facebook ne kadar güvenli

Semih Özyurt
14-11-2008, 11:41   |  #1  
Semih Özyurt avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
2,749 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

arkadaşlar ben facebook acmayı düşünüyorum haberlerde okuduguma göre facebook editörleri sitedeki üyelerin bilgilerini 3.kişilere ulaştırıyomuş sorum şu sizce facebook ne kadar güvenli??

şimdiden teşekkürlerSoru

Son Düzenleme: Semih Özyurt ~ 14 Kasım 2008 11:42
CU_GS7
14-11-2008, 12:27   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6,371 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2006

 

206

Yeterince güvenli..

Banned
14-11-2008, 12:48   |  #3  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

nedense benim facebook'a karşı hiç güvenim yok bana sağlam bir iş gibi gelmiyor ama bu benim görüşüm tabi.

Reborn91
14-11-2008, 18:50   |  #4  
Reborn91 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3,307 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2008

Tamamiyle bir kimlik toplama merkezi. Elbet birilerine yarıyordur. Şahsa indirgendiğinde hiçbir zararınız olmaz. Ancak elbet büyük kuruluşlara yarıyordur.

onlineTR
14-11-2008, 19:28   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,947 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

BUGUN GELEN MAİL ELDEN ELE DOLAŞARAK BANA GELMİŞ DOGRULUK PAYI NEDIR BILMIYORUM
facee book/a dikkat arkadaşlar


