explorer.exe ve appcompat.txt hatası

kanolaydım
22-06-2009, 21:45   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
42 mesaj

herhangibir siteye girdiğimde explorer hata veriyor. hepsinde hata vermiyor ama genel olarak hata veriyor...
sasser vürisü diyorlar. taradım fakat birşey çıkmadı
"appcompat.txt" Hatası genelde SASSER adı verilen virüs'den kaynaklanır.Microsoft bunun için bir yama üretti, size tavsiyem bunu kurmanız.

bunuda denedim fakat service pack sürümü uyguladığınız sürümden yeni buna gerek yok diyor buda olmadı...

hata böyle iste...explorer.exe bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor bu durumdan dolayı özür dileriz.

[/URL]

hele bi dur yiğidim

Son Düzenleme: kanolaydım ~ 25 Haziran 2009 13:36
kanolaydım
22-06-2009, 22:08   |  #2  
OP Yeni Üye
42 mesaj

hele bi dur yiğidim...

ne alakası var herkesin girdiği siteler arama motruna bir kelime yazıp aradığımda hemen hata verip kapanıyor....genel olarak böyle resimdeki gibi bir hata antivürisü devre dışı bıkaktığımda birşey değişmiyor

"ben küfür etmem kızarsam karşımdakinin suratına bi tomar para çarparım"

Son Düzenleme: kanolaydım ~ 22 Haziran 2009 22:17
derdani
23-06-2009, 02:08   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
183 mesaj
arama motruna bir kelime yazıp aradığımda hemen hata verip kapanıyor....
SASSER değil o, spy ile başlayan birşey idi -> Başıma gelmişti

neyse, ben şu şekilde çözmüştüm ->  güvenlik yazılımları işe yaramamıştı

Ama sen yine "Ağ Destekli Güvenli Mod"da "Dr.Web CureIt!®" ile bir tarama yap

Update etmeyi unutma
Kayıt defterini yedekle
Sistem geri yüklemeyi kapat

Son Düzenleme: derdani ~ 23 Haziran 2009 02:09
kanolaydım
23-06-2009, 20:27   |  #4  
OP Yeni Üye
42 mesaj

bununla olabilecek birşey değil... yakından uzaktan alakası yok...

mahsus mu? bilmiyerek mi yapıyorsun? bunu anlamadım...neyse denedim olmadı...
menüler slayt gibi geliyor ewet bu doğru ama sorunumuzla bunun bir ilgisi yok.
cevabın için teşekürler...

"ben küfür etmem kızarsam karşımdakinin suratına bi tomar para çarparım"

Son Düzenleme: kanolaydım ~ 23 Haziran 2009 20:50
derdani
23-06-2009, 21:00   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
183 mesaj
mahsus mu? bilmiyerek mi yapıyorsun? bunu anlamadım.
önceki mesajlarıma bakarsınız böyle bir niyetim olmadığını anlarsınız

menüler slayt gibi geliyor ewet bu doğru ama
SASSER değil o, spy ile başlayan birşey idi -> Başıma gelmiş
üzerinden 1 seneye yakın zaman geçti

hatta virüsün ismini bile hatırlayamadım

sorunumuzla bunun bir ilgisi yok.
virüs senin kullandığın görsel efektlerdeki bir açık ile besleniyor ve bu sayede yaşıyor -> Garip ama doğru

benim çözümün -> o açığı kapatmak üzerine idi

demek ki, açık başka bir yerde

..............

ikinci olarak sorun için başka bir başlık açarak vereceğim çözüm önerileri baştan reddettiğin maanasını çıkaryorum

Sana sorunun ile mutluluklar dilerim

Son Düzenleme: derdani ~ 23 Haziran 2009 21:05
kanolaydım
23-06-2009, 21:15   |  #6  
OP Yeni Üye
42 mesaj
derdani
virüs senin kullandığın görsel efektlerdeki bir açık ile besleniyor ve bu sayede yaşıyor -> Garip ama doğ
ewet... fakat çözüm gerekli bunun için

kanolaydım
25-06-2009, 13:12   |  #7  
OP Yeni Üye
42 mesaj

şimdilik  çüzüldü görünüyor...  KASPERSKY ANTİ-VİRUS 2009 yükleyip taradım....
KASPERSKY DE çevrimiçi güvenlikten TARAYICIYI YAPILANDIRMA DAN HALLETİM...hata uygulamasını iptal et gibi birşeydi... ŞİMDİLİK BİR sorun görümmüyor...

