Fan hakkında acil yardımmmm

HolyMan
03-05-2008, 14:31   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
212 mesaj

arkadaşlar ben 2 gün önce akasa 8cmlik 4 ledli bi fan aldım fanı direk psu ya bağlayınca fan çok ses çıkarıyo bende anakarta bağlıyorum bu sefer de ledler yanmıyor ben bunu nasıl çözebilirim acil yardımlarınızı bekliyorum

HolyMan
03-05-2008, 15:18   |  #2  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
212 mesaj
darknessacrep
HolyMan
arkadaşlar ben 2 gün önce akasa 8cmlik 4 ledli bi fan aldım fanı direk psu ya bağlayınca fan çok ses çıkarıyo bende anakarta bağlıyorum bu sefer de ledler yanmıyor ben bunu nasıl çözebilirim acil yardımlarınızı bekliyorum
Elindeki fan sanırım 12V luk... Şimdi, Güçkaynağına bağladığında çok ses çıkarıp, LED leri de yakıyor ve anakarta bağladığında da, sanırım 5V olan anakart gelimi sadece fanı düşük devirde döndürüp, LED lere de yetecek kadar bir Voltajı sağlayamıyor.

Doğal olarak 5V ile çalıştırdığında, zaten yeterli soğukmayı sağlayamazsın... Çünkü tam devirde dönemiyordur fan.. Doğal olarak led leri yakacak Voltajı da sağlayaıyordur, eğer ters polarma yoksa(+ ve - nin ters olma durumu)

Bu sebeple, sana tavsiyem şu; Fanı güçkaynağına bağla, şuan ses çok çıkıyor. Fanın pervanelerinin plastiğine değmediğinden eminsen eğer farklı bir çözüm yolu arayabiliriz... Fanın bağlı iken, bilgisayar kasanın içinin fotoğrafını çek ve;

(image shack, hack ile karıştırmayın diye..)

ya da www.tinypic.com a upload et...

sonra, ekrana birçok link çıkacak.. En alttaki linkin bir üstündeki link "show image link" ki bu link ile tıklandığında fotoğrafı görebiliriz..   diye yazan linki kopyalarsan da, direkt olarak burada görebiliriz...

neyse, sen net şekilde fotoğrafı yolla, bakalım, nasıl bir bağlantı yaparsak olur diye..

Bu arada 8cm lin fanının kaç Volt ( V ) ile çalıştığını da yazmalısın... 12V mu 5V mu?

ilgilendiğin için çok saol fanı geri iade edip c.master fan alıcam bende bir tane de ondan var onda ses problemi yok Beğendim bu akasayı iade edip c.master alıcam tekrar saol Göz kırpma