Dünyanın en zengin insanı ve Microsoft’un sahibi Bill Gates 2006 yılı Ocak ayında Türkiye’ye geldiğinde bir gazeteci kendisine, “Siz Microsoft olarak CIA’ye bilgi veriyor musunuz?” diye sormuştu. Bu şok soru üzerine salonda kısa bir sessizlik oldu ve herkes verilecek cevaba odaklandı. Bill Gates’in cevabı ise sadece gülmek oldu. Herkes bu tebessümle cevabını almıştı.
Kısacası 10 bilgisayarın 8’inde Windows var. CIA bu yolla dünyadaki bilgisayarların büyük bölümünün içindeki bilgileri tarayabiliyor. Kaldı ki yapmaları değil, yapmamaları anormal olurdu. Bilgiyi kontrol eden, dünyayı kontrol eder. Durum bu kadar net...
Facebook’la ilgili 3 aydır bir yazı kaleme almak istiyordum. Fakat ülke gündemindeki hızlı dalgalanmalar sürekli ertelememe neden oldu. Baktım ki gündem yoğunluğu sürekli ertelettiriyor, bir önceki yazımın sonunda kendimi bir bakıma bağlamak için bugün bu konuya temas edeceğimi yazmıştım. Önce Facebook hakkında malumatı olmayanlar için kısa bir bilgi verelim, ardından uyarımızı yapalım.
Facebook nedir?
Facebook, üyelerin fotoğraflarının ve şahsi bilgilerinin yer aldığı bir arkadaşlık ve sosyalleşme sitesi. Birbirini tanıyan kişiler burada “arkadaş'' olabiliyor. Sitenin birçok kişide “bağımlılık'' yaratmasının nedeni ise statü ihtiyacı olarak açıklanıyor. Uzmanlar, arkadaş sahibi olmanın 21’inci yüzyılın statü sembolü haline geldiğini, Facebook’un da bunu bir çeşit sağladığını söylüyorlar.
Yılsonunda 60 milyon üyeye ulaşması beklenen Facebook daha şimdiden en büyük fotoğraf ve haber sitesi olma yolunda. Her ay 4 milyon üye ekleniyor. Ayda 600 milyondan fazla arama yapılıyor. Toplam 30 milyar sayfaya bakılıyor. Günde 9 milyon fotoğraf ekleniyor. Siteye daha şimdiden 1.8 milyar fotoğraf eklendi. Üstelik kısa sürede dünyanın en çok ziyaret edilen 7’nci sitesi haline geldi. Facebook’ta 500 bini aşkın grup bulunuyor. Facebook’un en büyük kullanıcı grubu 17-25 yaş arası kızlar (yüzde 69). Üyeleri hakkında her gün 300 milyon bilgi notu güncelleyen Facebook, dünyanın en büyük kişisel haber sitesi.
Meğer Facebook, ‘Sexbook’ olmuş!
Milliyet gazetesi konuyla ilgili bir haberinde; “Peki bu ‘sevgi yumağının’ altında yatan şey, sadece vefa ve dostluk duyguları mı? Hayır. Facebook’un en büyük vaatlerinden biri de seks. Hem bir olasılık olarak hem de düpedüz… Grup seks partilerinden, sapkın fantezilere sizin için facebook’un karanlık dehlizlerinde casusluk yaptık! Facebook çapkınlarının izini sürmeye başladık. Ve tam anlamıyla bir şok yaşadık. Şok yaşadık çünkü biz safça, buranın bir sosyalleşme ortamı, bir sevgi yumağı olduğunu düşünüyorduk. Hiç de öyle değilmiş: Meğer Facebook, ‘Sexbook’ olmuş! Facebook’ta tanışalım, messenger’de kaynaşalım, sonra telefonlarımızı alalım ve buluşalım” şeklinde başlayıp ilerliyor işler…” değerlendirmesine yer vermiş.
Evlilik sonrası edindikleri soyadları nedeniyle Facebook üzerinden eski arkadaşlarına ulaşamayan kadınlar, bu durumun önüne geçmek için kullanıcı bilgilerini güncelleyerek kızlık soyadlarını girmeye başlamış. Bunun ne tür sakıncalar doğurduğu da hemen anlaşılmış. Her konuda olduğu gibi evli kadınlar Facebook’un ezilen kanadında çoktan yerlerini almışlar.
Giderek artan uyarılar…
İngiliz askeri yetkilileri, kişisel bilgilerini Facebook’a koymamaları konusunda tüm orduya bir uyarıda bulundu. O kadar ki, Kraliyet Askerleri'ne bağlı 888 askerin isminin Facebook'ta bulunması, kişisel bilgilerin terör örgütlerinin eline geçebileceği endişesini doğurmuş. Uyarıda, "Facebook, MySpace ve Friends ReUnited" adlı siteleri kullanan askerlerin risk altında olabilecekleri kaydedilmiş.
Facebook, 6 Kasım'da yayınladığı bir ilanla 50 milyondan fazla üyesinin özel bilgilerini para karşılığı reklâm şirketleriyle paylaşabileceğini duyurdu. Özel hayatın korunması ile ilgili tartışmalara yol açan Facebook'un bu kararı, ABD ve Avrupa ülkelerinde tartışmalara yol açtı. Fransa'da Facebook aleyhine soruşturma açılması bekleniyor.
Yine İngiltere'de bir hükümet araştırmasında, İngiltere'de bu sitelerin üyesi olan 10.8 milyon kişiden dörtte birinin 'profillerinde' doğum tarihleri veya iletişim adresleri gibi önemli bilgilerini açıkladıkları, girilen bilgilerin, suç işlemek amacıyla kullanılmaya oldukça elverişli olduğu ortaya çıktı.
