Facebook'ta yaptıkları yanına kar kalmadı!

CHIP Online
15-06-2009, 13:15   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Facebook üzerinden insanları kandırarak farklı sitelere yönlendiren adamı büyük ceza bekliyor.

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/face ... -kalmadi_13355.html

Resimlerle: En iyi 10 Türkçe Facebook uygulaması

Sanford Wallace bir Facebook kullanıcısı. Fakat sıradan bir Facebook kullanıcısından farklı olarak o Facebook'u bir gelir kapısı olarak görüyor. İşin kötüsü Facebook üzerinden elde etmeye çalıştığı gelir, pek de ahlaki yöntemlere sahip değil. Wallace, tanıdığı ve tanımadığı sayısız Facebook kullanıcılarına çok sayıda mesaj göndererek, bu mesajlarda da ise yemleme (phishing) saldırıları gerçekleştiriyordu.

Durumu fark eden Facebook yönetimi çareyi Wallace'ı ve benzer eylemler gerçekleştiren 2 arkadaşını siteden men etmekte buldular. Ardından sitenin kullanıcılarını rahatsız ettiği, kullanıcı sözleşmesini ihlal ettiği ve Facebook üzerinden dolandırıcılık suçları işlediği gerekçesiyle mahkemeye verdiler. Wallace davadan kısa süre önce iflasını istediği için maddi cezaya çarptırılamayacak. Fakat Facebook yöneticileri bu yaptığının yanına kar kalmaması amacıyla bir ceza alması için uğraşıyorlar.

Wallace 1990'lı yıllarda istenmeyen e-posta göndermekten de mahkemelik olmuş ve tam 230 milyon dolar ödemeye mahkum edilmişti. Benzer konuda işlediği ikinci suçu nedeniyle Wallace'ın ciddi bir cezaya çarptırılacağına kesin gözüyle bakılıyor.


Tüm konu: Facebook'ta yaptıkları yanına kar kalmadı!

İzleyin: Facebook'taki bayan gitarcı

Resimlerle: En iyi 10 Türkçe Facebook uygulaması

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Wallace'ın cezası ne olmalı?