FAN SAYISI VE KASA İÇİNDEKİ HAVA SİRKÜLASYONU

Asilyurek
19-06-2009, 13:54   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
71 mesaj

merhaba arkadaslar

Kullandığım kasa : Cooler master centrion 700 w kasa

ERKAN KARTI : HD4890 GDDR5 1 GB 256 BIT ATI DX10.1
İŞLEMCİ : PHENOM IIX4 810 AM3 2,6 GHZ
ANAKART : MA790FXT-UD5P AM3 AMD 790FX+SB750 DDR3 1666 MHZ
RAM : 3 GB DDR3 CORSAİR 1600MHZ 3*1
HARD DİSK : WD 3,5 500 GB 32 MB SATA 2 7200RPM
kasa içi donanım bu şekilde

SORU 1 : Kasaya ek olarak 2 ön, 2 yan, 2 üst ve 1 arka olmak üzere toplam 7 adet fan yeri mevcut ben Bu 7 tane boş alana fan takmak ve zalman fan kotrulcu takacagım power supply 700 w kaldırırmı?

SORU 2 : kasadanda goruldugu gıbı
-Kasanın yan panelde bulunan ıkı boş yere içeriye hava verecek şekilde 2 adet fan takılması
-Kasanın ön panelde bulunan ıkı boş yere içeriye hava verecek şekilde 2 adet fan takılması
-Üsteki 2 boş alanada hava çıkışını sağlayacak ıkı adet fan bağlayacagım.
-Arkada bir adet boş yerede içeriye hava girişi ( genelde arkada bulunan fan dışarı hava verir ancak. burda havayı içeri vermemin nedeni, yan panele takacagım içeri hava girişi için iki adet fanın üsteki tam arka fanın yanında içeri girişin faydası olmayacagını dusunuyorum yandan havanın içeri girmesi ile arka fandan dışarı çıkması hızlı olacak ve işlemcinin fanına etki edemeyecek bundan ötürü arka fanında içeri vermesi gerektiğini düşünmekteyim.)

toplamda 5 içeri hava girişi ve 2 adet hava çıkışı yapacağım. bu hava sürkilasyonu uygun olurmu?.bu konuyla ilgili olarak yardımcı olursanız cok memnun olurum. şimdiden tşk ederim.

Son Düzenleme: Asilyurek ~ 19 Haziran 2009 13:55
OnlyMann
19-06-2009, 14:01   |  #2  
OnlyMann avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
2,779 mesaj

sanırım iyi bir soğutma olacak ama sorum şu bu kadar fanın sesini nasıl engelleyeceksiniz?

7 + PSU Fanı + Ekran Kartı Fanı + İşlemci Fanı

Ayrıca bu takmayı düşündüğünüz fanlar için termostat özellikli bir şeylerde taksanız sanki daha iyi olacaktır. ortamın ısısına göre çalışması daha iyi olacaktır.

Murat.
19-06-2009, 14:30   |  #3  
Yıllanmış Üye
948 mesaj

Daha önce bu tarz bir çalışma arkadaşın kasasında uygulamıştık. Bilgisayar gayet serin çalışıyor ama en düşük devirde dahi hepsinin küçük küçük db leri toplamda çok fazla sese sebep oluyor. Oyun oynarken sorun değil ama diğer işlemlerde fazlasıyla sinir edici oluyor. Oyun zamanı fanları aç, diğer zamanlarda kapa yaptık o da fazlaca uğraşa neden oluyor.

Uyguladığımız kasaya modifiye yapmıştık, yan kapak titiz çalışma sonucu menteşeli yaptık ve hafif aralıklı( isteğe göre aralığı ayarlanabiliyordu ) yaptığımızda hiç fanlara gerek duymadık. Böylece sesten de kurtulduk.

Tabii zevk meselesi. Dene gör istersen.

DaRWeLL
19-06-2009, 15:01   |  #4  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

7 fan gereksiz gelir.arkadasların dediği gibi ses fazla yapar.birde zamanla tozlandıkça ve gece sessiz ortamda çok rahatsız eder.bence 3 fanla bile iyi sogutma sağlanabilir.

yada biraz daha bütçe ayırabilirseniz su sogutma kullanın derim.hem ses sorunu olmaz hem 7fan kadar iyi sogutur..

Asilyurek
19-06-2009, 17:26   |  #5  
OP Üye
71 mesaj

2 tane üst alana
COOLER MASTER R4 - L4S - 10AB - GP 140MM LED SILENT FAN - MAVİ
( dışarıya hava verecek şekilde takılacak )

2 tanede yan panele
COOLER MASTER R4 - L4S - 10AB - GP 140MM LED SILENT FAN - MAVİ
( İçeriye hava verecek şekilde takılacak )

2 tanede ön tarafa
COOLER MASTER TLF - S12 120MM LED SILENT FAN - MAVİ

1 tanede arka
COOLER MASTER TLF - S12 120MM LED SILENT FAN - MAVİ

Ben bu fanları inçeledim ve kullananların yorumlarınıda çok sessiz olduğunu gece bile çalışırken uzaktan gelen sinek vızıltısına yakın ses çıkardıklarını soyledıler. Haklısın 7 tane fanın toplamı bıraz artacaktır. Ama pc basında sıcaktan oturamıyorum cunku cok ısınıyor. Oyun oynarken zaten hoparlör sesleri sesın gelmesi bir nebze azaltacaktır. Ama yinede tavsıyeler ıcın tsk ederim.

mert007
19-06-2009, 17:51   |  #6  
Üye
68 mesaj

Bu sizin sorununuzu bir nebze olsada alır diye düşünüyorum markası kalitelidir.

tolter
19-06-2009, 19:54   |  #7  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,603 mesaj

7 tane alacağına 4 tane kaliteli fan senin işini görür ve az sesle kurtulursun