Fan+termal macun sorunları çözer mi?

nazif_bahar
02-02-2007, 02:16   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
55 mesaj

Merhabalar,

Benim kasa fanım arada bir traktör gibi ses yapıyor. bi süre sonra ses kesiliyor fakat bole daha gitmez değiştiricem çünkü 2000 civarı devirde dönüyor (çok ses yaptığını düşünüyorum!!)  ama etkili olduğunu düşünmüyorum. İşlemcim P4 630 L2 Cache sıcaklık 45-65C arası dolanıyor. MB sıcaklığı 44 civarı ve aşağı inmedi...

Benim sorum,

Fan 8cm lik. Ben onun yerine 12cm Arctic cool FAN alsam,
devir sayısı 1500(Arctic fan için) dio, seste buna göre bi azalma olur mu??? ve ayrıca işlemcinin termal macunu şole piyasada 10-15$ lık alaşımlı(Tavsiyeye açığım!!) olanlardan almayı düşünüyorum. Sıcaklık değerlerinde de gözle görülür bi değişim olur mu? Yoksa sadece Kasa Fanını değiştirip Paramı saklayayım mı??? (Olursa tabi ses azalması yanıma kar kalsın[:I])

Kolay gelsin arkadaşlar...

root1907
02-02-2007, 09:08   |  #2  
root1907 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
231 mesaj

ses zaten fan ile alakalı bir sorun fanı değiştirdiğin zaman büyük ihtimalle ses daha aza inecektir,termal macun almanı tavsiye ederim fanın soğumasında büyük bir rolu var,kolay gelsin.

cell-o
02-02-2007, 09:25   |  #3  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

şimdi sorununuza gelicek olursak se CPU fan dan geliyorsa tabiiki öncelikle fan almayınız.fanı güzel yeriden çıkartınız.sonra fanı varsa kompresörle içindeki tüm tozları alınız.birde ses çıkartan içindeki rulmanlar yapabilir.bunun için yapabileceğiniz şu vardır.öncelikle rulman içindeki bilyalar dağılmışsa kendi içindeki balansı bozulmuştur.buna bir şey yapamazsınız.yapabileceğiniz rulman için varsa katı yağ kullanmak.gres olabilir.güzelce yağlayınız.sonra bir boşta çalıştırın.test ediniz.eğer yine ses yaparsa fan arızalanmıştır.bunun için başka fan olarak forumda yazımı bulursunuz.bend yine veriyim.;
öncelikel şunları belirtiim.fan seçerken dikkat etmeniz gereken hususlar şunlardır;
alacağınız fan bir kere tavsiyem marka yapmış  bir cihaz almanızı öneririm.sonra bakmanız gerekenler fan'ın örnek olarak  ARCTIC COOLING FREEZER7PRO veriyim.
özellikleri;
Heat Sink:                 104 x 58 x 126.5 mm       
Fan:                 107 x 43.5 x 96 mm       
Overall Dimensions:                 107 x 96.5 x 126.5 mm       
Rated Fan Speed:                 300 - 2500 RPM (PWM)       
Power Consumption:                 0.16 Amp.       
Air Flow:                 45 CFM / 77 m3/h       
Weight:                 520 g       
Noise Level:                 0.9 Sone       
Thermal Resistance:                 0.17°C/Watt       
Thermal Interphase Material:                 Pre-applied MX-1 Paste       
Warranty:                 6 Years