Kaspersky Anti-Virus 2009 8.0.0.506 indir

Son Düzenleme: kanolaydım ~ 25 Haziran 2009 13:19
kanolaydım
25-06-2009, 13:38   |  #8  
OP Yeni Üye
42 mesaj

böyle bir sorunu olanlar bel ki bunu uygulayabirirler....

Çözüm...İhtiyacı olan arkadaşlar olabilir, alıntı yapıyorum:

Dosyaya sağ tıklayıp özellikler -> özelleştir (sekmesi) -> "ne tür bir klasör sitiyrosunuz?" sorusunun bulunduğu alana "belgeler(her dosya türü için)".

Bu işlemi yaptıktan sonra klasöre bir de böyle girmeye çalış. Sanırım avi uzantılı film dosyalarından bir tanesinin önizlemesi bu hatayı almaya sebep oluyor.

Eğer klasör dediğim şekilde hata vermeden açılırsa önce resimleri başka bir yere taşıyıp sonra da tek tek avi olanları izlemeye çalışmak lazım ki hata veren görüntü hangisi anlaşılsın.

Hata veren görüntü nasıl kurtarılır veya kurtarılmalı mıdır bir fikrim yok. Ben de bu soruna bazı kamera güntülerinden aşinayım. Herhalde aktarımla ilgili bir sorun oluyor çünkü görüntüleri CD'ye kayıt etmeden önce bilgisyara aktarırdım ve bu görüntüler arasında ender de olsa explorer'ı kilitleyen sorunlu bir avi çıkabiliyor. Diğerlerini başka yere taşıyıp sorunlu olanı klasörle birlikte silip cihazdan tekrar kopyalama ile meseleyi çözüyordum

kanolaydım
25-06-2009, 13:53   |  #9  
OP Yeni Üye
42 mesaj

Explorer.Exe Hatası Hakkında Herşey Çözümler

Explorer.Exe Hatası Hakkında Herşey Çözümler

Arkadaşlar bilgisayarımız sürekli explorer.exe hatası veriyorsa bunun nedeni şunlardır;

explorer.exe yi bilmeyenler için söylüyorum.windowsun çalışmasını sağlayan bir nevi sistem dosyası diyebiliriz.explorer.exe masaüstü demek de diyebiliriz. çünkü explorer.exe hatası felan olduğu zaman masaüstü gözükmez.yeniden çalıştırmak içinde alt>ctrl>delete yapıp üstte dosya kısmında çalıştıra basıp”explorer.exe”yazıp entere basarız.bu hataların olma sebebi büyük ihtimal virüs,veya bir video oynatırken codeclerin o videoyu desteklememesi,yada kayıt girdisinin bozulmasıdır.şimdi bunların çözümü çoktur en son olarakta format başvururuz şimdi çözümlerini aşağıya sıralayacam.

1) Arkadaşlar explorer.exe nin en basit bir olayda bile hata verdiği bir durumu söyleyim.Bu durum diyelimki bir müzik ve ya resim klasörü oluşturmuşsunuz,o klasörede program ve resim ve ya müzik dışında bişiler yüklemişsiniz siz o klasörü açmaya çalıştığınızda explorer.exe hatası alırsınız.çünkü explorer.exe o klasörü açmada zorlanır.ha bide resim klasörü oluşturduğunuzda bu hatayı vermesse bile o klasörde gezinseniz bilgisayarın çok yavaşladığını görürsünüz.çözüm yolu ise şudur;klasöre sağ tıkla>özelleştir>”bu klasör türünü şablon olarak kullan bölümünde” seçili olan müzik ve ya resim se ordan>belgeler (her dosya türü için) seçeneğini işaretleyin.

