explorer.exe bilgisayarı kilitliyor

HPQ-User
10-06-2009, 18:00   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Zubeyyr sormuş:
Bilgisayarda, klasörlerde dolaşırken bilgisayar takılıp kalıyor, görev yöneticisine baktığımda explorer.exe'nin işlemciyi yüzde 100 meşgul ettiğini görüyorum. beklersem, bilgisayar öylece takılıp kalıyor. görev yöneticisinden kapatırsam tekrar normale dönüyor ama özellikle harddiskin D bölümünde dolaşırken, (Sistem C'ye yüklü) bu sorun kötü etkiliyor.
NOT: Geçtiğimiz günlerde klasörleri, dosyaları gizleyen bir virüs bulaştı, kaspersky ile temizledim ama böyle oldu. Yardımcı olursanız sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Casper Nirvana CNVTT5750, 2,0 Ghz, 2 GB Ram, 512 Nvidia ekran kartı, 250 GB harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1)

Burak Torun
10-06-2009, 18:05   |  #2  
Burak Torun avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,679 mesaj

Vİrüsü sildiniz mi temizlediniz mi? Eğer bu dosya bir sistem dosyası ve siz bu dosyayı sildiyseniz sorunlar oluşabilir. Windows Xp Cd'si ile Windows'u onarmayı deneyin ve sistem temizliği yapın.

piRe_
10-06-2009, 18:09   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj

Tam olarak temizlenmemiş görünüyor. HijackThis log dosyasını yazarsanız daha net yanıtlar verebiliriz.

Mustafa@PC
10-06-2009, 20:47   |  #4  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

Kaspersky ile "güvenli modda" tarayın sistemi,

Ardından XP cd'sini takıp,Başlat/Çalıştır/sfc /scannow yazıp enterlayın.

servet_aydin54
11-06-2009, 12:29   |  #5  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
80 mesaj

Bu tur hata benımde basıma geldı bnm konuma bakın eger sorun aynıysa benım yaptıgım gıbı ekran kartı drıver ınızı tekrar yukleyın tabı sorun bırebır aynıysa

tesekkurler

yas
11-06-2009, 15:43   |  #6  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Bende de böyle bir durum olmuştu, ve bende de D sürücüsünde olmuştu.

2 olasılık olabilir (gibime geliyor).

1) Çok sayıda resim ve/veya video'nun olduğu klasörlere girdiğinde bunların minyatür resimlerinin oluşturulması bilgisayarı kilitliyor. Böyle olup olmadığını öğrenmek için bu D'deki tüm klasörleri, içindekileri "simge" olarak gösterecek şekilde ayarla. Sorun çözülürse, teşhis konmuştur.

2) (Bende olan durum) D sürücüne gayet sağlıklı idi ancak yüklediğim bir film adeta D'nin dosya sistemini bozdu. Ne zaman o filmin olduğu klasöre girsem explorer.exe kilitleniyordu. Scandisk, tahmin ettiğim gibi o filmin olduğu yerde hata buluyor ama düzeltemiyordu. Ben ne yaptım? D sürücüsünü yedekledim ve formatladım. Teşhis için D'yi Scandisk ile taratmayı deneyebilirsin.

Hadi kolay gelsin.

servet_aydin54
11-06-2009, 17:31   |  #7  
Üye
80 mesaj
yas
Bende de böyle bir durum olmuştu, ve bende de D sürücüsünde olmuştu.

2 olasılık olabilir (gibime geliyor).

1) Çok sayıda resim ve/veya video'nun olduğu klasörlere girdiğinde bunların minyatür resimlerinin oluşturulması bilgisayarı kilitliyor. Böyle olup olmadığını öğrenmek için bu D'deki tüm klasörleri, içindekileri "simge" olarak gösterecek şekilde ayarla. Sorun çözülürse, teşhis konmuştur.

2) (Bende olan durum) D sürücüne gayet sağlıklı idi ancak yüklediğim bir film adeta D'nin dosya sistemini bozdu. Ne zaman o filmin olduğu klasöre girsem explorer.exe kilitleniyordu. Scandisk, tahmin ettiğim gibi o filmin olduğu yerde hata buluyor ama düzeltemiyordu. Ben ne yaptım? D sürücüsünü yedekledim ve formatladım. Teşhis için D'yi Scandisk ile taratmayı deneyebilirsin.

Hadi kolay gelsin.

aynısı bende oldu yukarısdakı konu adresınde verdıgım gıbı D: nin içinde videolar klasorume gırdıgım zmn expolrer.exe kapanıyodu ben sağolsun atrkadaslrın onerısıyle ekran kartı drıverı mı kaldırdım guncel halını ındırıp kurdum sorun duzeldı

servet_aydin54
12-06-2009, 15:25   |  #8  
Üye
80 mesaj
AdRaMiTi
Hayret kimsecikler combofix'i önermemiş...

İLginç.. Birde combofix deneyin  :) Neden öyle diyorum cünkü geçen sistemin açılabilmesi için bir sorundan dolayı bir sürücde bulundurduğum explorer.exe'yi deneme amaclı combofix'le çalıştırdığımda ne göriyim :) Atta gitmiş.Sizde bir deneyin belki sizinkide gider..

Arkadsın hatası benım hatay benzıyor ben combofix i denedım ancak bır care olmadı eger sorun analyabıldgımız kadar benım sorunumla aynıysa combofix bır ıse yaramaz  ama yınede denemekte care var tesekkurler

Ahmet Ertuğrul
12-06-2009, 17:03   |  #9  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Dosyaları gizleyen virüs Combofix'le temizleniyor. Adı amvo'ydu galiba.

Ayrıca bilgisayarınızı;

Malwarebyte's Anti-Malware programıyla da taratın. Bu iki program ücretsizdir.

Combofix taramasını tercihen güvenli modda ve flash bellekleriniz bilgisayara takılıyken yapın.

ucetinel
12-06-2009, 17:55   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
242 mesaj

bendede benzer bir sorun olmustu.yine d sürücüsü.bir virüs ne kdar klasor varsa o klasörü sistem modunda gizliyor ve o klasör görünümünde ve adında klasör.exe dosyasını olusturuyor.sanıyorsunki dizine giriyorum ama exe'yi calıstırıyorsun.yine dizinin içine giriyorsun.işlemciyi yüzde yüz kullnama işide Explorer.exe nin, sistem modunda gizleme,klasor görünümlü exe yi olusturmak için kullandığı işlemdir.
KIS le bunları sildim fakat baktım ki dizinlerde görünürde yok.Winrar programı her türlü gizli,sistem vs dosya ve dizinleri gösterdiğinden dizin isimlerini liste yaptım.ki ben virüsü erken teshis ettim bu yüzden fazla dizin gizleyememiş.VB de hazırladığım küçük bir programlada hepsini normale dönzerdim

Ahmet Ertuğrul
12-06-2009, 22:37   |  #11  
Ahmet Ertuğrul avatarı
Yıllanmış Üye
3,651 mesaj

Bende ilk seferde bir şey anlamamıştım, şimdi anladım. :)