Her bilgi değerlidir…
Türkiye'de de son dönemde büyük ilgi çeken site, üyelerinin cinsiyeti, yaşı, cinsel tercihi, siyasi ve dinî görüşü, eğitim durumu ve çalıştığı işyerleri başta olmak üzere çok sayıda bilgiyi kaydediyor. Facebook'a üye olan internet kullanıcılarının bu bilgileri vermeme hakkı bulunsa da, üyelerin büyük çoğunluğu özel hayatına ilişkin birçok bilgiyi yakın arkadaşlarıyla paylaşmak amacıyla profiline koyuyor.
Gelelim konunun püf noktasına.
Geçtiğimiz günlerde Zaman’da bir haber vardı.Oyakbank'ın 2,7 milyar dolara Hollandalı ING'ye satılması ilginç bir tartışma başlatmış. Askerlere ait bilgilerin de bu satışla el değiştirmesi sıkıntı oluşturmuş. Yani siz özel bilgilerinizi aslında kime vermiştiniz, bu satışla kimlerin eline geçecek meselesi.
Yukarıda da aktardığımız gibi, sanal arkadaşlık sitesi Facebook, üyelerine ait kişisel bilgileri reklâm şirketlerine satacağını çoktan açıkladı bile. E, ne demiş atalarımız; Kendi düşen ağlamaz.
Bu tür büyük iletişim organizasyonlarını geyik olsun diye el altından boşuna desteklemiyor ülkeler. Gizli servis elemanları artık oturdukları yerden kalkmadan, kahvelerini içerek seyrediyorlar bizzat kendilerini fişleyen insanları. Daha şimdiden 60 Milyon kişi gönüllü olarak kendisini bu yolla ihbar etmiş oluyor. Hele bu bilgiler art niyetli insanların eline geçmişse, her biri açık birer hedef haline gelmiş oluyor.
Tüm dünyada büyük bir hızla büyüyen Facebook, Türkiye’de adeta çılgınlığa döndü. Sadece ülkemizden kullanıcı sayısı 1 milyona ulaştı. Facebook yetkilileri, Türkiye’nin en aktif ülkelerin başında geldiğini açıklıyorlar. Türkiye’de en çok ziyaret edilen ikinci site haline gelen Facebook’a 3 hafta içinde 500 bin kişi üye olmuş.
Öneriler…
Biliyorsunuz; Size gelen e-mailleri veya cep mesajlarını silseniz bile, sadece sizin ekranınızdan silinmiş oluyor. Cep hizmetini hangi GSM operatöründen, e-mail veya msn hesabınızı hangi uzantılı adresten almışsanız, yazdığınız çizdiğiniz her şey bu hizmeti aldığınız kurumlarda birer data (veri) olarak kayıtlı kalıyor. Yani sizin bu bilgileri silmiş olmanız ve ulaşamamanız, başkalarının ulaşamaması anlamına gelmiyor. Gerektiğinde hepsinin önünüze konulması an meselesi. Hrant Dink’le ilgili klibi YouTube atan şahsı nasıl da elle koymuş gibi buldular, aynen öyle.
Önerilerimize gelince…
Facebook denen bu sitede ve benzerlerinde politik görüş veya hissiyatlarınızı kesinlikle paylaşmayınız. Her türlü sitenin ardında konuşlanan gizli eller, sizin her türlü eğilimlerinizi, arkadaş, akraba bağlantılarınızı, resim ve videolarınızı, neye kızıp neye kızmadığınızı, okulunuzu, şakalarınızı, size takılan lakapları, sosyal çevrenizi, zaaflarınızı, ömrünüzün hangi döneminde vaktinizi ne zaman nerde geçirdiğinizi, kısacası her şeyinizi öğrenmiş oluyorlar. Bir gizli servis elemanının sizin hakkınızda yıllarca çalışarak elde edemeyeceği bilgileri bu yolla kendi elinizle sunmuş oluyorsunuz.
Kredi Kartlarıyla ilgili her türlü işleminiz ABD merkezli uluslar arası veri bankası aracılığıyla zaten kayıt altında tutuluyor. Hesap hareketliliğiniz, bütçesiz, çapınız, ev ve işyeri adresi gibi bilgileriniz zaten veri bankasında bulunuyor. Bunlara bir de kendi elinizle arkadaş, dost, çevre, etnik durum, köken, dini-politik inançlarınız, belli konulardaki düşüncelerinizi girdiğinizde, gönüllü olarak kendinizi bir bakıma ihbar etmiş oluyorsunuz.
Diyeceksiniz ki, zaten her şey ortada değil mi? İyi ortada da, bırakın herkes işini yaparken biraz çalışsın, zorlansın. Böyle keklik gibi ortaya çıkmak ve avlanmak da biraz racona ters olmuyor mu?
Baksanıza, Türkiye kendi başına bela olan terörle mücadele konusunda gerekli olan istihbarat konusunda bile ABD’den yardım istemek zorunda kaldı. ABD nerden temin ediyor bu bilgileri. Önümüze sunduğu iletişim imkânlarıyla ve bunları kontrol ederek.
Bu yazının yazılma amacı şudur; Eğer hakkımızda illa ki birilerinin bilgi sahibi olması gerekiyorsa, kendi devletimiz olsun. Bir ülkenin kendi vatandaşları hakkında başka ülkelerden istihbarat desteği alması ve hele vatandaşların da bu bilgileri birer keklik gibi kendi elleriyle girerek başkalarına vermesi biraz tuhaf kaçıyor ve gurura dokunuyor.
Bilmem anlatabildim mi?