2) virüs kapmışsa bilgisayar bir antivirüs programıyla (nod32,ksperky) koruma şekline en üst düzeye getirip tarama yapacaz.yanlız tarama yaparken bunlara dikkat etmeliyiz.taramayı güvenli modda yapmalıyız.(güvenli modu açmak için bilgisayar açılışında ankartın isminin geçtiği yerde F5(asus…) yada F8 e basılı tutup bir siyah ekran karşımıza gelir burda ok tuşlarıyla güvenli mod u seçip (en üstte) entere basarız.bastıktan sonra admini(bilgisayarınızın kullanıcı ismi neyse)onu seçip güvenli modda bilgisayarı açarız ordan virüs taraması yapmadan önce bilgisayarımı açıp c yereldiskin üzerine sağ tıklayıp kota>kota yönetimini etkinleştiri işaretleriz(ki virüsü silindiğinde kendini bir daha kopyalayamasın.daha sonra alt>ctrl>delete basıp dosya>çalıştıra ”msconfig” yazıp en üst menüde başlangıç kısmında ctfmon ve virüs programı hariç bütün işretlerini kaldırıp uygula deriz.ve bilgisayarı yeniden başatırız(yeniden başlatmayı bilgisayarı kapat menüsünden yapmalayızki yaptığımız işlemler kayıtlı olsun.yeniden başlarken yine bilgisayarı güvenli modda açıp bu kez virüs taramasına başlarız.(bu virüs taramasını güvenli modda yapmak için antivirüs programınızın güvenli modda çalışması lazım tavsiye ettiğim program nod32 dir.)nod 32 için;

NOT: virüs taraması yaptıktan sonra yaptığınız bütün ayarları geri alın yani kota sınırını tekrar açın ve işaretlerini kaldırdığınız programları tekrar işaretleyin tabi virüsün temizlendiğinden emin olduğunuz programları)
bu ufak yazılımlarlada virüsleri temizleyebilirsiniz indirmek için;

3) codec sorunundan oluşan explorer.exe hatası için k-lite codec i yükleyin explorer.exe hatası vermesin.k-lite codec için;

4) windows cd si ile onarmak.windows cd sini takın bilgisayarı açın ya açılırken R tuşuna basın.ya da bilgisayar açıkken cd de bulunan onara basın.böylece windowsu onarır.tabi onarma yapmadan önce wpa.dll adında bir sistem dosyasını ara dan arattırın bulup yedeğini aldıktan sonra onarın onardıktan sonra wpa yı yedekleriyle değiştirin ki windowsun aktivasyonu bozulmasın.onarmak için windowsu hangi cd yle kurduyssanız o cd yi takın yoksa onarmaz bir yol daha çalıştıra sfc //scannow yazıp entere basın bunu yapmadan önce xp cdnizin cd roma takılı olması gerek yoksa onarmaz.bunun içinde wpa nın yedeğini almanız gereklidir.

