Fandan ilginç şekilde ses gelmesi ?!??!

Pikod
03-04-2019, 23:41   |  #1  
Pikod avatarı
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
22 mesaj

Başlıkta yazdığı gibi anlamadığım bir biçimde laptop fanından sesler geliyor.

Fan önümde duruyor hiçbir problemi yok gibi 

telefondan resim atamıyrum ama sorunsuz gibi napöalıyım acaba?

Sistem özelliklerim:

4GB ram/ 2GB ekran karı/ intel core duo 2-3 arası gHz(hatırlamıyorum) işemci

Fan modeli: XRBIJEBENFAN

Sistem Bilgilerim
  • Toplama
  • Windows 10 Pro 64-bit
  • Intel i3 3210 @ 3.20GHz
  • Zotac H61
  • nVidia GeForce GTX 1050ti
  • Opera
  • Kaspersky Anti-Virus
  • 16 GB
  • iPhone iOS 9
  • - Tabletim yok -
  • Turkcell
klyglsn
04-04-2019, 00:12   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

fanın göbeği laçkalaştımı kanatlar köşelere çarpar yada göbekte tozlanma devrinin düşmersine sebeb olur onu yerinden sökmek bile bozulmasına sebebdir hiçbir çaresi yoktur yenisiyle değişeceksiniz siz yapmayın yanlış model seçersiniz ızgarasını oturtamazsınız bir sıkıntı olur tavsiyem makinanın içininde temizlenme vakti gelmiş olabilir servise göndereceksiniz  ısı jeline kadar temizletin

klyglsn bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
zombi
04-04-2019, 00:45   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

fan eskiyince burcu ya da içinde rulmanı bozulabilir. bu yağlanınca azalır. ama komple dağıtmak gerekir ve bilen biri gerekir. yoksa fanı parçalarsınız.hele ki notebook ise.

bi de bazı fanların  bobinlerinde ötme olabiliyor. benim bi tane fanım zırıl zırıl ötüyor. durdursam bile geliyor bu ötme. cw denilen zıkkım :D aslında dağıtıp kapasitör bağlasam düzelebilir. ama uğraşmıyorum.

zombi bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Pikod
04-04-2019, 11:14   |  #4  
Pikod avatarı
OP Yeni Üye
22 mesaj
Alıntı: klyglsn  
fanın göbeği laçkalaştımı kanatlar köşelere çarpar yada göbekte tozlanma devrinin düşmersine sebeb olur onu yerinden sökmek bile bozulmasına sebebdir hiçbir çaresi yoktur yenisiyle değişeceksiniz siz yapmayın yanlış model seçersiniz ızgarasını oturtamazsınız bir sıkıntı olur tavsiyem makinanın içininde temizlenme vakti gelmiş olabilir servise göndereceksiniz ısı jeline kadar
İlk olarak yanıtınız için çok teşekkür ederim. Sanırım bana anlamıyorsanız karıştırmayın demek istediniz. Ben yeterince anladığımı düşünerek karıştırdım biraz. Tozlanan yerlerin tozunu hava makinesi ile temizledim. Sorunun çözülüp çözülmediğini teyit etmek amaçlı bilgisayarımı açtım. Karşılaştığım şey sorunun hala devam ediyor olmasıydı. Daha önceden bilgisayarı satın aldığımızda da böyle bir hata ile karşılaşmıştık. Fanı açtık temizlemeye çalışırken parçalandı. Yeni bir fan sipariş ettik sanırım çakmaydı aradan 1 yıl bile geçmeden fan bu hale geldi.
Alıntı: zombi  
fan eskiyince burcu ya da içinde rulmanı bozulabilir. bu yağlanınca azalır. ama komple dağıtmak gerekir ve bilen biri gerekir. yoksa fanı parçalarsınız.hele ki notebook ise.

bi de bazı fanların bobinlerinde ötme olabiliyor. benim bi tane fanım zırıl zırıl ötüyor. durdursam bile geliyor bu ötme. cw denilen zıkkım :D aslında dağıtıp kapasitör bağlasam düzelebilir. ama uğraşmıyorum.

Yukarıda cevapladığım gibi daha önceden bu olayı yaşadım ve bu konuda şu anki kadar tecrübeli olmadığımdan fanı dağıttım. Yenisini sipariş ettim ama aradan 1 yıl geçmeden bu hale gelmesi biraz garibime gitti. "Bir de bilen biri gerekir düzeltmek için" demişsiniz. Ben  bu kadar parçalardan anlamıyor olsam da fanı bozmayı göze alarak dediğiniz şeyi deneyebilirim. Çünkü sonuç olarak her türlü fan değişecek. Düzeltmeyi denemekten hiçbir zarar gelmez. Bana nasıl düzeltileceği hakkında biraz bilgi verebilir misiniz acaba?

Pikod
04-04-2019, 12:02   |  #5  
Pikod avatarı
OP Yeni Üye
22 mesaj

Arkadaşlar sorun çözüldü. Görenlerin işine yarasın diye sorunu nasıl çözdüğümü anlatayım:

Laptopu açtım / Fanı söktüm / Fanı parçalamamaya dikkat ederek açtım / Makina yağı ile dönen kısmı yağladım /

Bunları yaptıktan sonra geçti kısaca yağlama sorunu çözüyor. Şu anda kendi bilgisayarımdan yazıyorum sorunsuz bir şekilde çalışmakta

zombi
04-04-2019, 17:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: Pikod  
Arkadaşlar sorun çözüldü. Görenlerin işine yarasın diye sorunu nasıl çözdüğümü anlatayım:

Laptopu açtım / Fanı söktüm / Fanı parçalamamaya dikkat ederek açtım / Makina yağı ile dönen kısmı yağladım /

Bunları yaptıktan sonra geçti kısaca yağlama sorunu çözüyor. Şu anda kendi bilgisayarımdan yazıyorum sorunsuz bir şekilde çalış

sen fanı açtım diye büyük ihtimal etiketini falan kaldırıp ordanyağ damlattın. bu geçici bi çözümdür ama gene de iş görür bi nebze. ben fanı sökmek ve bilen biri derken o fanın burcundan sökülmesini önerdim. onu ben yapıyorum. ve bazen ben bile kırıyorum :D ki 20 senedir bu işlerle uğraşan biriyim. o kısımlar gayet narin oluyor. özellikle amd fanları çok narindir. neden? çünkü amd çok iyi fan yapıyor. rulmanlı fan. ve zorlayınca rulmanlar mahvoluyor. dandiklliğnden değil komplexliğinden yani:D

valla fan demişken baktım benim 12 cm lik dev fan da toz kaplamış. yakında fanlar tıkanır. sök beni diyor. ama iyice kitlenmesini bekliyorum.

excel_mustafa
08-04-2019, 22:50   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

yağ zamanla kanatlara akıp anakarta sıçrayabilir. bi kaç gün sonra tekrar açıp akan yağları temizle.

zombi
09-04-2019, 10:32   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

yağın anakarta ne zararı olucak ki? elektrik kaçağı yapmaz. anca pis koku ve aşırı toz toplar