istediğim hücre ismi girmeden sıra no girerek birden fazla hücreye veri çekmesini sağlamak.

Ne kadar açıklayıcı anlattım bilmiyorum ama bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşların yardımlarını bekliyorum.

çhip10line
13-05-2014, 13:52   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

excel dosyanı bana maille yollabilir misin? 

chip10line@hotmail.com

By_LaNeTLi
13-05-2014, 14:24   |  #3  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

Mail olarak yolladım hocam.

Murat OSMA
13-05-2014, 16:41   |  #4  
Murat OSMA avatarı
Üye
Teşekkür Sayısı: 1
82 mesaj

Düşeyara veya İndis fonksiyonu ile yapabilirsiniz. 
Bu fonksiyonları araştırıp öğrenmenizde fayda var.

çhip10line
13-05-2014, 16:56   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 114
864 mesaj

Murat'ın yazdığı gibi DÜŞEYARA fonksiyonu ile istediğini yapabilirsin..

Bunun için yapman gereken "tar. gez. formu fide 2014" çalışma sayfanın en üstüne bir sütun daha ekliyorsun.
bu sütun kullanacağın çağrı numarasını yazacağın yer olacak.. istediğin gibi örnek 1 yazdığında diğer sayfada 1 sütununda yazılı olan verileri istediğin hücrelere yazdırmış olacaksın..

formül şu şekilde olacak "tar. gez. formu fide 2014" çalışma sayfasında "AD" sütununda ismin yazmasını istediğin yere gelip

=DÜŞEYARA(B1;Sheet1!A2:H688;4;YANLIŞ)  formülü yazmalısın..

bu formül ne yapıyor, B1 hücresinde "1" yazdığımda Sheet1 çalışma sayfasına gidip A2 ile H688 hücrelerini tara ve 4. sütunda ki veriyi bu hücreye yaz.

aynı formülü soyad hücresinde uyguluyorsun. burada dikkat etmen gereken veriyi çekeceği hücrenin adresini doğru vermek..
Sheet1 çalışma sayfasında isim soldan 4. sütunda bu yüzden formülde "4" kullandık soyisim 5. sütunda o yüzden formülde 4 yerine 5 yazmalısın..

SOYAD için =DÜŞEYARA(B1;Sheet1!A2:H688;5;YANLIŞ)

BABA adı için =DÜŞEYARA(B1;Sheet1!A2:H688;6;YANLIŞ)

bu şekilde doldurmak istediğin hücrelere gerekli formülleri yaz..

dikkat edersen B1 hücresi hiçbir formülde değişmiyor. sürükleyerek formülü diğer hücrelere kaydırırsan otomatik olarak B2,B3 olacağından formülün çalışmaz..

takılırsan görüşelim tekrar..