Filmlerimi Arşivledim Ama...

halimberbat
05-09-2009, 01:40   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Merhabalar.

Öncelikle, bu geniş kapsamlı konuyu nereye açacağımı bilemedim, kusura bakmayın...

Binbir zorlukla edindiğim, seçme, nitelikli (dolayısıyla benim için oldukça kıymetli) toplam 236 GB boyutunda bir DivX yığınım var. Tamamını bu sene içerisinde (fiyat ve kalite açısından ortalama diye duyduğum) Philips marka DVD-R' lara yazdım, 6'lık DVD kutularına yerleştirdim ve yazıcımdan sabırla kartonet çıktılarını aldım. Raf dolusu (60 adet DVD-R), muntazam bir kolleksiyonum oldu... Ama, işte; yine de içime bir kurt düşüverdi.

DVD'lere güvenme fikrini bana okulda çok sevdiğim mikro denetleyiciler hocam verdi. Demişti ki: HDD'ler içerisinde sayısız elektronik ve mekanik devre elemanı bulundurduğundan arızalanmaları veya giderilemeyecek şekilde veri kayıpları oluşması olasılığı yüksek, en iyisi (uzun vadede) optik depolama araçları kullanman (fiziksel işleyişli ya da sayıca fazla bileşeni yok, dolayısıyla arıza olasılığı HDD'lere göre az), bozulmaz demiyorum ama (kaliteli bir DVD-R için) iyi saklarsan, az da kullanırsan 50-60 sene sorun çıkarmaması işten değil...

Bu öğütten sonra işe giriştim.

İnternette birkaç arama yaptım ama DVD-R ömürleri hakkında bir bilgiye malesef rastlayamadım, sizlere sorum şudur: Verilerimi depolamak için en ekonomik, en uzun ömürlü ortamlar nelerdir; kullandığım Philips DVD-R' ların ömrü sizce ne kadardır. Elinizde döküman varsa paylaşmanızı rica ediyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Son Düzenleme: halimberbat ~ 05 Eylül 2009 01:42
Süleyman.
05-09-2009, 01:49   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Hakikaten çok uğraşmışsınız. Madem o kadar kıymetli; bence bir tane de sabit disk alıp verileri ona da atın. DVD ömürleri hakkında birşey söylemek zor tahmin ediyorum.

uGuR.uK
05-09-2009, 04:18   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

dvd'lere durduk yere bişey olmaz doğru, ama kullandıkça yıpranmaları çok daha hızlı olur hdd'lere göre. çünkü alt kısımlarındaki optik alan hassasdır ve senin için o kadar önemliyse onlar arkadaşın dediği gibi bi hdd hatta USB HDD alıp verilerini ona yedeklemen. usb önerdim çünkü pc'ye sadece kullanacağın zaman takarsın ve öteki zamanlarda kenarda kapalı olarak durur, böylece biraz daha fazla koruma sağlarsın ;)

halimberbat
07-09-2009, 12:23   |  #4  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Tekrar merhabalar.

Amerikan teknoloji ve standart enstitüsünün kütüphaneciler ve arşivciler için hazırlamış olduğu resmi bir kaynağa ulaşabildim sonunda. İçerikte nasıl saklanması gerektiği ve DVD-R, DVD-RW gibi türlerin ömürleri gibi çok faydalı bilgiler bulunuyor. Buna göre video veya ses içeren bir DVD-R ın ömrü 20 ila 100 yıl arasında değişiyor.
Linki aşağıda. Paylaşmak istedim.

CD and DVD Care and Handling Guide

Son Düzenleme: halimberbat ~ 07 Eylül 2009 12:24
Süleyman.
07-09-2009, 12:24   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Teşekkürler.