burada gördüğünüz gibi öncelikle fan'ın boyutları anakartınıza ve de kasanızın yapısına uymalı.sonra fan'ın yaptığı devirde çok önemlidir.çünkü yüksek devirler sizi gerçekten rahatsız edecektir.tavsiyem 2000RPM-3000RPM olmasıdır.bunlara dikkat ediniz.çekeceği güç önemli değil.zaten fazla çekmez.sonra önemli noktaya gelelim.fan'ın 1 saat içinde dışarı attığı hava miktarı/air flow:birimi CFM olarak belirtilir.)buna çok dikkat ediniz.bu fan'ın 45 CFM değeri fena sayılmaz.daha da fazla olursa çok süper olur.mantık olarak az devir büyük fan kanatlarıyla daha fazla hava akışı sağlamaktadır.ses seviyesi 0.9 sone yeterlidir.daha da sessiz modellerde mevcuttur.birde bu ses  daha çok fan kanatlarından çok kullanılan rulman teknolojisine bağlıdır.fanlarda kullanılan rulmanlar 1.dual ball bearing 2.sleeve bearing 3.rifle bearing vardır.bunların arasında avanatajlarına göre sıralarsak 1.dual 2.rifle 3.sleeve tavsiyem dual ball rulman olmasıdır.hem yüke dayanıklılığı,ısıya ,vede çalışma süresi gibi avantajlarıdır.birde tabikii kullanılan metal türü olarak bakır olması alüminyuma nazaran daha iyidir.çünkü bakır ısı iletkenliği olarak alüminyumdan daha iyidir.birde daha pahalıdır,çünkü bakırın işlenmesi çok zordur.buna dikka ediniz.
zalman örn alacak olursak
hava akışı 24 CFM kapasiteye sahiptir.bunun artısı kullanılan malzemenin kaliteli olmasıdır.fakat tavsiyem fan olarak da
Ultra / X-Wind / Socket 775 / Copper / CPU Cooling Fan to 3.8ghz
özellikleri;
Fan Type           CPU Fan       

Socket Type           775       

Maximum Processors Supported           Intel P4 LGA775       

Fan Speed           2000 RPM       

Noise Level           25 dBA       

Air Flow           78.5 CFM       

Heatsink Material           Copper       

Bearing Type           Dual Ball       

Voltage           12 V       

Power Consumption           4.8 W       

Connector(s)           3-Pin Motherboard       

Fan Dimensions           120 x 120 x 25 mm       

Heatsink Dimensions           129 x 129 x 55 mm       

Life Hours           50,000 hours

gördüğünüz açık ara fark vardır.birde termal macun olarak da artic silver ,coolermaster tavsiye ederim.

Son Düzenleme: cell-o ~ 02 Şubat 2007 09:25
nazif_bahar
02-02-2007, 15:44   |  #4  
OP Üye
55 mesaj

Arkadaşlar çok saolun,

Fakat benim işlemci fanı şimdilik iyi onda problem yok daha yeni güzel bi temizlik yaptım ona ben(1850 d/d ile dönüyo ort.)Onda zaten bi problem yok.işlemci belki biraz sıcak(50-55C ort)
ona yeni macun alıcam şimdi.

Benim sorunum kasa arka FAnı ile. Kasa fanı bozuk ya da bozulmak üzere... ben bunu değiştiricem, asıl soru şu anda var olan 8 cm lik bi fan, ben 12cm lik bi fan alsam daha iyi mi olur ses açısından. Çünkü Fan büyüdükçe gerekli hava miktarını daha ""düşük devirde"" de dönerek karşılar diye biliyorum ben!!

Bendeki Kasa fanı (8cm)2008 d/d şu an. (12cm)Arctic Cool Kasa arka fan alsam daha yavaş döner dimi?????
Böylece ses seviyesi düşer. Doğru mu mantık kurmuşum yani 12cm lik Arctic mi alim yoksa 8cm lik mi???

