Facebook hashtag'leri neden tutmadı?

CHIP Online
01-03-2014, 00:02   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Zaman Tüneli'ni bile bize zorla beğendiren Facebook, bu özelliğini neden kimseye kullandırtamadı?

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/fac ... -tutmadi_45567.html

Resimlerle: İnternetin yok ettiği 15 şey!

Twitter'da yakından tanıdığımız "hashtag"ler, bir süre önce Facebook'ta kullanılmaya sunulduklarında oldukça popülerdiler. Ancak Facebook haber kaynağımıza baktığımızda onlara artık pek rastlamıyoruz. Peki Facebook'un hashtag'leri, neden tutulmamış olabilir? İşte bu konuda öğrenmek isteyeceğiniz birkaç bilgi.


Hashtag'ler, Facebook'a sonradan geldiler


Hashtag'ler, mühendislik topluluklarında 1970'lerden bu yana kullanıyorlar. 2006'da açılan Twitter'a hashtag'leri getirme fikri ise 2007'de, bir programcı olan Chris Messina'dan çıktı. Hashtag'ler sayesinde kullanıcılar, belirli konuları bir araya getirebiliyorlardı. Bu özellik, Twitter'ın yükselmesinde önemli rol oynadı.


Facebook ise hashtag'i kurulduktan yaklaşık 10 sene sonra kullanmaya başladı. İşlev Facebook'a geldiğinde sosyal dev, Twitter'ı kopyalıyor hissi verdi.


Hashtag'ler gerekli olmayabilir


Hashtag'ler yokken Twitter'da "konuşma akışları" oluşturmanın da bir yolu yoktu. Twitter kullanıcılarının çeşitli konuları tartışmalarında işlevin rolü önemliydi.


Facebook ise konuşma akımları oluşturmayı temel alan bir sosyal ağ. Yani Facebook kullanıcıları bunu hashtag'ler olmadan da yapabiliyorlar. Dahası Facebook'un Trending Topics işlevinin ortaya çıkması, hashtag'leri daha da gereksiz hale getirdi.


Tüm Konu: Facebook hashtag'leri neden tutmadı?

Resimlerle: İnternetin yok ettiği 15 şey!

Kaynak: www.chip.com.tr