Facebook aile yapısını bozuyor mu?

CHIP Online
20-06-2009, 00:03   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

Her geçen daha popüler hale gelen Facebook ve benzeri sosyal ağ siteleri aileler için tehlikeli mi?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/face ... zuyor-mu_13421.html

Resimlerle: En iyi 10 Türkçe Facebook uygulaması

Özellikle MySpace ve Facebook gibi sosyal ağ siteleri kullanıcı sayısını arttırdıkça araştırmacıları daha da fazla ilgisini çekiyorlar. The Conferance Board adlı kar amacı ütmeyen bir organizasyon geçtiğimiz günlerde internet kullanıcılarının sosyal ağ sitelerine bakışını ve bu tarz sitelerin kullanıcılar üzerindeki etkilerini araştırdığı raporunu yayınladı. Araştırmaya katılan tüm internet kullanıcıların %75'i en azından bir sosyal ağ sitesine üye ve bu rakam bir önceki yıla göre %27 daha yüksek.

10 bin kişinin katıldığı araştırmada, kullanıcıların %25'inin sosyal ağ sitelerine düzenli olarak iş yerlerinden bağlandıklarını ortaya koydu. Araştırmada çıkan en çarpıcı sonuç ise sosyal ağ siteleri kullanıcılarının aileleri ile giderek daha az vakit geçirdiğini gösteriyor. İki yıl önce sosyal ağ siteleri nedeniyle ailesi ile daha az vakit geçirdiğini söyleyen kullanıcıların oranı %11 iken, son rakamlarda bu oran %28'e yükselmiş durumda. Ailelerin beraber geçirdikleri zaman ise iki yıl önceye göre %31 azalmış durumda.

Tüm konu: Facebook aile yapısını bozuyor mu?

İzleyin: Mucize çocuk Connie Talbot

Resimlerle: En iyi 10 Türkçe Facebook uygulaması

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Facebook ve benzeri siteler aileler için zararlı mı?

H@ckerCesur
20-06-2009, 08:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,881 mesaj

Her zaman söyledigim şeyi bir kez daha tekrarlamakta fayda var.

internet-bilgisayar kesinlikle zararlı degildir.

Önemli olan herşeyi dozunda ve bilinçli kullanmak. Yani yine bilinçli kullanıcılar

oluşturmak gerek. İnsanlar facebookta sadece arkadaşlarını bulmuyorlar. Tanımadığı insanları da ekliyorlar chat yapıyorlar. Son zamanlar da da iyice youtube sitesine çevirdiler. Her önüne gelen video ekliyor siteye. Bu da sitede geçirilen vakiti etkiliyor.

Misal benim facebooka girmem sadece birileri eklediginde ya da bir gruba davet edildigim zaman yoksay demek istedigimde gerçekleşiyor.
Bu da haftada 10 dakikamı bile almıyor.

a.ozcan
21-06-2009, 13:34   |  #3  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,013 mesaj

Facebook kesinlikle aile yapısını bozuyor tanıdığım bir aileden örnek veriyim.
Geçenlerde bir tanıdığım bay Facebook ile tanıştı.Sonra arkadaş buluyorum diyerek bir sürü kadınlarla tanıştı . Ardındanda Eşi bu adam bütün gün Facebook'da dolaşıyor nasıl birşey diyerek benden yardım aldı ve nasıl kullanıldığını falan öğreterek yeni bir hesap aldım.Daha sonra bunlar o kadar bağımlı oldularki hiç oturup televizyon izlemek gibi şeyleri unuttular.Daha sonra kadın beni aldatıyormu acaba ? diyerek bir hesap açtı değişik bir fotoğrafla ve isimle adamı ekledi adamda tabiki çılgınlıkla kabul ederek konuştular konuştular daha sonra günler haftalar geçti en sonunda bunlar buluşmaya karar verdiler. Daha sonra karısı adresi felan verdi bir kafede oturdu ve adamın gelmesini bekledi adam geldi ve oda ne karısını gorunce şaşırdı ve olduğu gibi kaldı Karısıda adamı pataklayarak yüzüğü fırlattı ve boşanıyoruz ! dedi.
Ben Facebook'u kesinlikle önermiyorum.

spiderman_2
22-06-2009, 09:53   |  #4  
Üye
64 mesaj

nadir girdiğim için bilmiyorum :)

Murat.
22-06-2009, 09:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
948 mesaj
H@ckerCesur
Her zaman söyledigim şeyi bir kez daha tekrarlamakta fayda var.

internet-bilgisayar kesinlikle zararlı degildir.

Önemli olan herşeyi dozunda ve bilinçli kullanmak. Yani yine bilinçli kullanıcılar

oluşturmak gerek. İnsanlar facebookta sadece arkadaşlarını bulmuyorlar. Tanımadığı insanları da ekliyorlar chat yapıyorlar. Son zamanlar da da iyice youtube sitesine çevirdiler. Her önüne gelen video ekliyor siteye. Bu da sitede geçirilen vakiti etkiliyor.

Misal benim facebooka girmem sadece birileri eklediginde ya da bir gruba davet edildigim zaman yoksay demek istedigimde gerçekleşiyor.
Bu da haftada 10 dakikamı bile almıyor.

İşte budur, keşke herkes böyle yapabilse !

memguzenler
22-06-2009, 13:17   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

selam ben mehmet guzenler
Gerici bir insan degil aksine, 50 yil sonra dogsam da teknolojinin faydalarindan yararlanabilsem diyen bir kisilige sahibim. Gelgelelim facebook ve buna benzer siteler her gecen gun aile yapimizin icine giriyor ve ozel yasantilarimizi bizden almakla birlikte; sirlar, ic catismalar vb. benzer sayilamiyacak kadar sorunlar cikarmakta. Bu tabiki benim dusuncem. Beklentilerimiz bu gibi buyuk kuruluslarin her hangi bir toplumsal harekete kalkarken iyi etut edip topluma sunmalaridir. Tabiki hersey insan hayatini kolaylastirmak.
sevgiler