fatal1ty z77 professional

pankreas76
02-01-2013, 02:59   |  #1  
pankreas76 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 51
1,426 mesaj

beyler bende sabertooth z77 anakart var herkez fatal1ty z77 professional övdü bende 2 kartı test etmek için bir tane fatal1ty aldım yanlız karta parçaları taktık pcyi açtım bizim salak arkadaş hddden sata kablosunu çekmiş bilgisayar çalışır durumdayken ondan sonra hemen kapattım pcyi kabloyu geri taktım ama bilgisayar çok geç açılıyor fatal1ty yazınsından sorna epey bir siyah ekranda bekliyoruz ondan sorna windowssun topları geliyor windows simgesi geliyor ondan sorna simge dalgalanıyor masa üstüne geçiyoz hemde ocz vertex 4 ile böyle oluyor windows derecenlendirmesinde disk denemetimine gelince hata veriyordu tekrar format atınca düzeldi diskide  derecelendirdi ama pc çok geç açılıyor arkadaş kabloyu söktüğünde güney köprü zararmı aldı yoksa kartın kendidemi problem var merak ettim daha önceden kullanan arkadaşlar yardım ederse sevinirim

Son Düzenleme: pankreas76 ~ 02 Ocak 2013 03:07
black_flood
02-01-2013, 10:46   |  #2  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

disk mekanik olmadığı için zarar görmüş olabilir ani data  yada elektrik kesintisinde. ayrıca asrock' un boot süresi diğer tüm kartlara göre çok geç başlayıp çok geç bitiyor. ben daha ssd takılıyken asrock gibi yavaş açılan kart görmedim. ssd değilde sanki bilindik 160 gb sata disk takılı gibi başlıyor Windows.

anakarttaki güney ve kuzey köprüsü kıytırık bir hamle ile bozulması imkansız bir şey bu arada voltaj yemedikçe yada yüksek ısıya maruz kalmadıkça.

murat5038
02-01-2013, 13:32   |  #3  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

aida64 ile SMART bölümünde hata varmı bakın ,SSD için ise kendi programından Test programını çalıştır eğer bir sorun gözüküyorsa söylersin bakarız.SATA kablonun pinlerini iyice kontrol et SATA kabloyu hangi diske takdı isen giriş bölümlerini kontrol edip yanık veya çizik gibi bişey varmı araştır.Ayrıca Kablo çekmişsiniz aniden ve siz hemen bilgisayarı kapatmakla daha çok hata yapmışsın.

pankreas76
02-01-2013, 15:33   |  #4  
pankreas76 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 51
1,426 mesaj
Alıntı: black_flood  
disk mekanik olmadığı için zarar görmüş olabilir ani data  yada elektrik kesintisinde. ayrıca asrock' un boot süresi diğer tüm kartlara göre çok geç başlayıp çok geç bitiyor. ben daha ssd takılıyken asrock gibi yavaş açılan kart görmedim. ssd değilde sanki bilindik 160 gb sata disk takılı gibi başlıyor Windows.

anakarttaki güney ve kuzey köprüsü kıytırık bir hamle ile bozulması imkansız bir şey bu arada voltaj yemedikçe yada yüksek ısıya maruz kalmadıkça.

diskke birşey olmadı ama güney köprüyede birşey olduğunu sanmıyorum eğer olsaydı açılmaz diye tahmin ediyorum sanırsam pcnin geç açılması ankarttın yavaşlığından kaynaklı ozaman buda asrockkun 1-0 geride başlamasına neden oluyor

Son Düzenleme: pankreas76 ~ 02 Ocak 2013 15:34
black_flood
02-01-2013, 17:37   |  #5  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj

asrock elimde olduğu ve kullandığım için söylüyorum. gigabyte ve msi anakartlarda ssd varken Windows  sadece 1 sn  sürüyordu açılışı antivirüs varken 5 sn civarı ama asrockta antivirüs yokken bile 10 sn civarı antivirüs varken olan açılış süresinden bahsetmiyorum ama şöyle bir durumda var Windows ortamındaki uygulamaların yanıt verme ve çalışma hızları çok aşırı arttı yani bu hızları diğer anakartlarda görmek imkansız. boot süresi kafaya takılacak bir durum değil Windows ortamında yavaşlık durumu söz konusu değilse zaten.

DiamondMines
04-01-2013, 10:37   |  #6  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj

Diğer sata girişlerini de deneyebilirsin. Belki farkını görürsün.