Yada 12cm Arctic cool kasa fanı ""normal durumda"" kaç devirde döner????
şimdiden saolun arkadaşlar..

cell-o
02-02-2007, 16:38   |  #5  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

dediğiniz fan sizin ihtiyacınıza uygun bir kasa fanıdır.
fakat kasamızın 120 MM fanlarla uyumlu olmalıdır.
--------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------
Dimensions:                 120 x 120 x 38.5mm
Rated Fan Speed:                 1500 RPM
Air Flow:                 56.3 CFM / 94.7 m3/h
Noise Level:                 23.5 dB(A), 0.5 Sone
Power Consumption:                 12 V, 0.15 Amp.
Weight:                 126 g
Bearing:                 Fluid Dynamic Bearing
Connector / Cable Length:                 3 Pin Molex / 400mm
Safety Approvals:                 CE
Warranty:                 6 Years

---------------------------------------------------------
gördüğünüz gibi güzel bir kasa fanıdır.düşük devirde çok iyi bir airflow(hava akışı)sağlayarak güzel bir soğutma yapar.çok iyi sessizlik,vibrasyon yapmasına karşı absort özelliği vardır.bundan daha iyi fan istersende thermaltake veya Vantec Stealth 120mm Cooling Fan with Double Ball Bearing - Silent olabilir.2-3 $ daha pahalıdır.birde ufak bir hesaplama yaparsak  sessiz bir fan istiyorsan en fazla 2.5 sone olan bir fan almalısın.tavsiyem daha düşük olmasıdır.belli değerler;
1 sone = 40 dB
2 sones = 43 dB
3 sones = 44.7 dB
4 sones = 46 dB bunlardır.daha detaylı bilgi için;

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 02 Şubat 2007 17:51
nazif_bahar
02-02-2007, 20:01   |  #6  
OP Üye
55 mesaj

Cell-o eywallah çok saol, çok güzel açıklamışsın.

Ellerine sağlık, Kolay gelsin...

cell-o
02-02-2007, 20:05   |  #7  
Yıllanmış Üye
843 mesaj

önemli değil.başka sorunda olursa yazabilirsin.

kolay gelsin.

Son Düzenleme: cell-o ~ 02 Şubat 2007 20:06
virtiouse
14-02-2007, 16:33   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

arkadaşlar ben arctic cooling markasını sessizliği ile tanıyorum. dolaştığım bütün forumlarda yorumlar olumlu şekilde.

ben de yeni bir cpu soğutucu almayı düşünüyorum fakat zalman 9700 led ve arctic cooling freezer arasında kaldım.

kullanan varsa çıkardıkları gürültü açısından ikisinin bir karşılaştırmasını yapabilir mi?

bir de zalman'ın arctic cooling'e göre bir dezavantajı: anakarta monte edilişi. söküp takmak açısından zalman'a göre daha kolay tabi ama işlemci üzerine uyguladığı baskı açısından endişeliyim. zalman vidalı bir sistem kullanmış ve anakartın arkasına yerleştirilen destek ile hem işlemci üzerine daha iyi baskı yapmasını sağlamış hem de yaklaşık 600-700 gr arasındaki soğutucu ağırlığının anakarta olası herhangi bir zarar vermesini önlemiş ve bence son derece mantıklı.

eğer arctic cooling, zalman gibi bir destek ve vidalama sistemi kullanmış olsaydı kesinlikle kaçırmazdım.

siz ne dersiniz?

hebelube
18-05-2021, 15:52   |  #9  
Taze Üye
3 mesaj

kaliteli bir macun kullanmanı öneririm. Ben Arctic marka kullandım hem macunu hemde termal pedi oldukça kaliteli. bu site orijinal satıyor. tavsiye ederim.

hebelube
18-05-2021, 15:53   |  #10  
Taze Üye
3 mesaj

kaliteli bir termal macun kullanmanı öneririm . ben arctic marka kullandım oldukça iyi performans aldım . bu site hem orijinal hem de uyguna satıyor tavsiye ederim.

zombi
18-05-2021, 20:34   |  #11  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

8 lik fanlar 2 bin devirde döner zaten. ses bi tık yapar. ama traktör gibi titriyorsa ya yaprak kopardı ya da tozdan burç kitledi. kopmple dağıtıp temizlemeden ses kesmez. zaten 10 lira bi şey değiştir gitsin de bilgisayarcılar para kazansın :D

anakart sıcaklığı normal .sonuçta yaz aylarında yaşıyoruz.