Fdisk için yardım...

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
MaEsTrO
30-01-2004, 18:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj

Selamlar...fdisk'ten bilgisayardaki sürücüleri kaldırdım. Ardından tekrar kurdum. Ama açıldığında karşımıza çıkan ve sonunda "VERİFYİNG DMI POOL DATA" yazan pencere çok uzun süre bekletiyor. Ve işletim sistemi çok sonra açılıyor. Şimdi format atmaya çalışıyorum ama "sürücü c başka bir işlem tarafından kullanılıyor. Biçimlendirme durduruldu" diyor.Fdisk'ten kaldırmaya çalışıyorum bölüm bir vs... o zaman da "disk kitlenemediğinden kaldırılamıyor" diyor. Ne yapacağımı şaşırdım.Fazla bilinçli bir kullanıcı değilim, bana diski nasıl temizleyeceğimi,nasıl ikiye böleceğimi  anlayabileceğim bir şekilde anlatırsanız sevinirim. Saygılar...

hasanyasin
30-01-2004, 21:40   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Şöyle iyi bir giriş yapmaya çalışalım bakalım becerebilecek miyiz... Gülümseme
DMI, Desktop Management Interface, [Masaüstü Yönetim Arayüzü] işletim sisteminden bağımsız bir arayüzdür. Bilgisayardaki donanım ve yazılım hakkında ortak bir arayüz sağlar. DMTF, Desktop Management Task Force [Masaüstü Yönetimi Görev Gücü] tarafından ortaya konmuştur vs. vs. vs...

İşletim sistemi başlamadan hemen önceki son olay Verifying DMI Pool Data diye bildirilen bu arayüz bilgisinin doğrulanması olayıdır. Bu noktada sistemin uzun süre beklemesi, bu olayın uzun sürdüğünü değil, işletim sisteminin bir türlü besmele çekip başlayamadığını gösterir. [Bu noktada sistem kilitleniyorsa, donanım sorunu da olabilir. Microsoft bu hatanın günahını doğrudan donanıma yüklüyor Gülümseme ]

İşletim sisteminin geç başlaması [ki günümüzdeki ortalama bir bilgisayarda, normal şartlarda bu verify... mesajını biz daha algılayamadan başlaması gerekir] fdisk'le ilgili probleminizden kaynaklanıyor olabilir...

Eğer XP yükleyecekseniz fdisk kullanmayın. XP kurulumu sabit diskinizi bölümleyip formatlamanızı sağlayan adımlar içerir zaten. Hem FDisk'ten çok daha iyi bir şekilde...

Yok ilkel win98'e muhtaçsanız, bu durumda fdisk için dikkat etmeniz gerekenler:

Fdisk kullandığınızda, sistemi restart etmeden format atamazsınız. Ancak sistemi yeniden başlattığınız zaman disk bölümleri tanınır...
Etkin bölümü atayın. Etkin bölüm işletim sisteminizi yükleyeceğiniz bölüm olacaktır...

Sorununla ilgili bir çözüm oldu mu bilmiyorum ama yaptıklarını daha açık ifade edersen, [mesela fdiskle sürücüleri kaldırma işini tam olarak nasıl yaptığın ve formata başlamadan önce restart edip etmediğini] daha iyi anlaşabiliriz...

MaEsTrO
02-02-2004, 15:56   |  #3  
OP Taze Üye
9 mesaj

Sorunu hallettim.Teşekkürler size ve tüm CHIP ailesine...Gülümseme