Fan Sürekli Çalışıyor

karamazov74
27-06-2009, 19:00   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
149 mesaj

Casper Nirvana 15.4 laptopum var fanı bilgisayar açıldıktan 1 dk bile geçmeden çalışmaya başlıyor.Ben işlemci ısınınca fan çalışır diye biliyorum fanın bu şekilde çalışması normal mi?Cevaplarınızı bekliyorum.Şimdiden tşkler...

Barış
27-06-2009, 19:18   |  #2  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
1,971 mesaj

:) Sistem açılmaya başladıgı anda itibaren oda güç alarak çalışmaya başlıyor. sonuçta o bi laptop ve çok çabuk ısınır zaten gelişmede az enerji kullanımı az ısı yayımı yani normal birşey açılır açılmaz çalışması sonuçta sogutma amaçlı

Kapalı Hesap (200174)
28-12-2010, 01:20   |  #3  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 9
3,759 mesaj

fan çalışmazsa 1 dakika bile çalışmaz işlemci yandım anam demeye başlar :))

Rashnu
28-12-2010, 05:47   |  #4  
Rashnu avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
347 mesaj

İşlemci fanlarının çalışma prensibi şudur;
Pc ilk başlandığında işlemcinin ısısı kontrol edilir ve genellikle fazla sıcak olmadığından fanın dönmsi devir sayısı az olur ve fazla ses gelmez, daha sonra işletim sistemimiz yükleme aşamasına geldiğinde işlemcinin daha fazla kullanılmasından dolayı ısınır ve fanlar daha hızlı dönmeye başlar. Bu işlem işletim sistemimiz açıldıktan sonra yine tekrarlar ve bir süre sonra sessiz modda çalışmaya başlar. Bir uygulama veya işlem yaptığımızda bu süreç tekrarlanır. Masaüstü veya Laptop olması birşeyi değiştirmez... Sadece laptopda yada dizüstünde fanlara çok yakın olduğumuzdan birden çok ses geliyormuş gibi hissederiz. Ayrıca Laptopların fanları ve soğutucuları küçük olduklarından  normal masaüstü pc'lere bakışla daha hızlı çalışmak zorundadırlar.