Fanımı Yavaşlatmak istiyorum

HPQ-User
29-06-2009, 09:52   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Fan sormuş:
Egsoz fan görevi yapan kapaktaki fanımım dönüş hızını azaltmak istiyorum BUnu nasıl yapabilirim

SpeedFan Programını indirdim ama Programdan hiç bişey anlamadım

Ayrıca Fanım gücü anakarttan değil direk Power supply dan alıyor (4 pinli kablo galiba onun ismi 4 Kablolu olan )

aYRICA bir soru daha bu yan kapaktaki fan havayı dışarı atıyor sizce bu doğru mu içeri mi atması lazım yoksa dışarı mı atması lazım havayı ? Sadece kapakta var fan (kasafanı olarak)

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
...............

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US; rv:1.9.0.11) Gecko/2009060215 Firefox/3.0.11 ImageShackToolbar/5.2.1 (.NET CLR 3.5.30729)

StanOne
29-06-2009, 10:58   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
753 mesaj

http://forum.donanimhaber.com/m_27910591/tm.htm
buyrun burada SpeedFan adLı programın tam kuLLanımı resimLi oLarak anLatıLmış.

Mustafa@PC
29-06-2009, 19:51   |  #3  
Mustafa@PC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 5
13,125 mesaj

BIOS'tan da yavaşlatabilirsiniz. Genelde Voltaj kontrol seçeneklerinde oluyor...

Banned
29-06-2009, 19:57   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Fan elektriği direk PSu dan aldığı için ne speedfan ne bios, ne manuel nede başka bir yazılım ile fan devrini ayarlayamazsınız.  İlla ayarlamak istiyorsanız  anakart bağlantı noktasına bağlanabilen ve hız ayar özelliği olan  bir fan almalısınız. Sözetmemişsiniz ama anakarta yan kapaktaki fan bağlanmış ve bu yüzdende egzoz fanını direk PSu dan güç alacak fan olarak kullanmış olabilirler.
Yan kapaktaki fanın amacı kasa içerisine özelliklede işlemciye direk soğık hava vererek daha hızlı bir soğutma elde etmektir. Bu nedenle yan kapak fanının içeriye doğru üflemesi gerekir.

_AFD_
29-06-2009, 19:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
596 mesaj
Alıntı: khramn  
Fan elektriği direk PSu dan aldığı için ne speedfan ne bios, ne manuel nede başka bir yazılım ile fan devrini ayarlayamazsınız.  İlla ayarlamak istiyorsanız  anakart bağlantı noktasına bağlanabilen ve hız ayar özelliği olan  bir fan almalısınız. Sözetmemişsiniz ama anakarta yan kapaktaki fan bağlanmış ve bu yüzdende egzoz fanını direk PSu dan güç alacak fan olarak kullanmış olabilirler.
Yan kapaktaki fanın amacı kasa içerisine özelliklede işlemciye direk soğık hava vererek daha hızlı bir soğutma elde etmektir. Bu nedenle yan kapak fanının içeriye doğru üflemesi gerekir.
Bence de .Katılıyorum Beğendim

uGuR.uK
29-06-2009, 22:51   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

genelde yöntem yan ve önden içeri arkadanda dışarıdır, pratikte en başarılısı bu olur khramn'ın dediği gibi. eğer sendeki ters ise fanı söküp öteki tarafından vidala(yeri varsa, genelde olur 4 köşeli kapak fanlarında). ayrıca illa dahili kontrollü veya anakarta bağlanan fanlara ihtiyacın yok ayar için, fan kontrolcüleri işini görcektir ancak direk psu'ya baglı kontrolcüler tekli olmaz genelde 3-4 fanı bi anda kontrol edebilcek ürünlerdir ki onlarda 30-40'tan asagı olmaz. eğer tüm fanları kontrol etmek gibi niyetin varsa bunu alırsın, yoksa arkadaşın dedigi gibi kontrollü bi fanda alabilirsin.