Facebook Blu-ray'e geçiyor!

CHIP Online
31-01-2014, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook'un geçtiğimiz gün yaptığı şaşırtıcı açıklamanın altından, Blu-ray diskler çıktı!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/fac ... -geciyor_45115.html

Resimlerle: Temiz Facebook için en iyi araçlar!

Durmaksızın büyük bir hızla büyümesini sürdüren sosyal medya, beraberinde depolanması gereken büyük miktarda veriyi de getiriyor. Anlaşılan Facebook, bunca veriyle başa çıkamamış olacak ki, çözümü yeni bir sisteme geçmekte bulmuş. Geçtiğimiz günlerde düzenlenen Open Compute Summit'te sunucularında tasarrufa giderek önemli bir kazanç elde ettiklerini açıklayan Facebook mühendislerinden Jay Parikh'in ne demek istediği, çok geçmeden ortaya çıktı: Facebook, şu an bir Blu-ray prototipi üzerinde çalışıyor!


Facebook mühendislerinin şu an üzerinde çalıştıkları Blu-ray veri depolama sistemi 10.000 Blu-ray diski bir arada kullanıyor. Bir petabayt'a kadar veri taşıyabilen sistem, toplamda veri miktarını 5 petabayt'a ulaştırabiliyor. Böylece yeni depolama alanı kazanacak olan Facebook, elbette bununla birlikte çeşitli konularda tasarruf da sağlayacak.


Bu tasarruflardan biri enerji, diğeri ise elbette maliyet. Yeni depolama sistemiyle birlikte yüzde 50'lik bir maliyet tasarrufu sağlayacak olan şirket, enerjiden de yüzde 80'e varan oranda tasarruf sağlayacak.

Tüm Konu: Facebook Blu-ray'e geçiyor!

Resimlerle: Temiz Facebook için en iyi araçlar!

Kaynak: www.chip.com.tr