5) kayıt girdisini değiştirmek için aşağıdakilerini not defterine yazın daha sonra dosya>kaydet>dosya ismi ”explorer.reg”(tırnaklar yok) aynen böyle olacak(.reg yapmamızın amacı not defterini uzantısını kayıt defterinin reg adlı uzantısına dönüştürmek neden bunu yapıyoruz:kayıt defterinin eski kayıtlarıyla yeni kayıtlarını değiştirmek için)daha sonra kaydettiğimiz explorer.reg adlı dosyaya çift tıklayıp gelen yazıda kayıt defteri girdilerini değiştirmek istiyormusunuz uyarısına evet diyip değiştiririz.bu girdiyi değiştirmeyi mutlaka güvenli modda yapmalıyız ve bilgisayarı yeniden başlatmalıyız aksi takdirde eski girdiler değişmez.yeni kayıtlar için;hepsini aynen kopyalayın.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer\Advanced]
“StartMenuFavorites”=dword:00000002
“StartMenuInit”=dword:00000002
“StartButtonBalloonTip”=dword:00000002
“DisableThumbnailCache”=dword:00000000
“ServerAdminUI”=dword:00000000
“Hidden”=dword:00000001
“ShowCompColor”=dword:00000001
“HideFileExt”=dword:00000001
“DontPrettyPath”=dword:00000000
“ShowInfoTip”=dword:00000001
“HideIcons”=dword:00000000
“MapNetDrvBtn”=dword:00000000
“WebView”=dword:00000001
“Filter”=dword:00000000
“SuperHidden”=dword:00000001
“SeparateProcess”=dword:00000000
“ListviewAlphaSelect”=dword:00000001
“ListviewShadow”=dword:00000001
“ListviewWatermark”=dword:00000001
“TaskbarAnimations”=dword:00000001
“TaskbarSizeMove”=dword:00000000
“TaskbarGlomming”=dword:00000000
“NoNetCrawling”=dword:00000000
“FriendlyTree”=dword:00000001
“ClassicViewState”=dword:00000000
“FolderContentsInfoTip”=dword:00000001
“PersistBrowsers”=dword:00000000
“WebViewBarricade”=dword:00000000
“StartMenuChange”=dword:00000001
“CascadeNetworkConnections”=”NO”
“CascadeMyDocuments”=”NO”
“StartMenuRun”=dword:00000001
“CascadeControlPanel”=”NO”
“IntelliMenus”=dword:00000001
“StartMenuLogoff”=dword:00000000
“StartMenuScrollPrograms”=”NO”
“CascadeMyPictures”=”NO”
“CascadePrinters”=”NO”
“StartMenuAdminTools”=dword:00000000
“Start_AdminToolsRoot”=dword:00000000
“Start_ShowNetPlaces”=dword:00000001
“Start_LargeMFUIcons”=dword:00000001
“Start_MinMFU”=dword:00000004
“Start_ShowSearch”=dword:00000001
“Start_ShowMyDocs”=dword:00000001
“Start_ShowMyComputer”=dword:00000001
“Start_ShowRun”=dword:00000001
“Start_ShowControlPanel”=dword:00000001
“Start_ShowMyMusic”=dword:00000001
“Start_ShowSetProgramAccessAndDefaults”=dword:0000 0001
“Start_ScrollPrograms”=dword:00000000
“Start_ShowMyPics”=dword:00000001
“Start_EnableDragDrop”=dword:00000001
“Start_ShowHelp”=dword:00000001
“Start_ShowPrinters”=dword:00000001
“Start_ShowRecentDocs”=dword:00000002
“Start_AutoCascade”=dword:00000001
“Start_NotifyNewApps”=dword:00000001
“EnableBalloonTips”=dword:00000001

böyle uğraşmak istemiyorsanız kayıt defteri girdisini burdan indirebilirsiniz;

6) son yolsa bunları yaptıysanız hala bu hatayı veriyorsa formattan başka çare yok.format atın.format attıktan sonra bile kapanışta bu hatayı veriyorsa , yüklediğiniz programları kontrol edin kapanışta sonlandırılmıyordur.

Not:arkadaşlar anlatım bana ait eksik gördüğünüz ve ya eklemek istediğiniz bir bilgi olursa bana bildirin…bu hata çoğu kişinin karşılaştığı ve çözemediği hatalardan bir tanesidir.bu hata çeşitli sebeblerden dolayı karşımıza çıkmaktadır ,yani tam bir çözüm üretmek olanaksızdır.Bende genelde rastalanan hataları ve çözümlerini sizlerle