exFat ile biçimlendirme

Fattur
27-01-2009, 23:26   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Flash Diskimi exFAT ile biçimlendirsem xp lerde bunu okuyabilirmi? bunu bilmek istiyorum.Ona göre biçimlendireceğim.Teşekkürler...

Düzenleme:Yazım yanlışı...

Son Düzenleme: Fattur ~ 27 Ocak 2009 23:45
_cypher_
27-01-2009, 23:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,389 mesaj

http://www.pckoloji.com/yazilim/ ... taniiyabilisin.html bole bişi buldum ama denemedim

Fattur
27-01-2009, 23:58   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
5,768 mesaj

Bi bakayım hemen...

Bu bana uymayabilir.Okuldaki bilgisayarlarda yapacağım ve bu dosyaları ancak kendi falsh diskimden götürebileceğim için zor iş...

seboist_man
08-06-2010, 21:46   |  #4  
Taze Üye
2 mesaj

1.flash belleğinizi VİSTA ya da windows 7 yüklü bir bilgisayara takıp.Biçimlendirme ekranından dosya sistemini exFAT seçerek biçimlendireceksiniz.(NTFS seçmeyin çünkü NTFS ye de dönüştüremez bende epeydir uğraşıyorum hala NTFS dönüştüremedim) 

2.Ardından XP yüklü kendi bilgisayarınıza microsofttan exFAT desteklemesi için yamayı indirip bilgisayarınıza kurup bilgisayarınızı yeniden başlatın.Artık flash belleğinizi sorunsuz kendi bilgisayarınızda kullanabilirsiniz. 

XP için gerekli yama: 

Umarım yardımcı olabilmişimdir. <

erdata
09-06-2010, 02:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
106 mesaj

USB belleklerinizin dosya sistemini Fat/Fat32'den NTFS'ye dönüştürmeniz mümkün...

Adım Adım Anlatım

* Öncelikle, Bilgisayarım'a sağ tıklayıp yönet seçiyoruz.

Daha sonra açılan küçük pencereden disk yönetimi seçiyoruz

* Açılan bu yeni pencereden de, Disk Sürücüsü sekmesindeki o an takılı olan flash belleğimizin markası neyse üzerine sağ tıklayıp Özellikleri seçiyoruz..

Özellikleri tıkladıktan sonra açılan bu yeni pencerenin donanım sekmesinden flash disk modelimizi seçiyoruz ve özellikler tıklıyoruz üst menüsündeki ilkeler sekmesini tıkladıktan sonra Performans için en iyi duruma getir seçeneğini seçiyoruz ve açık olan tüm pencerelerden tamam deyip çıkıyoruz.

Artık USB belleğimize NTFS dosya sistemi özelliğini kazandırabiliriz.. Önce Bilgisayarım'a girip, USB belleğimize sağ tıklıyor ve Biçimlendir'i seçiyoruz

Aşağıdaki resimde gördüğünüz üzere artık Dosya Sistemi dizininden NTFS'yi seçtikten sonra Hızlı Biçimlendir kutucuğunu da işaretleyip, tama 'ı tıkladıktan sonra işlemlerimizi bitirmiş oluyoruz...

Not: Aşağıdaki siteden alıntıdır. Yazan arkadaşların ellerine sağlık. Muhtemel bu forumda da vardır ama aradım, bulamadım.

En büyük Avantajı 4 GB ve üstü dosyaları tek parça olarak kopyalayabilirsiniz.

mancukya
09-06-2010, 19:44   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
2,844 mesaj

ntfs nasil dönsütüremiyor ?
 Xp, Vista, seven hepsinde öyle bir sorun görmedim 4 gb üstü dosya atacaksan karta tek faydasida o oluyor buda 8 16 gb kartlar icin gecerli olucak bir durum.