Fdisk ve Format

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
yusufaldemir
30-01-2004, 20:59   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

"Bahar Temizliği" için sabit diskimi formatlamak istiyorum.Şu an sabitdiskim 2 bölüm(gavurlar partition diyo ya) halinde.Yine aynı şekilde 2 hatta 3 bölüm yapmak ve formatlamak istiyorum.Acil yardım ederseniz sevinirim. yusufaldemir@hotmail.com

proteus
30-01-2004, 21:06   |  #2  
Taze Üye
3 mesaj

Selam, 2de kalacaksanız direk format atabilirsiniz. tabi yedekleme işini hallettiyseniz. yinede 2.partitiona yedek alarak 1.yi formatlayabilirsiniz. yok 3. partitionu yapıcam derseniz partition magic isimli program yardımı ile yapabilrsiniz. o programı download edemem yada paralı bişi yapamam derseniz!!! ve yedek alacagınız bişsey yok ise fdisk ile harddiskinizi istediiniz kadar bolume ayırabilirsiniz.
bunları nasıl yaparım bilmiyorum derseniz google'da format atmak diye turkce sayfalarda aratırsanız anlatan bi sürü site bulabilirsiniz.

hasanyasin
31-01-2004, 09:16   |  #3  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

MaEsTrO arkadaşımızın aynı konudaki sorusuna da cevap vermeye çalışmıştım. Oraya bir bak istersen...

NOT: Eğer XP kuracaksan Fdisk kullanma. XP kurulumu zaten bu işi yapmanı sağlıyor...

yusufaldemir
31-01-2004, 20:52   |  #4  
OP Taze Üye
2 mesaj

3 bölüme ayırıp birisine xp,birisine 98 kurmak istiyorum.diğer bölümde herhangi bir işletim sistemi olmayacak.yedeklemem gerekenlerin hepsini cd'ye yazdım.şimdi c: ve d: bölümlerime ayrı ayrı format atıp,önce xp'yi mi kurcam.(fdisk kullanmamak için)

hasanyasin
31-01-2004, 21:57   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Fdisk kullanmaktan tamamen kurtulmak isteyenler! Buraya bakın:

WinXP setup'ını başlatın. Harddisk bölüm seçimini içeren adıma gelince durun ve derin nefes alın. Harddiskinizde işe yarar herşeyi [masaüstü, belgeler, c sürücüsü, windows/fonts klasörünüzdeki o güzel fontlarınız...] yedeklediğinizden emin olduktan sonra, bölümleme işini buradan kolayca yapabilirsiniz. Fdiskteki gibi yok sürücü bütünlüğüymüş, yok uzatılmış mantıksal sürücüymüş uğraşmadan. Bölüm sil, bölüm oluştur, bu kadar kolay... Sonra da, F8 tuşuyla setuptan çıkabilirsiniz. Ne de kolay değil mi?

Sonra o eski windowsu yüklemek için, sistemi disketten başlatıp windows kuracağınız sürücüye format atacaksınız sadece. Sonra ilkel 98 kurulacak ve sıra XP'ye gelecek. Ne de heyecanlı değil mi?

XP kurulurken 98'i de adam yerine koyup tanır ve otomatik olarak çoktan seçmeli bir açılış oluşturur... Ne de güzel değil mi?

Eğer XP yüklü sisteminize 98 yüklemek istiyorsanız işiniz biraz zor. XP'yi tanıyabilecek kadar çalışmaz 98'in ilkel kafası. Gülümseme

Önce 98 sonra XP ve istiyorsanız ondan sonra da Linux: ne de tuhaf değil mi? Gülümseme

Micy
07-02-2004, 16:30   |  #6  
Yıllanmış Üye
171 mesaj

Günümüzde Windows xp yi Fdisk yaptıktan sonra yükleyen bilgisayarcılar var sizin bundan haberiniz varmı? Bir gün onları toplayalım Hasan bey bir ders versinDil çıkarıyor
NOT:BAHAR TEMİZLİĞİ İÇİN GEÇ KALMADINIZMI?

fishbone
08-02-2004, 00:26   |  #7  
Yeni Üye
37 mesaj

bir arkadaşımdan almıştım eğer 98 yüklemeden xp yüklemek istersenizki (istersiniz tabiki) şöyle :

1- win98 cd sini cd-roma at (ms-dos modundayız buarada) cd win 98 yap cd içeriğine gir
2- win98\smartdrive yaz enter la
3-cd.. enter yap
4 xp cd sini koy
5 cd yap ve cd içeriğinde 1386 yada l386 vvar bu ikisinden biri işte cd 1386 yap klasörün içine gir ve winnt yaz entera bas

sonra kurulum başlıyor işte :))

hadi kolay gelsin

hasanyasin
08-02-2004, 00:57   |  #8  
Yıllanmış Üye
1,100 mesaj

Sevgili fishbone,
Anlattıkların "bootable" olmayan XP CD'lerinden XP kurulumunu başlatmakla ilgili. Zaten XP için 98 yüklemek gerekmiyor. Eğer XP kurulum CD'sinden boot edemezseniz, o zaman CD'yi başlatabilmek için başka bir ortam gerekiyor: 98 de olabilir DOS da...

DOS'tan başlattığımız zaman "smartdrv.exe" adlı dosyayı da çalıştırabilirsek, XP kurulum programını sorunsuz başlatabiliriz. smartdrv.exe için 98 CD'si de gerekmiyor aslında, windows 98 yüklü bir bilgisayarda, 98'in yüklü olduğu klasörde, veya bu klasörün içindeki "Command" adlı klasörde bu dosyayı bulabilirsiniz. Bu dosyayı bir diskete kopyalayıp, CD sürücüyü de tanıtan bir başlangıç disketiyle [Win98'de oluşturacağınız başlangıç disketi bu işi yapıyor.] sisteminizi başlatırsanız, fishbone'un bahsettiği işlemlere, 5.adımdan itibaren devam edebilirsiniz... Gülümseme

Bu arada klasörün adı, "i386"

Bu anlatılanlarla birlikte, bootable bir CD kullanarak çok daha rahat bir kurulum yapmayı tercih etmenizi tavsiye ediyorum. Hem bir de şey var, eğer kurulumu DOS'tan başlatırsanız, XP kurulumunun harddiskinizin partition tablosunu rahatça değiştirmesine de engel olmuş olursunuz. Çok saçma bir özellik; fakat kurulumu böyle başlatınca, çoğu durumda, bazı kurulum dosyaları partition seçimlerinizi yapmadan kopyalanıyor ve siz o bölümü silemiyorsunuz...