_Neo_
14-11-2008, 19:39   |  #6  
_Neo_ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
806 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

Çok doğrudur.Tüm bilgiler kaydedilir(başta microsoft,google olmak üzere).Ancak büyük bir bilgi tutma alanına sahipsen ki bu facebook,o alan da ne yaptısan ne adım attıysan bilinir;)Aynen bu sitede ne mesajlar yazdığım gibi veri alanlarında tutulur.
Bir taraftanda şahsi bazda çok öne bir yerlede çıkmıyorsan bişey olucağını sanmam.ama garantiside yoktur.

Son Düzenleme: _Neo_ ~ 14 Kasım 2008 19:41
onlineTR
14-11-2008, 22:46   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,947 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2007

securıty deyince akla adramiti gelir ....

CU_GS7
14-11-2008, 23:12   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6,371 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2006
AdRaMiTi
Sana şu kadar Diyim Facebook'ta Ne ararsan var...

Eski dostlarını bulmak için cok güzel bir site ancak :) Ben olsam özel bilgilerimi vermezdim ben şahsen vermiyorum Islık

Nedir bu bu kadar özel olan anlamıyorum..
Ölüp gidicez şurda 50-60 sene sonra daha neyin özel kalıcak dünyada..
İstemediğin fotoğrafları koymazsın, istemediğin şeyleri yazmazsın ama sitenin özelliklerinden de yararlanırsın..
Direkt sana yazmış gibi oldum ama lafım ortaya, şahsi algılama lütfen..

CU_GS7
15-11-2008, 11:14   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6,371 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2006
AdRaMiTi
Haklısın Sitenin Özelliklerinden yararlanırsın ancak Nasıl yararlanırsın o duruma göre değişir.

Ölüp gidicem Belki ancak bazı şeyleri Ben görmüş olmayacağım.

Bazı şeyleri Gizliyorsak Elbeltte vardır bir nedeni.Öteki tarafta senin zaaflarını arıyıp,Açığını bulmak isteyen kişiler olmayacak .. Öyle art niyetli kişilerde varsa gidicekleri yer bellidir zaten.. Ondan önlem almanda gerekmiyor...

Ancak

Burası Dünya Hayatı ve herşey olabiliyor.Bu yüzden'de Tebbiri elden bırakmamak lazım.Cünkü bir zaafınla Seni Küçük Düşürmeye can atan insanlar her daim vardır bu hayatta Sen farkında olmasan bile...

İşte Bu yüzden Ben sanalda Babama bile güvenmem.Ancak yanıbaşımda bir ajandam var ve Bütün Bilgilerim,Şifrelerim ondadır Kim alabilir Bunu ? Sadece yanıbaşımdakiler.Ancak sanaldaki bilgilerimi kim alabilir herkez.. Benim anlatmak istediğim Bu..

Öteki taraf olayına girmişsin, facebook konusunu da dine bağlayın tamamdır.. =)
Hangi okulda okuduğumu, hangi işte çalıştığımı yazmamın ve bu sayede çevremi genişletmemin, aynı anda birçok kişi ile iletişimimi kolaylaştırmamın ne zaafı olabilir..
Zaafımla küçük düşüreceklermiş; senin zaten gizlemeye çalıştığın zaafların varsa küçük düşmüşsündür varsın başkaları bunu açığa çıkarsın da bir kendine gelirsin.. Zaafla ne demek istedin anlamıyorum facebook ile alakasını.. Sen oraya kendi iradenle kendin, herkesin bilmesini istediğin şeyleri giriyorsun; oturup internet şifrelerini yazmıyorsun; özel ajandana bile bağlamışsın konuyu..
Neyse kim nasıl isterse öyle yapsın; çok önemli bilgileri olduğunu düşünenler, facebook'tan yararlanmayı bilemeyenler kullanmaz diyorum.. Bu konuda baya zaman harcamış oldum, kendimi kınıyorum..=(

matrax551
15-11-2008, 12:41   |  #10  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
801 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

üye bilgilerini sadece arkadaşlarının görebileceği şekilde ayarladıktan sonra ne zararı olabilir ki.ben 2 yıldır üyeyim.

CU_GS7
15-11-2008, 14:53   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
6,371 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Şub 2006
matrax551
üye bilgilerini sadece arkadaşlarının görebileceği şekilde ayarladıktan sonra ne zararı olabilir ki.ben 2 yıldır üyeyim.
Evet bu ayar da siteden yararlanabilmenin en önemli ve basit yolu belki.. Uzun sayılabilecek, belki başka yönlerden dan ettirmeye çalıştığım cümlelerimin özeti bu ayarı yapmak olur heralde.. =)
Ama asıl siteyi sorun edenlerin sorunu bilgilerinin google ve facebook tarafından öğrenilmesi.. Ama onlar ne yapsın senin bilmem kim ile olan ilişkini, bilmem nerede okuduğunu veya çalıştığını, çok mu özel birisin sen; ne biliyim yani sen nesin?? =)

Son Düzenleme: CU_GS7 ~ 15 Kasım 2008 14:55
matrax551
15-11-2008, 17:26   |  #12  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
801 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Mar 2007

evet yani editör dediğin dünyanın öbür ucunda.zarar verme olasılığı az.

Son Düzenleme: matrax551 ~ 15 Kasım 2008 17:27
GazI_9o9
15-11-2008, 22:48   |  #13  
GazI_9o9 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,127 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Tem 2008

"face ne kadar güvenli"
bunu hep merak ettim ama tırstığımdan değil.zaten kullanmıyorum..utanmasalar ne ettiğimizi de milletin ana sayfasına yazacaklar